Rozmanitý svět psích sportů má novinku – treiball!
V Německu a Švýcarsku se stal tento nový psí sport , založený holandským kynologem Janem Nijboerem , velmi populárním . U nás se je ještě relativně nový a neznámý. Nijboer chtěl trénovat své pastevecké psy, ale chybělo mu stádo ovcí. Napadlo ho nahradit jej gymnastickými míči, které může pes k němu nahánět podobným stylem, jako by se jednako o ovce samotné.
Ti z vás, co mají doma aktivní borderky či jiné, pastevecké, salašnické a jim podobné rasy, treibball ocení jako výbornou pomůcku při nácviku pasení, ostatní jako příjemné zpestření. Osm velkých gymnastickýchmíčů se totiž chová úplně stejně jako rozuteklé stádo ovcí, které je potřeba co možná nejrychleji nahnat k pánovi. Míče jsou na poli uspořádané do trojúhelníkové formace (jako při biliáru) a úkolem psa je za pomoci pánových povelů dokutálet co nejrychleji do branky
Jako každý jiný sport, tak i treibball je hlavně pro zábavu! Proto za nevhodné chování pána k svému čtyřnohému parťákovi tým dostává záporné body, které se při stopnutí celkového času připisují jako 15 vteřinnavíc. Stejně tak k sekundám navíc přijde tým, jehož pes notoricky štěká a přitom nepracuje nebo pokud pán opustí polokruh branky a vstoupí do pole. To vše se výrazně projeví v rychlosti práce, kde vteřiny jsou rozhodující. Existují také bonusové body, které může tým získat například za plynulost práce psa. Ty se naopak jako 15 sekund od celkového času odečítají. Maximální čas je stanoven na 15 minuta celý turnaj vyhrává jen ten nejrychlejší tým!
Treibball krásně posiluje vztah v týmu (pán – pes), stejně tak jako rozvíjí myšlení a fyzickou kondici psa. Přitom není tak zátěžový na kostru jako je třeba agility, a tak ho mohou vykonávat pejsci různého věku, nejrůznějších výšek, aktivní a zdravé, mladé i staré nebo i pro psy se zdravotním postižením. Podmínkou je, že pes musí zvládat základní povely poslušnosti a nevykazovat agresivitu. Pro jistotu se vyplatí konzultovat jeho zdravotní stav s vaším veterinárním lékařem. Aby hodnocení bylo spravedlivé, dělí se týmy do skupin podle věku na : juniory (6 měsíců – 2 roky), dospělé (2 – 7 let) a seniory (nad 7 let) a specificky ještě do kategorií dle rasy na ovčáky a jejich křížence, na psy salašnické a jejich křížence, na křížence mezihoniči a pasteveckými psy a na pejsky ostatních plemen. Nikdo tak není v nevýhodě a všichni si mohou užít plno zábavy!
ORIENTACE NA POLI
Pro treibball je důležité, aby byl pes ve vnímání povelů flexibilní. Brilantně musí zvládat signály určující směr – „left“ (doleva), „right“ (doprava). Pán také musí zvládnout psa na trati kdykoliv zastavit, jelikož splašené pobíhání může být kontraproduktivní a „ovce“ by mohly být odkutáleny do všech koutů pole. Užitečným povelem je také zalehnutí psa na trati. Psovod může usměrňovat psa hlasem, píšťalkou nebo gesty rukou. Každý pes si rozvíjí svou vlastní taktiku. Většinou „ tlačí “ míč svým čenichem, nezřídka i tělem , za žádných okolností se nesmí do míče zakousnout. Člověk a pes tvoří tým a pracují tzv. „ruku v tlapě“. Všechny povely lze pejska jednoduše naučit v parku pomocí hračky či pamlsků. Však také mít doma osm gymnastických míčů není nejjednodušší, a travnatou rovnou plochu 450 – 1250m2 také každý nemá.
Treibball si může vyzkoušet každý kdo má psa a gymnastický míč. Uvidíte, že to vašeho pejska bude ohromně bavit a nedá vám pokoj. Pokud vás tento sport zaujal, zkuste se podívat po okolních kynologických cvičištích, třeba již někde pilně trénují. Můžete také navštívit některý z treibballových seminářů pořádaných v Českých Budějovicích a objevit tak kouzlo tohoto nápaditého sportu, který jistě brzy zažije ohromný boom.
Tak co, půjdete si treibnout?