Tuhle drobnou blondýnku znají hlavně příznivci agility.Příběh Silvie Trkman je jako zhmotnění reklamního sloganu jedné známé sportovní značky. Všichni jí tvrdili, že její psi nemůžou být dobře vychováni, nemůžou se zúčastnit závodů agility a už rozhodně ne žádný takový závod vyhrát. Silvie to ale nevzdala a tak nejen, že vychovala „nevychovatelné“ psy, kteří se stali nezbytnými účastníky různých šampionátů, oni je ale i vyhrávají!

Všichni jí tvrdili, že její psi nemůžou být dobře vychováni, nemůžou se zúčastnit závodů agility a už rozhodně ne žádný takový závod vyhrát. Silvie to ale nevzdala a tak nejen, že vychovala „nevychovatelné“ psy, kteří se stali nezbytnými účastníky různých šampionátů, oni je ale i vyhrávají!

A jak už to tak bývá, příběh mladé slovinské cvičitelky, začíná stejně jako u jiných „mistrů oboru“ tím, že po dlouhém přemlouvání konečně dostala svého prvního psa. Rodiče Silvie Trkman asi rozhodně nebyli žádní troškaři. Svěřit jedenáctileté slečně výchovu samojeda, to chce velkou odvahu a hlavně důvěru. Asi nemá smysl říkat, že Silvie to zvládla na jedničku (jinak bychom o ní přeci nepsaliJ) a její Aiken se stal nejen národním šampionem v agility, ale i prvním samojedem, který se účastnil světového šampionátu, na kterém se stal i nejlépe umístěným severským plemenem vůbec. A to není na vašeho prvního psa málo, co myslíte?

Jdi a zkoušej to

Silvie, která úspěšně studovala žurnalistiku a filozofii, se se svými pejsky (především pyrenejskými ovčáky Lo a La a border kolií Bu) stala doslova mezinárodní hvězdou. Na jedné straně milovanou a na straně druhé nenáviděnou. Co se Silvii rozhodně nedá upřít, jsou její četné úspěchy, které na poli agility se svými miláčky sbírá. Jak ale tvrdí, výsledky na soutěžích ji sice těší, ale nejsou pro ni až zas tak moc důležité. Spíš než soutěže miluje trénink. Sama sebe nevidí jako úžasnou trenérku a netvrdí, že její metody jsou ty jediné a nejlepší na světě. Ale jsou to nejlepší právě pro její psy, za čímž si pevně stojí. Razí heslo: „Jdi a zkoušej to.“  Sama to tak prý dělala vždy. V době kdy dostala svého prvního psa, ještě nebyly informace tak snadno dostupné jako v dnešní době internetu a proto si na všechno musela přijít sama. Dokonce se jí u toho podařilo objevit i pár nových metod, které ji proslavily.

Cik a cap

Zní to maličko jako název dvou oblíbených postav kamarádů z Večerníčku, ale „cik“ a „cap“ je asi nejslavnější kousek, který Silvia spolu se svými pejsky vymyslela. Tento trik, nebo metoda chcete-li, je kratší skok, při kterém má pes zadní nohy pod tělem a doskočí co nejblíže bočnici (pozn. bočnice – v agility konstrukce, které drží konce překážkové tyče), již v požadovaném směru – „cik“ doleva, „cap“ doprava. Pro další styl skoku používá Silvia jiné označení. „Hop“ je delší skok, při kterém má pes zadní nohy propnuté volně dozadu. Není totiž skok jako skok a různým pojmenováním, činí Silvia povel pro psa srozumitelnějším. Podle ní je ke zvládnutí „cik“ a „cap“ (a agility vůbec) zapotřebí hlavně stále učit psa novým trikům. Čím víc triků se váš pes naučí, tím více si bude vědom svého těla a tím lepší skokan z něho bude.

Agility léčí

Mnozí Silvii často kritizují kvůli tomu, že začíná s agility mnohem dřív, než štěně dosáhne jednoho roku. Ona však věří, že čím dřív pes začne, tím lepší je to pro jeho zdraví a zejména kosti, které jsou při agility namáhány. Silvie často s hrdostí hovoří o zdraví svých psů, kteří veterináře navštěvují téměř výhradně jenom kvůli očkování. Samozřejmě to ale neznamená, začít cvičit s měsíčním štěnětem. Pán musí dokonale znát svého psa a odhadnout jeho možnosti. Silvia své psy vidí, jako psy neomezených možností – vše záleží jen na postupu tréninku, spěchat se nevyplácí. Agility je podle ní jen zlomek toho, co se svými psi provádí. Důležitý je pro ni maximální kontakt dvacet čtyři hodin denně a jak sama v jenom rozhovoru pro časopis Clean Run tvrdí: „Trávím spoustu času hraním si se svými psy, procházkami a trénováním. Nové štěně si pořídím jenom tehdy, když jsem si naprosto jistá, že mu můžu věnovat sto procent svého času a energie…“ Slovinská kráska své čtyřnohé mazlíky nejraději učí nejrůznějším trikům, které jak sama říká, můžete trénovat kdykoliv a kdekoliv. O tom, že se jí to skutečně daří, se můžete přesvědčit nejen na jejích seminářích, se kterými slaví velké úspěchy od USA až po Evropu, ale dokonce i v televizi! Ne, Silvie nemá žádnou televizní show (což je škoda, protože její, nejen, tréninková videa jsou vskutku zajímavá), ale její snad nejúspěšnější fenka pyrenejského ovčáka La, se stala hvězdou několika televizních reklam. Silvie byla spolu s La dokonce pozvána i na návštěvu k prezidentovi Slovinska. Toho si, jak je patrné z videa, které najdete na Silviiných stránkách, okamžitě omotala kolem prstu.

Šťastní a rychlí

Když se podíváte na některá videa Silviiných psů zjistíte, že pokud by některý z nich hrál hlavní roli vlka v pohádce Jen počkej zajíci, zajíc by nikdy neutekl. Rychlost s jakou například La zvládá proběhnout překážkovou dráhu je ohromující. Stejně jako sehranost mezi ní a Silvií. Můžete mít k Silvii jakékoliv výhrady, ale při pohledu na její psy je vám jasná jedna věc – oni jsou skutečně šťastní. Což je koneckonců ta nejdůležitější věc ze všech, ať už se psem cvičíte agility, či ho zapřaháte do saní. A co tedy Silvií činí špičkou v oboru? „Když se mě lidé ptají, čím to je, že jsem tak dobrá v tom, co dělám, vždy jim říkám, že pokud chcete být dobrým, potřebujete špatného psa. Tak špatného, že vám s ním nikdo nemůže pomoct. A to vás donutí přemýšlet a vymyslet vlastní řešení.“

Silviino desatero

1. Vybudujte si se svým psem pevný vztah, ve kterém je důvěra na obou stranách.

2. Vhodně dbejte o kondici vašeho psa.

3. Učte ho triky.

4. Učte ho poslušnosti.

5. Podporujte psovu sebejistotu.

6. Nebojte se dělat věci po svém.

7. Pokud nejde něco tak, jak by mělo, je to vždy vaše chyba zapříčiněná buď vaším tréninkem, nebo zacházením se psem.

8. Nikdy nezapomínejte, že nejlepší výsledek (v soutěži) není to nejdůležitější.

9. Psi pracují nejlépe, pokud pracují pro sebe.

10. Chcete tréninkové tipy k agility? Pokud se budete řídit následujícími radami, agility půjde snadno a vy žádné další tipy potřebovat nebudete. Prostě jděte ven a hezky se bavte se svými psy!

 

Pro více informací navštivte Silviiny stránky http://silvia.trkman.net/, kde naleznete velkou spoustu Silviiných článků, videí a obrázků.