Obezita je v podstatě nemoc, která má mnoho negativních vlivů na zdravotní stav vašeho psa a ve svém důsledku mu může zkrátit život i o několik let.

U psů je to podobné jak u lidí, obezita jim vadí ve stejné míře. I řada onemocnění způsobených obezitou je podobná u psů jako u lidí. Pes je dokonce považován za modelové zvíře ke studiu problémů obezity lidí. Přibývání tělesného tuku – u mužů ke 30 %, u žen ke 40 % tělesné hmotnosti na úkor hmoty svalové odpovídá i situaci u psů. Podobnost je i v možné genetické a rodinné dispozici u lidí a v plemenné dispozici u psů (labrador, kokršpaněl, jezevčík, baset či bígl). Hormonální poruchy vedoucí k obezitě jsou u psa i u člověka poměrně vzácné. Hlavní důvod, proč psi a potažmo i lidé přibývají na váze je  opět stejný: jedná se o nadbytečný příjem energeticky bohaté potravy spojený s nedostatečnou aktivitou, tj.s  malým výdejem energie. Překročení ideální váhy o 20 – 30 % již značí určité předpoklady pro obéznost, při překročení o 40 – 50 % nastávají zdravotní problémy, při nadváze o 60 – 70 % bývají už vážné zdravotní potíže a 80 – 100% nadváha může být smrtelná. Obézní pes nemůže naplno užívat radosti života a aktivní zábava mu dělá velké potíže.

 

NADVÁHA ZPŮSOBUJE

Pohybové potíže: nepřiměřeně zatěžuje klouby, šlachy a vazy, vyvíjí na ně nadměrný tlak a tím dochází k jejich opotřebení. Vliv obezity na pohybový aparát je významný hlavně v období růstu, kdy může negativně ovlivnit vývoj skeletu (vznik dysplazie kyčelních a loketních kloubů).

Oběhové potíže: ve větší míře zatěžuje ledviny, dochází k poškození jater ztučněním, zánětům slinivky břišní, zácpě či plynatosti. Má negativní vliv na kardiovaskulární systém a může vést k rozvoji diabetes mellitus (cukrovka).

Vznikají dýchací obtíže a komplikace se srdcem: pes se i při malé fyzické námaze rychle unaví.

Zvyšuje riziko vzniku nádorových onemocnění a onemocnění kůže: a to až o 50 % u nádorových onemocnění, a o 40 % u onemocnění kůže).

Narušuje reprodukční schopnost: u psů dochází ke snížení hladiny sexuálního hormonu a životnosti spermií, u fen vznikají velké problémy při připouštění, během březosti a obzvláště během porodu (ochablejší funkce svaloviny dělohy).