Kvalitní a udržovaná srst je u pejska krásná na pohled i na dotek a za upraveným psem se každý ohlédne.

Hlavním předpokladem zdravé a krásné srsti je ale pravidelná péče. Patří sem zejména kartáčování a česání, kterým odstraňujeme ze srsti různé nečistoty (prach, bláto, jehličí, žmolky…). Odstraníme tak vypadané chlupy, odumřelou vrchní vrstvu pokožky, spóry plísní, nezachycená klíšťata. Kartáčování navíc pokožku prokrvuje,  podporuje činnost mazových žláz, srst se potom více leskne. Čím dříve přivyknete psa na péči o srst, tím lépe. Začít můžete již od štěněte, například formou hry. S úpravou psa na výstavy vám pomohou v psích salonech, běžnou „údržbu“ jistě zvládnete sami.

DLOUHÁ SRST

Pravidelně a šetrně vyčesávejte kovovým hřebenem s dlouhými zuby, poté použijte kartáč s dlouhými štětinami. Začněte od hlavy směrem po růstu srsti až po konec ocasu. Dále pokračujte proti růstu srsti, tímto způsobem vyčešete celou podsadu.  V místech kde má pes slabiny česejte srst jen po směru růstu. Pod ocasem, bradou a za ušima použijte jemný  hustý hřeben.  Srst je třeba kartáčovat dvakrát denně, v době línání ještě častěji.

HEDVÁBNÁ SRST

Plemena s touto srstí vyžadují mnoho vaší  pozornosti, při zanedbání péče o srst dojde k jejímu znečištění a zplstnatění.  Srst nejdříve pročešte kovovým hřebenem, pak ještě jednou jemným hřebenem a nakonec použijte kartáč s dlouhými štětinami. Slepené chlupy si přidržte rukou, pokud stále nejdou rozčesat, můžete si dopomoci jejich navlhčením. Výstavním psům se srst natáčí a olejuje.

KUDRNATÁ SRST

Výhodou je, že tento typ srsti prakticky nelíná, zato je náročná na časté koupání a střihání (6 -8 týdnů). Při zanedbání se srst splétá a může dojít zapaření. K údržbě budete potřebovat kovový hřeben, kartáč s měkkými hroty, které srst nevytrhávají.  Srst při česání krátkými a pevnými tahy nadzvedávejte, aby zůstala nadýchaná.

 HLADKÁ SRST

Je z hlediska péče nejjednodušší. Jednou týdně vykartáčujte srst hřebenem, štětinovým kartáčem nebo rukavicí s gumovými hroty, otřete vlhkým hadříkem, eventuelně jelenicí na čištění oken.

HRUBÁ SRST

Opět je zapotřebí vaše pravidelná péče, alespoň 1x týdně česejte nejprve kovovým hřebenem, poté pokračujte drátěným kartáčem s rovnými hroty. Při zanedbání péče srst brzy zplstnatí. Většina plemen s hrubou srstí se musí trimovat a pro vás bude nejjednodušší svěřit pejska do péče psího salonu.

 

ZVLÁŠTNÍ SRST

Je specifická podle konkrétního plemene a vždy velmi náročná na údržbu. Příkladem může být Čínský naháč  (peeling, pleťová voda, výživné krémy, v létě s UV filtrem) nebo plemeno Puli (dredy, ruční vytrhávání do požadované formy, splétání a promašťování).