Co dokáže nohy vašeho psa pěkně potrápit? V létě to mohou být malé osiny trávy zabodnuté mezi polštářky, bahno, tvořící po uschnutí bodavé krystalky, ostrý štěrk, rozehřátý asfalt, který nejenže pekelně pálí, ale navíc zalepí celou packu tak, že další chůze je téměř nemožná.

V zimě pak sníh led,velké teplotní změny, sůl na chodnících… Pokud má pes sportovního páníčka, se kterým například běhá podél kola, chodí na dlouhé procházky, může u něj dojít dokonce k tzv. prošoupání polštářků.

PREVENCE

Majitelé psů by neměli zapomínat na pravidelné prohlídky nohou, chodidel a drápků. Prohlídku je nejvhodnější načasovat po procházce, jelikož zranění se nejčastěji stávají zde. A kromě kontroly a podchycení jakéhokoliv problému strávíte s pejskem chvilku, kdy má vaši plnou pozornost. Pamatujte ale, že v případě jakéhokoliv podezření ohledně zdraví vašeho psa, raději bez odkladu kontaktujte vašeho veterináře.

POHYB

Pozorujte, jak se váš pes pohybuje: měl by chodit volně a zpříma, bez náznaku slabosti, ztráty koordinace nebo kulhání. Kulhání má nespočet příčin, od banálního říznutí až po zlomeniny. Pokud to není opravdu drobné poranění, kde si vystačíte s domácí lékárničkou, nechte veškerou léčbu na veterináři. Psi dokážou být neuvěřitelně klidní (stoičtí) a mohou trpět velkou bolestí, aniž by to na sobě dali najevo. Proto dávejte pozor na specifické změny v pohybu psa při náročnějších úkonech nebo na nechuť k určitým pohybům: chůze do schodů, naskakování do auta, cesta přes kluzký povrch nebo  nezájem o vycházku. Příznakem bolesti  může být shrbený, či jinak atypický postoj , náznaky ztuhlosti po aktivitě nebo delším odpočinku.

PROHLÍDKA NOHOU

Zkontrolujte každou nohu samostatně tak, že ji prohmatáte rukou od shora až dolů. Poté stejným způsobem zkontrolujte obě zadní končetiny najednou, abyste měli porovnání. Zaměřte se na jakékoliv boule, říznutí, otoky nebo citlivá místa. Klouby by měly být teplé na dotek, ale ne horké ani oteklé, a protažení by nemělo působit žádné problémy. Při této činnosti buďte velice jemní a nevynucujte pohyb silou.

PÉČE O DRÁPKY

Drápky rostou neustále, takže pokud zrovna váš pes nemá dostatečné množství pohybu na tvrdém povrchu, budou potřebovat pravidelně zastřihávat. Drápky zastřihávejte těsněpřed žilkou, která přivádí krev. Tuto péči rozhodně nepodceňujte, protože přerostlé drápky mohou způsobovat deformaci prstů a tím znepříjemnit pohyby psa. Zároveň nezapomínejte kontrolovat drápky pátých prstů (palců), které se neobrušují a mají tak vysokou tendenci k zarůstání. Vždy používejte speciální kleštičky na psí drápky, a pokud si nevěříte, klidně svěřte i tuto činnost vašemu veterináři, eventuelně zajděte do psího salónu.

PASPÁRKY

Paspárky jsou páté prsty na zadní noze (také zvané vlčí drápy). Mohou být různě vyvinuté – plně vyvinuté páté prsty, volně visící zakrnělé paspárky nebo dvojité paspárky. Ty jsou u některých plemen součástí standardu a mají svůj význam (např. briard, beauceron, pyrenejský mastin). Díky pozici, kdy se prakticky nikdy nedotknou země, potřebují pravidelnou péči zastřiháváním drápku, který jinak může začít zarůstat. U plemen, kde nejsou paspárky standardem požadovány, se z důvodu rizika zdravotních komplikací (zatrhnutí, zarůstání) ihned po narození štěněte odstraňují.

DOKONALÉ POLŠTÁŘKY

Polštářky na tlapkách jsou sice tou nejsilnější částí psí kůže, ale rozhodně nejsou nepoškoditelné. V závislosti na pigmentu, mohou být polštářky růžové nebo tmavé  či v kombinaci obou. I když mohou působit na dotek trochu drsně, rozhodně by neměly mít prasklinky, puchýře nebo otoky. Vezměte do ruky každou packu a pozorně ji prohlédněte. Na dotek by měla být teplá, ne horká, studená či vlhká. Zkontrolujte drápky a polštářky a poté opatrně roztáhněte od sebe jednotlivé prsty a dívejte se po říznutích, oděrkách, puchýřích, či otocích. Pokud psa uvidíte, že si packy olizuje,  zkontrolujte mu je  co nejdříve.  Packy omyjte teplou vodou, vysušte, ošetřete výživnou mastí (Indulona, lékařská vazelína). Pokud je to možné, vystřihejte dlouhou srst rostoucí mezi prsty a polštářky. Na zraněnou tlapku použijte speciální botičku vhodné velikosti.

Na našem trhu jsou k dostání boty pro psy, které mají podrážku s protiskluzovou úpravou, boty neoprenové, či  naimpregnované,  vhodné na dlouhé trekové túry.