„Zuby – pohroma huby“, poněkud pesimistický titul příručky, kterou napsal známý Jára Cimrman. Lidské tělo v ní líčí jako celkem dokonale fungující stroj, až na jedinou součástku, a tou je chrup. Ač se jedná o divadelní hru se smyšlenými postavami, problémy, které se v ní popisují, jsou zcela reálné a netýkají se jen rodu lidského.

 

I naši tolik opečovávání domácí mazlíčci, jakými jsou psi, totiž mají problémy se zuby. Těm se dá předejít jedině správnou preventivní péčí, do níž patří zejména zubní hygiena. Jenže pes si sám zuby nevyčistí. To by si jejich páníčci měli uvědomit, a nezbytnou „očistnou“ proceduru dělat za svého miláčka pravidelně sami.

 

JAK BY MĚLO SPRÁVNÉ ČIŠTĚNÍ ZUBŮ VYPADAT?

Pejska je nutné na čištění zubů správnou výchovou navykat co nejdříve, nejlépe ještě ve štěněčím věku. I když mu to bude zpočátku nepříjemné, zvykne si podobně jako malé dítě. Staršího psa to naučíte také, ale budete potřebovat více času a trpělivosti. Nejdůležitější je pejska přesvědčit ke spolupráci.

1./ Vyberte vhodný kartáček určený speciálně pro psy. Měl by se pohodlně vejít do tlamy pejska, jeho štětiny by měly být husté, měkké a s kulatými konci. Kromě těchto klasických jsou k dostání také kartáčky, které se navlékají na prst. Lépe se s nimi manipuluje, u větších psů však hrozí, že při neopatrném zacházení může pes omylem sežvýknout i váš prst J. Dále budete potřebovat speciální zubní pastu, nejlépe enzymatickou, která odstraňuje zubní plak, zbytky potravy a není třeba ji vyplachovat. Cena je poměrně vysoká, uklidnit vás může fakt, že vydrží poměrně dlouho a pejskovi bude chutnat. Vyrábějí se totiž v různých příchutích, například hovězí, vepřové, kuřecí či rybí.

2./ Snažte se o jistou pravidelnost – zvolte správný čas a místo kde budete mít na čištění klid a ten neměňte.

3./ Začněte s čištěním zubů pomocí hry – nechte pejska pastu nejdříve ochutnat. Může ji například olízat z vašeho prstu. Ukazováčkem s nanesenou pastou mu přitom zkuste jemně masírovat vnější strany jeho tlamy – přibližně 1 až 2 minuty.

4./ Dejte malé množství pasty na kartáček. Nadzdvihněte horní pysk pejska, jemně přiložte kartáček na jeden z horních zubů a začněte s ním pohybovat od okraje dásně ke špičce zubu. Zub musíte pomocí pomalých krouživých pohybů očistit ze všech stran tak, abyste z něj odstranili všechen zubní plak. Od špičáků pokračujte dál, až se vám podaří zvládnout všechny zuby.

5./  Celkové čištění zubů  by vám i pejskovi  mělo zabrat asi 2 minuty (tzn. 30 vteřin na každou stranu). Aby bylo dosaženo žádoucího efektu, je nutné čistit psovi zuby minimálně 3x týdně. Postupujte pomalu, postupně zvyšujte počet čištěných zubů, nedělejte nic násilím, buďte trpěliví a hlavně – nezapomeňte po každém čištění pejska pochválit a odměnit.

 

Pokud i přes vaši snahu provází čištění zubů vašeho psa nepřiměřený stres, existuje řada alternativních metod:

  • podávejte pravidelně speciální čistící dentální pamlsky nebo tablety, které obsahují enzymy zpomalující usazování zubního kamene. U psů které není možné na čištění zubů navyknout je možné na ošetření dásní a krčků zubů speciální gel.
  • vyberte ke krmení takový typ granulí, které jsou vyvinuté pro prevenci vzniku zubního kamene (jsou označena „dental care“)
  • dávejte pejskovi na hraní často hračky určené ke žvýkání

Ideální samozřejmě je všechny tyto možnosti zkombinovat.

„Než začnete provádět péči o zuby vašeho psa doma, zajděte s ním na zubní prohlídku k veterináři.  Pokud se totiž již vytvořil zubní kámen,domácí čištění nemá smysl“, říká MVDr. Knoblovská, zubní specialistka (Vetcentrum Stodůlky v Praze) a dodává: „Je nutné jej odstranit nejlépe zubním ultrazvukem v celkové sedaci pacienta. Dříve se často seškraboval zubní kámen při plném vědomí mechanicky. To však nedovolovalo důkladné vyčištění všech zubů, především z vnitřní strany zubu, kde se také kámen usazuje, docházelo ke stresování pacienta a vznikalo nebezpečí poškození dásně a zubní skloviny. Dnes tento zákrok provádíme převážně v anestezii. I anestezie má svá rizika, která se snažíme minimalizovat přípravou pacienta, volbou typu anestézie podle věku pacienta, celkového zdravotního stavu a plemene. Před každou anestézií je nutné dodržet minimálně 12ti hodinovou hladovku, pití vody ukončit 1 hodinu před zákrokem. Důvodem je možné vdechnutí případných zvratků (aspirace). Takto ošetřené zuby je však nutné nadále udržovat. Po vyčištění zubního kamene je vhodné dásně dle stavu přeléčit vhodnými léky a zuby ošetřovat pravidelně čištěním.“

A jsme zase u toho – čistit, čistit a zase čistit…

 

ZUBNÍ KÁMEN

vzniká mineralizací zubní plaku, který slouží jako organický základ. K postupné mineralizaci dochází už 2 týdny po vzniku plaku, může se tvořit na části zubu nad dásní nebo pod okrajem dásně v parodontálním chobotu. Barva kamene bývá různá od světle žluté, světle hnědé až po černohnědou. Postupně přibývající množství zubního kamene tlačí na dáseň, která ustupuje, dráždí ji a vyvolává zánět. Hluboký zánět dásní přechází v parodontózu, dochází k uvolňování závěsného aparátu zubu a postupnému uvolnění zubu. Pod zubním kamenem může docházet k tvorbě zubního kazu. Silný zánět dásní a zubní kaz jsou bolestivé stavy, které mohou způsobit poruchy příjmu potravy. Usazený zubní kámen je také jednou z příčin zápachu z dutiny ústní a závažným zdrojem infekce pro celý organismus (především srdce, ledvin). Neustálým polykáním velkého množství baterií a pronikáním bakterií zanícenou dásní do krevního oběhu dochází k velkému zatížení organismu. Zubní kámen se ve větší míře usazuje u malých a středních plemen, u trpasličích plemen to bývá běžné již během prvního až druhého roku života.

Jako odstrašující případ byl na kliniku předveden 14 letý jezevčík, jehož majitelé uváděli rok trvající hnisavý výtok z jedné nosní dírky. Při klinickém vyšetření byl zjištěn silný zubní kámen s pokročilou parodontózou a zánětem dásní. Hnisavý zánět postihoval i kořen uvolněného špičáku a zánět zasahoval až do dutiny nosní, což mělo za následek výtok z nozdry. Pacientovi byla nasazena antibiotická terapie a v celkové anestezii byl odstraněn zubní kámen a včetně špičáku a dalších postižených zubů, což tvořila asi polovina chrupu. Do týdne rýma ustala.