Trimování je speciální úprava srsti určená především pro drsnosrstá plemena, která neznají běžný cyklus línání, při kterém dochází k vypadávání jednotlivých chlupů v průběhu celého roku a k celkové výměně srsti na jaře a na podzim.

 

Zimní srst mívá bohatou podsadu, naopak u letní srsti většinou podsada není. Srst se ve většině případů uvolňuje samovolně a majitelé psů ji celkem bez problémů vyčešou.

Trochu jiná je situace drsnosrstých plemen, kterým srst dorůstá a odumírá v průběhu celého roku. V tomto případě obyčejné česání nestačí a k uvolnění chlupu je třeba silnější mechanický impuls: a to trimování. V žádném případě se nesmí takový pes holit nebo nějak radikálně stříhat!

Podstatou trimování (škubání) je vytrhávání staré, odumřelé srsti, chlup je při něm odstraněn celý a tím se uvolňuje místo pro růst chlupu nového. Díky tomu srst lépe regeneruje, pravidelněji dorůstá, působí svěže a zdravě. Nezní to sice příliš věrohodně, ale je-li tato úprava provedena ve správný čas, citlivě a pravidelně, není zvířeti nijak nepříjemná. Naopak, odumřelá, nevytrimovaná srst psa svědí, dochází k jejímu nestejnoměrnému uvolňování, pes se drbe, aby se jí zbavil, a může dojít i k vleklým zánětům kůže. Samozřejmě je důležité, aby si pes na celý proces trimování postupně navykl. S lehkou úpravou je proto nutné začít již ve štěněčím věku, asi od 6. měsíce, kdy úprava bude ještě snadná a pejska nebude nijak stresovat.

JAK ČASTO

Vzhledem k tomu, že srst u každého jedince dorůstá v jiném časovém rozmezí, není možné předem určit,  jak často by se srst měla trimovat. Většinou se úprava provádí přibližně každé čtyři měsíce, ovšem jsou psi, u kterých je nutné provést úpravu častěji. Přehnaná péče není dobrá, mohou se začít tvořit lysá místa, proto je nutné dobře zvážit, kdy je doba na trimování nejvhodnější. Nová srst potřebuje dostatek času na to, aby dorostla do potřebné délky, jinak bude mít trimování negativní dopad na její strukturu. V takovém případě je lepší s úpravou počkat. Pokud si nejste jistí, obraťte se na odborníka.

DOMA NEBO V SALÓNU

Pokud se chystáte s pejskem do salónu na trimování, nesmí být minimálně 3 týdny vykoupaný. Po umytí je totiž srst hebká a jemná, prokluzuje, což je pro tuto úpravu nežádoucí. Doba úpravy je 2 – 3,5 hod. Salón vybírejte pečlivě, pokud jdete následně na výstavu, dejte na doporučení známých, kam se objednat. Standard sice pro výstavní účely o žádné úpravě srsti „nehovoří“, ale trimovaný pes vypadá určitě lépe, než zarostlý a navíc šikovnými triky se dají zvýraznit přednosti a trošku zakrýt nedostatky, které ten který konkrétní jedinec má. Na výstavě pak dobrá nebo špatná úprava srsti může ovlivnit i konečné pořadí. V každém případě by se měl trimovat i pes, který se nevystavuje.

Trimování doma není náročné, spíše jde o praxi než zručnost. Začátky nemusí být vždy snadné. I když nepatříte mezi ty, které příroda obdařila šikovností, nebojte se a pusťte se do toho. Žádný učený z nebe nespadl.  Pokud vaše „úprava“ nedopadne dobře, nic se neděje, srst doroste a váš další pokus bude určitě mnohem lepší. Také tímto způsobem postupně zjistíte, co vašemu psu sluší, kde máte srst ponechat, a kde naopak odstranit. Dobré je, aby vám někdo (ať už známý, nebo v salónu) názorně předvedl, oč se jedná a jak postupovat. Před trimováním si zjistěte, jak by měl konečný výsledek vypadat (salóny, známí, výstavy, literatura…).

CO BUDETE POTŘEBOVAT

  • Trimovací nůž
  • Hřebeny různé hustoty
  • Nůžky různých délek na dokončení požadovaného tvaru
  • Efilační nůžky – na prostříhávání a přechody
  • Malířskou bělobu bez zinku, aby srst neklouzala.

JAK TOMU BYLO DŘÍVE?

S odstraněním srsti pomáhalo psům samo prostředí, v kterém se pohybovali. Psi se „otrimovali“ v lese v trní, stará srst se v hustém porostu uvolnila a pes vypadal jako oškubaný. Staří chovatelé trimovali pomocí prstů nebo pilky na železo.