Je léto a tedy ideální doba pro sběr a sušení léčivých bylinek. Víte, které pomohou i vašemu psu?

Bylinky pomohou v léčbě mnoha psích onemocnění. To, že jde o přírodní prostředky, neznamená, že nejsou účinné. Nad bylinkami není třeba ohronovat nos. Přinášíme vám seznam deseti bylinek, které byste měli do jídelníčku vašeho psa zařadit. Některé z nich nasbíráte na louce či zahrádce, za jinými budete muset vyrazit do bio potravin nebo lékárny, všechny ale pomohou. Jejich dávkování a použití ale proberte se svým veterinářem, případně s bylinkářem.

Neem – Nimba

O co jde: O bylinku jmémen Azadirachta indica, jde o strom, rostoucí v Indii, používá se jako netoxický insekticid, ale také na hojení popálenin a výživu suché, podrážděné pokožky. .

Proč používat: Aplikuje se povrchově, skrze pokožku je absorbován do krevního oběhu. Neem ochrání vašeho psa před komáry a blechami.

Jak používat: během teplých měsíců koupejte svého psa v šamponu s výtažkem Neemu nebo v jeho odvaru. Dá se používat i jako olej.

Řebříček obecný

O co jde: O rostlinu jmémen Achillea millefolium, která se běžně vyskytuje u nás v přírodě a odjakživa se používala v lidové medicíně na zástavu krvácení.

Proč používat: Pokud se váš pes pořeže, pomůžete mu – po aplikaci dezinfekce – přikládáním listů řebříčků.

Jak používat:Zevně se řebříček používá zejména pro své antiseptické účinky ve formě nálevů, obkladů či koupelí. Je vhodný při hnisavých ranách, nehojících se ranách, kožních vyrážkách, bolestivých prasklinách na packách anebo na různá drobná poranění.

Arnika horská

O co jde: Arnica montana aneb prha chlumní se dlouho používá pro své hojivé schopnosti.

Proč používat: Utrpěl váš pes nějaký úraz? Arnika mu pomůže od bolesti a urychlí hojení.

Jak používat: Ideální je arnika ve formě homeopatik, dá se ale použít i odvar z lodyh.

Kozlík lékařský

O co jde: Tato bylinka (Valeriana officinalis L.) je přírodním sedativem a pomáhá při nespavosti.

Proč používat: Hodí se pro psy, kteří trpí úzkostí při ohňostrojech, jako uklidňovač při dlouhých cestách autem apod.

Jak používat: Dá se sehnat v kapslích, jen je třeba probrat s veterinářem dávkování. Používá se sušený oddenek, opět řešte dávkování s odborníkem.

Extrakt z olivových listů

O co jde: Extrakt z drcených listů olivovníku je přírodním antibiotikem.

Proč používat: Pokud váš pes trpí průjmem, protože něco ohavného sežral, olivovník mu pomůže napravit zažívání.

Jak používat: Používá se ve formě kapslí, psům obyčejně poměrně chutná.

Ostropestřec mariánský

O co jde: Jde o květ druhu bodláku, obsahující látku zvanou Silymarin, jeden z nejúčinnějších přírodnéch antioxidantů.

Proč používat: Chrání a regeneruje játra a tak prodlužuje život vašeho psa. Přes játra prochází veškeré nečistoty v těle, a tak jim je potřeba pomoci s regenerací. Ostropestřec pomáhá i na onemocnění očí.

Jak používat: Ve formě prášků, mají ale hořkou příchuť  a je potřeba je maskovat něčím chuťově výrazným. Extrakt ze semene tohoto druhu bodláku si můžete vyrobit.

Hloh

O co jde: Bobule hlohu pomáhají na srdeční nedostatečnost.

Proč používat: Hloh posiluje srdeční sval a pomáhá cirkulaci krve, snižuje riziko srdečního selhání u starších psů. Mladým psům není třeba ho podávat.

Jak používat: Z květů a plodů se dá dělat čaj nebo odvar. Použití kontaktujte s lékařem.

Boswellie

O co jde: Extrakt z rostliny boswellie má mnoho různých využití.

Proč používat: Jde o takřka zázračný preparát pro artritické pacienty.

Jak používat: Dá se koupit ve formě tabletek.

Světlík lékařský

O co jde: Jak název naznačuje, kvetoucí rostlina Euphrasia officinalis byla našimi předky používána k léčbě očí.

Proč používat: Pokud vašemu psu slzí oči, vypláchněte mu je odvarem světlíku, často zabere a není třeba navštěvovat veterináře.

Jak používat: Oči oplachujeme silným odvarem ze světlíku nebo přikládáme obklady. Musíme však dbát na to, abychom odvar pečlivě přecedili, nejlépe přes plátýnko, jinak by mohly zbytky drogy oči podráždit. Pomáhá při zánětu spojivek, zahnisání, slzení, ječném zrnu, zarudnutí při alergických reakcích, podráždění, šedém i zeleném zákalu anebo zánětu duhovky.

 

 Lopuch

O co jde: O bodlák odrůdy Arctium, známý svou schopností pročistit organismus, působit na růst srsti a bojovat s rakovinou.

Proč používat: Používejte jako prevenci, obzvlášť u plemen náchylných k onemocnění rakovinou (boxer, vlkodav, flat, barzoj…).

Jak používat: Používá se sušený kořen, ze kterého se vyrábí tinktury a čaje. Odvar se dá použít i zevně, na oplachování v případě akné nebo jiných vyrážek.

…s dalšími bylinkami a jejich použití vás seznámíme příště.