Kousnutí hadem (v našich podmínkách zmije obecná, jiní jedovatí hadi u nás nežijí) poznáme podle dvou nepatrných, podélných ranek, nejčastěji na končetině psa.

 

Vzniká silný otok. Jed může způsobit šok nebo obrnu dýchacích svalů, což se může projevit až za několik dní. V největším nebezpečí jsou malá plemena a psi nemocní, zdraví psi nad cca 15 kilo většinou uštknutí přežijí i bez pomoci.

CO DĚLAT, KDYŽ PSA UŠTKNE HAD?

I když zmijí uštknutí v drtivé většině nezpůsobuje zdravotní komplikace, lékaři radí nepodceňovat účinky hadího jedu: postižené místo nad ránou zaškrtit a vyhledat co nejdříve veterináře. Pes by se neměl pohybovat, aby se jed v krvi nešířil rychleji. Postižené místo je dobré chladit. Veterinář podá sérum, případně mírní příznaky šoku.

 

 

Zmije je plachý had. Pokud není překvapená a necítí ohrožení, uteče a neútočí. Zmijí jed je ovšem vysoce účinný. Smrtelná dávka je okolo 15 miligramů. Zmije ho má malé množství – zhruba deset miligramů. Navíc při jednom uštknutí neuvolní víc než jednu třetinu, kterou má v sobě. Vážné riziko proto představuje uštknutí zejména pro alergické jedince, malé děti, staré a nemocné lidi.