Stejně jako lidé, tak i naši čtyřnozí kamarádi se často potýkají s bolestivým onemocněním. Zatímco člověk má již při prvním bolestivém projevu tendenci „nechat si bebí pofoukat“, eventuelně hned běží k lékaři, tak pes bolest snáší „mlčky“.

 

Podobně jako jiná zvířata ji instinktivně skrývá. V přírodě a ve smečce to je totiž signál pro okolí, že je zranitelnější a může být napaden. Neznamená to ovšem, že by váš pes méně trpěl…

Typickým projevem bolesti u psů je zejména změna v jejich chování. Jsou neklidní, agresivní nebo naopak apatičtí. Štěkají, kňučí. Neléčená bolest způsobuje zvířeti stres a nadměrně zatěžuje jeho organismus a může vést k bušení srdce či žaludečním vředům, zhoršené funkci ledvin a dalším zdravotním komplikacím, jako je například zhoršené hojení ran a oslabení imunitních funkcí.

Jednou z nečastějších příčin bolesti u psů je osteoartróza. Příznaky osteoartrózy se projevují zejména při přechodu z klidového režimu k aktivnímu pohybu. Všímejte si svého psa: zdvihá se po odpočinku ve svém pelíšku hůře než dřív? Pokud ano, věnujte pozornost i dalším možným projevům osteoartrózy. Může se stát, že váš mazlíček  špatně chodí po schodech a přestože miluje vaše společné projížďky autem, není schopný do něj vyskočit. Důvod je jednoduchý-  bolí ho klouby.

Pokud je chrupavka zdravá, tak umožňuje dokonalý pohyb kloubů a tlumí nárazy při pohybu. Při osteoartróze ale dochází k poškození a opotřebení chrupavky, kloub se stává bolestivým a hůře funguje, a jestli váš psí miláček začne kulhat, je bolest už opravdu velmi intenzivní.

Dá se říci, že osteoartróza, tedy onemocnění pohybového aparátu, je jednou z nejčastějších příčin bolesti u psů a trpí jí jeden pes z pěti bez ohledu na věk a plemeno. Onemocnění většinou postihuje psy středního věku nebo starší, ale může se vyskytnout i u mladých psů. Psi starší 7 let a s nadváhou jsou ohroženi nejvíce. Dříve aktivní pejsek najednou vyžaduje méně pohybu, špatně snáší dlouhé procházky, hůře se pohybuje, kulhá. Páníček v dobré víře, že svému hafanovi trošku „zvedne náladu“ dobrůtkou, mu podstrkuje jednu dobrotu za druhou. Výsledek je takový, že pes tloustne a pro klouby je to ještě větší zátěž. S postupem času může dojít k úplné erozi nejen chrupavky pokrývající kloub, ale i samotné kosti pod chrupavkou, srůstům a ztrátě pohyblivosti kloubu. Přitom vhodnou léčbou lze nemoc zpomalit, zmírnit a hlavně odstranit bolest, kterou způsobuje a významně tak zlepšit kvalitu života psa. Je ovšem nutné nemoc odhalit již v počátcích a vyhledat odbornou pomoc veterináře, který stanoví diagnózu a způsob léčby. Čím dříve začnete s osteoartrózou bojovat, tím lepších výsledků v léčbě dosáhnete. Společně strávený čas pro vás oba pak bude opět plný pohody!