Krásné počasí v letních měsících nás s našimi čtyřnohými kamarády mnohem víc láká na vycházky k vodě, do lesa, k piknikovému posezení na krásně rozkvetlé a voňavé louce či pobytu na chatě. Kromě příjemných okamžiků na nás však již netrpělivě číhají nebezpeční útočníci – klíšťata. Nezapomínejte tedy před nimi své psy chránit.
PREVENCE
Na našem trhu existuje široká nabídka antiparazitik. Z aplikačních forem se nejvíce osvědčilyantiparazitární obojky s práškovou technologií a preparáty spot-on. Někteří chovatelé kombinují oboje, to ale veterináři příliš nedoporučují, psi mohou mít poměrně silné alergické reakce. S „chemickými“ prostředky by měli opatrně zacházet i majitelé nemocných psů, trpících například jaterními chorobami. O vhodném přípravku byste se měli poradit s veterinářem.
OBOJKY
Existuje mnoho druhů obojků, každému vyhovuje jiný.
Výhody: dlouhá trvanlivost – až půl roku a také to, že jim tolik nevadí, když se v nich pes koupe. Neměl by se ale koupat cca týden po nasazení obojku, kdy nabíhá jeho účinnost a obojek navíc může být toxický pro vodní zdroje.
Nevýhody: pes může obojek ztratit a navíc obojek v srsti psa nepůsobí příliš esteticky a některé mohou být i nepříjemně cítit. Obojek vyjde levněji než spoty, ty se totiž musí aplikovat častěji. Někteří výrobci obojků slibují, že jejich výrobky sterilizují samičky klíšťat a eliminují tak jejich populaci. Někteří pejskové je nemusejí dobře snášet a drbají se. Mimochodem – právě hnědě zbarvené samičky pijí krev, černí samečci ne, jejich životním posláním je právě jen oplodnění samičky.
SPOT- ONY
Asi druhá nejoblíbenější metoda v boji s klíšťaty. Jedná se o kapičky, které se aplikují na kohoutek a hřbet psa. Přes kůži pak účinná látka proniká do krevního oběhu psa, u některých druhů spot-onů je účinná látka absorbována do kožních váčků a odtamtud je vylučována. Po použití by se pes každopádně neměl přibližně týden koupat. Spoty vydrží cca jeden měsíc, je jich mnoho druhů, některé fungují i na komáry přenášející dirofiliarozu, tedy srdeční červy, většina z nich funguje i na blechy.
POZOR
U psů milujících vodu je ještě důležité zdůraznit, že se účinnost těchto preparátů snižuje při styku s vodou. Před výstavami spot raději nepoužívejte, srst zašpiní a zamastí.
SPREJE
Jednorázově lze používat i spreje, obdoby lidských repelentů. Těmi je třeba psa postříkat před každou vycházkou do rizikového terénu.
ALTERNATIVNÍ METODY
Zastánci přírodních metod sázejí na kapky vyrobené z tea tree olej či levandule, případně na olej s louhovaným rozmarýnem. Komu se nechce podomácku vyrábět antiparazitika, existují i firmy, které vyrábí „ekologické“ obojky a spoty na čistě přírodní bázi. Osvědčilo se také podávání Pangaminu či jiných pivovarských kvasnic, krev „ochucená“ vitamínem B prý klíšťatům nechutná – a když nic jiného, Pangamin psovi prospěje tak jako tak. Existují i antiparazitární známky na přírodní bázi, které pes nosí na obojku. Trochu jako sci-fi už zní popis dalšího výrobku – jde o ultrazvukový odpuzovač klíšťat. Malý přístroj zavěsíte psovi na obojek, a ten potom vysílá neškodné ultrazvukové pulzy, které jsou údajně nepříjemné blechám a klíšťatům, nikoliv lidem, psům, kočkám a ostatním zvířatům.
MOŽNOSTI OČKOVÁNÍ
Podobně jako u lidí lze psy očkovat proti jedné z chorob přenášených klíšťaty – u lidí je to encefalitida, u psů borelióza. Nejčastějším příznakem onemocnění u psů je artritida – zánět kloubů. Projevuje se náhlým kulháním a výraznou bolestivostí, postižen může být jeden nebo i více kloubů – jsou oteklé, teplejší. Doprovodnými příznaky mohou být – horečka, apatie, nechutenství, neochota k pohybu. Kožní změny v podobě zvětšující se červené skvrny (známe u lidí) se vyskytují velice zřídka. Pro diagnózu jsou důležité klinické příznaky, pobyt psa v oblasti s výskytem infikovaných klíšťat, sérologické vyšetření krve.
Při včasném léčení je borelióza dobře zvládnutelná antibiotiky, které se ale musí podávat včas a delší dobu – 3–4 týdny. Onemocnění po přechodu do chronicity je nevyléčitelné, postižení psi odmítají chodit, mají neurologické deficity nebo jim selhávají ledviny.
Toto očkování určitě má smysl, pokud váš pes nemívá na očkovací látky reakce, a pokud žijete v oblasti, kde je klíšťat hodně. První vakcinace by měla proběhnout před výskytem klíšťat, to znamená do jarních měsíců. Sestává se z 2 dávek následujících po 14 dnech. Jedna injekce stojí cca 300–450 Kč. Přeočkování je 1x ročně/1 dávka.
JAK SPRÁVNĚ VYTÁHNOUT KLÍŠTĚ
Pokud se už klíště přisaje, je třeba ho co nejrychleji odstranit, k přenosu infekce dochází až po několika hodinách. Ideální je použít pinzetu s kulatým či tupým okrajem, kleštičky na klíšťata nebo kartu se zářezy. Postup odstranění klíštěte ze psa je stejný jako u člověka. Zvířata jsou ale neklidnější, není proto zpravidla možné tři minuty klíštětem kývat ze strany na stranu. Proto je potřeba zvolit rychlejší způsob – silnější tah s mírným zakroucením.
Jestliže se nepodaří klíště vyndat i s kusadly, není třeba propadat panice. Ze samotných kusadel již přenos infekce nehrozí. Tělo si s nimi poradí jako se zadřenou třískou, takže se vydrolí nebo vyhnisají. Ranku je třeba vydesinfikovat a sledovat, aby nedošlo k zanícení. Poranění zkontrolujte i po pár dnech, pozorujte pejska, jestli si ranku neokusuje, k zanícení by totiž mohlo dojít i později.
Vytažené klíště zabalte do ubrousku a spláchněte do záchodu. Klíště nikdy nepalte zapalovačem, nezahazujte do koše… apod. Hroty pinzety stejně jako potřísněná místa vydezinfikujte (peroxid, jód, ajatin, betain, alkohol) a důkladně si umyjte ruce.
Nejbezpečnější způsob odstranění klíštěte je za pomoci speciální karty se zářezy, která klíště pevně podebere a vytáhne bez rizika rozmáčknutí a vytlačení obsahu střev do rány. Karta je k dostání ve specializovaných lékárnách.
VČASNÁ DIAGNÓZA
Největší chyba, které se lidé běžně dopouštějí, je, že klíště po vyjmutí z kůže zlikvidují. Zbavují se tak možnosti velmi rychle určit riziko nákazy přímo z klíštěte, pomocí moderní technologie ve specializované laboratoři. Toto vyšetření nabízí Státní veterinární ústav v Českých Budějovicích.
NEJVĚTŠÍ RIZIKA NÁKAZY
Mezi oblasti s největším rizikem nákazy patří:
Jižní Čechy a podhůří Šumavy
Povodí Dyje, Svitavy, Svratky, Jihlavy
Plzeňsko, Opavsko, okolí Prahy, Brna a Bruntálu
Česko leží v nejrizikovějším pásmu výskytu infikovaných klíšťat. Až 75% těchto parazitů nese nějaké choroboplodné zárodky.
Mnoho štěstí v boji s klíštěcími upíry!