Máte doma psího dědečka či babičku? Poradíme vám, jak o ně pečovat. 

1. Přizpůsobte pohyb!

Jak váš pes stárne, musíte ho udržovat v kondici, ale zároveň přizpůsobit pohyb jeho zdravotnímu stavu, starší psi mívají ortopedické problémy nebo atrozu. Několik kratších procházek je pro ně lepší než jedna dlouhá. Také aportování do úmoru už nebude asi to pravé ořechové. Psi často sami dají najevo, že už mají dost. Pozorujte je a přizpůsobte se jim. Dobré je také zařadit kondiční trénink vhodný pro seniory – cvičení na míčích nebo psí verzi Pilates.

 

2. Přizpůsobte stravu!

Psímu seniorovi byste měli přizpůsobit i jídelníček. Některé typy potravin stárnoucí psi prostě nestráví tak dobře, jako když byli mladí. Dávejte psům speciální diety pro seniory, pokud vaříte či barfujete, uberte tučné maso a kosti přizpůsobte stavu chrupu, možná je budete muset i nadrtit nebo dodávat vápník v tabletách. Pozor dávejte i na pamlsky, starší psi preferují měkčí typy.

3. Chodťe na pravidelné veterinární prohlídky, pozorujte svého psa!

Většina veterinářů se shodne na tom, že pes po dovršení osmého roku věku by měl chodit na pravidelné prohlídky. Vhodné je dělat krevní testy, testy moči a test základních životních funkcí. Veterinář také lépe než vy posoudí, zda není pes obézní. Laboratorní testy ukáží, zda mu fungují vnitřní orgány. Starší psi často mají po těle boule – často jde jen o tukové, neškodné nádory, ale raději s každou boulí zajděte na veterinu. Pozor dávejte i na dýchavičnost, kašel nebo změnu hygienických návyků, mohou signalizovat vážnější problém. Je lepší s každým problémem zajít na veterinu, často problémů lze včas řešit.

 

4. Nepodceňujte rehabilitaci!

Stejně jako lidé, i psi mohou rehabilitovat. V poslední době je mnoho psích fyzioterapeutů, spoustu pohybových problémů jde řešit a ulevit starším psím pacientům. Ať už jde o plavání, elektrickou stimulaci nebo cvičení na balančních pomůckách, metod je mnoho.Psům pomáhá i akupunktura.

5. Sledujte změny v chování psa!

Ano, i psi mohou trpět stařeckou demencí. Jejími příznaky jsou dezorientace, psi často pochodují po místnosti, zapomínají, kde jsou a kam jdou, zapomínají, že už jedli, i to, kdo jste vy.  Pomocí potravních doplňků jde tyto změny zpomalit.

Mít starého psa má i své dobré stránky. Znáte ho a on zná vás, pohled jeho milujících očí nic nenahradí. Nekouše vám boty a neutíká. Je mazlivý a klidný – a hlavně, je váš, prožil s vámi celý svůj život a je na vás závislý. Nezraďte ho a pomozte mu prožít podzim života co nejlépe.