Otrava zvířete může mít nejrůznější podobu. Závisí především na jedovaté látce, která otravu způsobila. Příznaky otravy se liší, mohou vypadat jako symptomy jiných nemocí: pes může nadměrně slinit, močit a vyprazdňovat se, zvracet, může mít průjem.

 

Dalšími projevy jsou třesavka, nekoordinované pohyby, extrémní podrážděnost, depresivní stavy, obtížné dýchání, nechutenství, krvácení z nosu, nervové záchvaty apod.

CO DĚLAT, KDYŽ MÁTE PODEZŘENÍ NA OTRAVU?

Pokud jsme neviděli, co konkrétně pes pozřel, nebo že něco divného skutečně snědl, a příznaky se objeví náhle, je třeba myslet vždy i na otravu! Pes se může otrávit potravou, nejčastější je jed na krysy a jed na slimáky, dále pak fridex a jiné chemikálie, otravy rostlinami (stačí se napít vody z vázy s konvalinkami), častá je i otrava oxidem uhelnatým (pozor na garáže) anebo poleptání kůže.

Pokud jsme viděli, jak pes něco sežral, donutíme ho zvracet: pomocí vody se solí (cca tři čajové lžičky soli na jeden šálek vlažné vody). Psa odvedeme od zdroje, pokud zvrací, hlídáme, aby se nezadusil. V případě zástavy srdce nebo dýchání oživujeme. Pokud jde o otravu vdechnutím (kouř), otevřeme okna, vyneseme psa ven. Pokud jde o otravu přes kůži, omyjeme postižená místa čistou vodou. Zavolejte lékaři, že jedete, řekněte mu, co přesně pes sežral, vemte sebou vzorek nebo obal.