Jestliže váš pejsek snědl něco nevhodného a normálně nepoživatelného jako gumovou hračku, hadr nebo kus pelechu, může potom nastat poměrně vážný zdravotní problém.

 

Je kolikrát až neuvěřitelné, co všechno je pes a zejména pak štěně schopné pozřít; kameny, skleněné kuličky, tyčky od zmrzlin, knoflíky, vlašské ořechy nebo dokonce sponky. Největší potíže způsobují cizí tělesa vláknitého tvaru, to znamená kusy hadru, ponožek nebo igelitové obaly od uzenin, nafukovací balónky a podobně, které se ve střevu narolují, shrnou, až dojde k úplné neprůchodnosti střeva. Důsledkem toho se rozvinou další komplikace, například těžký zánět pobřišnice.  Například i takový spolknutý kaštan dokáže být velmi nebezpečný. Na rozdíl od pecek, míčků, pětikorun či kamenů nabobtnává, zvětšuje tak svoji velikost a devastuje střevo mnohem rychleji.

Neztrácejte proto čas! Stav zvířete se bude rychle zhoršovat a včasné chirurgické odstranění je jedinou možností, která mu může zachránit život.  RTG, sono dutiny břišní, to vše napomůže ke správné diagnostice, určení zdravotního stavu pejska a úspěchu následné operace. Pokud je cizí předmět ještě v žaludku psa, některé veterinární kliniky mohou jeho odstranění provést bez nutnosti operace, pomocí endoskopu. Tím je vyřešena první část problému.
Potom je nutné zvolit pejskovi vhodný pooperační režim, který závisí zejména na rozsahu zákroku.  Tekutiny i jídlo je nutné na 1-2 dny značně omezit, pejsek dostává nitrožilní výživu, infúze, antibiotika.

Při léčbě antibiotiky se doporučuje souběžně používat  probiotika a dále alespoň týden po ukončení terapie. Probiotika jsou totiž mikroorganizmy velice prospěšné, které hrají důležitou roli v udržení rovnováhy zdravého trávicího ústrojí a imunitního systému. Na trhu existuje široká nabídka probatických preparátů, o jejich užívání se však vždy poraďte s ošetřujícím veterinářem.

Potom, v rámci probíhající rekonvalescence, se může začít s postupným a velice pozvolným přivykáním na normální stravu.  Začíná se malými dávkami vody, kašovitou stravou, masovými vývary, poté například kuřecím masem s rýží apod.  Podíl krmiva, na které byl pes zvyklý před zákrokem, se postupně zvyšuje. Pro jistotu můžete pejskovi do vody nebo do jídla přidávat vhodný probiotický prášek, nebo aplikovatprobiotickou psí pastu.

V dalších dnech (asi týden po operaci), pokud lékař neurčí speciální krmný režim, je možné krmit jako obvykle.