Hot spot, to je noční můra všech majitelů psů vodomilů, obzvláště v létě. Dá se ale úspěšně zvládat!

Pyotraumatická dermatitida – „hot spot“

Jedná se o velmi nepříjemný lokalizovaný (ohraničený) zánět kůže. Nejčastěji se objevuje v teplých měsících v létě a na podzim.  Příznaky se rozvíjí velmi rychle, změny na kůži se objevují do několika hodin a jsou velmi bolestivé a svědivé. Pes si místo intenzivně škrábe a vylizuje. Prvotní příčinou je obvykle štípnutí od komára, blechy či klíštěte, drobné poranění, zplstnatělá srst nebo podráždění kůže po koupeli ve vodě se sinicemi.

Klinické příznaky

Změny na kůži jsou obvykle velmi svědivé a zároveň bolestivé, většinou kruhového tvaru, velikost je obvykle 5-15 cm. Zánět kůže vypadá nejprve jako začervenalé místo na kůži, jak se pes škrábe, postupně si kůži poškozuje a ta ho svědí a bolí ještě více. Na postiženém místě se přemnoží bakterie, reaguje imunitní systém a na kůži se tvoří hnisavý sekret (žluto-zelený). Chlupy jsou pak slepené tímto sekretem a na povrchu se často formují tuhé krusty (velké tuhé strupy). Často dochází i ke ztrátě srsti na postiženém místě a v okolí se mohou nacházet hnisavé pupínky (pustuly). Změny se nejčastěji objevují na tvářích, ze shora na krku nebo bradě, méně často na stehnech nebo bedrech. Čím více se pes škrábe tím jsou projevy intenzivnější a změny větší. Častěji se vyskytuje u psů s hustým osrstěním např. NO, labrador, labradorský retriever, rotvajler, molossoidní plemena. Obvykle se vyskytuje u mladších psů, ve věku do 4 let.

Diagnostika

Je založená na typickém vzhledu lézí a na cytologickém vyšetření. Pod mikroskopem je vidět typický obraz hnisu – velké množství bakterií (koků) a leukocytů (neutrofilních granulocytů). Diferenciálně diagnosticky je třeba odlišit pyotraumatickou folikulitidu, furunkulózu nebo nádorové onemocnění kůže (např. lymfom).

 

                    bahenní maska                                     aplikace balzámu

Terapie

Terapie je založena hlavně na lokálním ošetřování, to je ale ve většině případů nutné doplnit celkovou terapií cefalosporiny. Lze použít ředěný roztok betadine nebo šampony s obsahem chlorhexidinu, je však zapotřebí na postižené místě vystříhat chlupy a terapie trvá několik týdnů. V praxi se velmi dobře osvědčilo použití kosmetiky Iv San Bernard. Nejprve je na hnisavé ložisko aplikována maska Červený jíl a Olej ginkgo, poté je proveden oplach krémovým šamponem Mineral plus a následně je aplikován kondicionér PH Blance. Při tomto způsobu ošetřování není vůbec nutné u krátkosrstých plemen holit srst, u dlouhosrstých je provedeno maximálně jemné zastřižení srsti. Pro urychlení hojení a pro podporu růstu srsti jsou vhodné Oligoelementy aplikované 1-2x denně. Asi po týdnu je pak kůže zpravidla čistá, bez krust a do 14ti dnů je obvykle zhojená úplně a lze již pozorovat růst nové srsti.

 

             5. den od zahájení léčby                                             7.den léčby

Prevence

Jako prevence je nejlepší pečlivě ošetřovat a vyčesávat psy s hustou srstí v letních měsících. Nenechávat psa koupat ve vodě, do které by sám majitel nevlezl, nebo alespoň po takové koupeli vymýt srst čistou vodou. V teplejších měsících je nutné preventivně aplikovat přípravky proti blechám a klíšťatům.

 

Tento  článek pro DOGSMAGAZIN.CZ napsala

MVDr. Martina Načeradská

Krymská 23, Praha 10

tel: 774418018

www.naceradska.com

www.psiskolka.com