„Zdraví je naším dědictvím a naším základním právem. Jde o kompletní jednotu mezi duší, myslí a tělem. A není to žádný těžce dosažitelný ideál, ale právě naopak. Je to tak jednoduché a přirozené, že mnoho z nás to jednoduše přehlíží.“
To jsou slova anglického lékaře Edwarda Bacha. Stejně jednoduché je to se zdravím našich psů. Jednou z terapií, která nám v udržení zdraví psa může být nápomocná, jsou Bachovy květové esence.
Bachovy květové esence objevil Edward Bach, lékař a homeopat a původně byly určeny pro lidi. Bach se zaměřil na pozorování jejich chování, a na základě výsledku svých pozorování vytvořil úplný systém 38 květových esencí, které na jemné rovině odstraňují duševní a emocionální napětí a mohou tak předcházet následnému vzniku nemocí. Prací s esencemi Dr. Bach zjistil, že je lze úspěšně využívat i u zvířat, či rostlin.
Esence jsou připravovány z květů divoce rostoucích rostlin, stromů a keřů a jejich získávání má přesný postup (způsob a dobu sběru, dobu louhování atd.), který je přísně dodržován i v dnešní době. Neocenitelnou předností bachovek je jejich naprostá bezpečnost a nulová kontraindikace s jakoukoliv léčbou, ať již medicínskou nebo alternativní. I to je důvod, proč je bez obav můžeme využít u našich čtyřnohých společníků a vyřešit tak řadu potíží jako například strach z bouřky, nebo petard, agresivitu, nízké sebevědomí, žárlivost a mnoho jiných problémů, které mohou našemu psu komplikovat život a nám znepříjemňovat soužití s ním. Zjednodušeně by se dalo říci: je-li pes v pohodě, projeví se to na majiteli a naopak. A k tomu aby náš i psí život byl bez stresu a napětí mohou přispět Bachovy květové esence.
Jak však poznáme, že je náš čtyřnohý kamarád „v pohodě“? Co je pro našeho psa stresem? Říkáme si: „Vždyť ten můj Punťa se má tak dobře. Nic mu nechybí. Má nejlepší granule, spí s námi v posteli. Má dokonce svoje vlastní křeslo. Každý den se proběhne, hraje si dosyta s psími kamarády na louce. Prostě psí ráj.“ Ale nemylme se! I pes, o kterého je dobře postaráno může ve svém životě prožívat těžké chvilky. To třeba když mu vyhodíme jeho nejoblíbenější hračku jen proto, že už byla pro nás lidi ošklivá, rozkousaná, oslintaná, vyválená v kde čem, prostě nechutná. Musí jezdit autem, které nemá rád. Musí k veterináři, ze kterého má přímo panickou hrůzu. Dostává méně pozornosti když si pořídíme dalšího zvířecího společníka, nebo když se jednoho dne vrátí panička z porodnice s něčím malým, kolem čeho všichni poletují a on už není středem pozornosti jako dříve. Také když mu odejdeme do práce a on každý den věří, že se vrátíme . . . ale kde má jistotu. Situací, které mohou způsobovat stres našemu psovi, by bylo na román. Psi, a zvířata všeobecně, žijí v přítomném okamžiku a nepřemýšlí nad tím, co bude za minutu, za hodinu, za týden. Přizpůsobí se našemu životnímu stylu, z jejich pohledu dennímu životu smečky.
Psi mají rádi neměnnost, pravidelnost, řád a jistotu. Může to být třeba to, že každé ráno jdeme na vycházku pak do práce, odpoledne když se vrátíme opět procházka, pak večeře, televize, venčení a spánek. Může to být však i to, že každý den je zcela jiný a jedinou jistotou v jeho životě je, že nic není stejné. I to je pro psa řád. Zjednodušeně pojmenováno rytmické opakování určitých aktivit. Stačí však malá změna, nečekaná či neznámá situace, nebo dokonce krizová situace (konflikt s jiným psem, nehoda, petarda v těsné blízkosti, rozchod majitelů atd.) a mi rázem žijeme s jiným psem. Dokonce můžeme mít pocit, že nám někdo našeho miláčka vyměnil. Začne si vynucovat pozornost, být agresivní, nebo naopak se začne bát, být smutný, apatický . . .
Velmi často dokážeme onu příhodu, která změnu v chování způsobila, přesně označit, či vydedukovat. Někdy však neznáme celou historii života psa, nebo si nejsme vědomi konkrétní zkušenosti, jež vedla ke změně chování. V takové situaci je vhodné sáhnout pro pomoc právě k Bachovým květovým esencím.
Bachovky působí především na emocionální úrovni. Je proto důležité, ne-li dokonce zásadní, detailně rozklíčovat chování psa tzn. situace, kdy a kde se pes chová jinak a podle toho zvolit nejvhodnější esenci, či jejich kombinaci. Může nastat situace, že dva psi se stejnými projevy, jako je například agresivita, budou potřebovat rozdílné esence. Zatímco jeden je agresivní ze strachu a bude potřebovat kombinaci topolu-osiky s kejklířkou, případně modřínu, druhý může útočit z důvodu dominance a tam bude třeba dub a vinná réva, nebo prostě jen proto, že neví jak si s danou situací poradit a tady zase dáme vlašský ořech.
Nepřiměřená reakce může nastat i v krizové situaci např. při autonehodě, vážném zranění, šoku, návštěvě veterinář apod. V takovém případě použijeme tzv. krizovou esenci (39 Bachova květová esence Rescue remedy), sestavenou Dr. Bachem právě pro tyto specifické situace. Tato esence je vhodná také pro pejsky z útulku a týrané psy, kde neznáme jejich minulost. Krizová esence totiž pomáhá léčit traumata i několik let stará.
Může to být i kombinace řady projevů a bude třeba kombinace i více esencí. Aby byla zachována maximální účinnost bachovek, neměl by jejich počet přesáhnout více jak 6 esencí v jedné lahvičce. Ani dávkování není nikterak složité. Stačí čtyři kapky čtyřikrát za den nakapané třeba na piškot, na nějaký pamlsek, do žrádla, nebo přímo do tlamky. Výhodou je, že si dávky můžeme v čase rozložit dle potřeby, tzn. podle našich časových možností. První dávku lze kapat ráno hned, jak vstaneme, druhá těsně před tím, než odejdeme do práce, další když se vrátíme a poslední než jdeme spát. V případě krizové situace pak kapeme v krátkých minutových intervalech, dokud napětí nepovolí. Účinnost bachovek, pokud jsou správně vybrané a namíchané je jistá a první výsledek je viditelný po 3-4 týdnech. Záleží na stavu psa.
Na rozdíl od lidí u zvířat a tedy i u psů odpadá tzv. placebo efekt. Pes neví, jak mají esence fungovat a mi tak máme zpětnou vazbu, zda tomu tak opravdu je, či nikoliv. Stávají se však i další situace. Těžko se pes přestane bát, pokud bude mít ustrašeného majitele, který se permanentně něčeho bojí (např. aby se jeho čtyřnohému miláčkovi něco nestalo, nebo naopak někoho nepokousal, nepopral se s jiným psem). Tady pak stojí za zvážení, jestli esence nepotřebuje více majitel než pes, případně oba. Správně zvolené Bachovy květové esence mohou vnést rovnováhu a klid do života psa i jeho majitele.
Více informací o jednotlivých Bachových esencích a jejich účincích na www.krasnacarodejka.cz