Na začátku února proběhl zajímavý seminář o psí masáži – a naše redakce byla u toho!

Společnost Krásná čarodějka se zabývá (nejen) psí alternativní léčbou, která zajímá i naši redakci. A tak jsme rádi přijali pozvání na seminář o psí masáži, který Krásná čarodějka připravila spolu s anglickou fyzioterapeutkou paní Julií Robertson z Galen Therapy Centre. A nelitovali jsme…

Na seminář, konaný na pražském Chodově, jsme vyrazili ve složení redaktorka Lucie a psi kokr Benji a jezevčík Viggo. Na místě na nás už čekala naše lektorka, milá a usměvavá Julia a její asistentka a překladatelka Šárka Janouchová. A také naši dnešní spolužáci – border kolie, australský ovčák, šeltie, hovawart, dvě roztomilé čivavky a erdelka s irskou teriérkou. Všechno psí sportovci – agiliťáci, hráči dogfrisbee, záchranáři anebo lovci jako my. Jejich páníčci sem přišli proto, aby se naučili, jak svým psím atletům prodloužit aktivní život, pomoci s přípravou na výkon anebo prostě udělat dobře.

Seminář byl pojat zajímavě a pestře – v několika hodinách jsme se naučili dost z teorie – jak funguje psí tělo, kostra, svaly a lymfatický systém, ale také, jak na držení těla a pohybu poznáme, že náš pes má problém. A pak, vyzbrojeni teorií, jsme se učili základy masáže, celkem tři různé techniky masírování a protahování. A abychom pejskům neubližovali, zkoušeli jsme si je nejdřív sami na sobě a svých lidských kolezích.  A pak jsme se vrhli na psi – a ti měli určitě pocit, že jsou v ráji, slastně přivírali oči a relaxovali.

Dobrou zprávou je i to, myoterapie, metoda, kterou paní Roberston praktikuje a učí, se díky Krásné čarodějce bude brzy vyučovat  i u nás. O co přesně jde? O manuální terapii, která je zaměřena na posuzování, péči a rehabilitaci svalově-kosterních bolestí a s tím souvisejících patologií a to jak v lidském těle, tak v těle psa.Myoterapie zlepšuje správnou funkci svalů. Toho lze dosáhnout pomocí uvolňování přetížení ve vláknech způsobeného zraněním, kompenzací nebo opakujícím se zatěžováním stejných částí těla. Klíčové jsou vysoce vyvinuté schopnosti tzv. palpace – techniky, která se používá pro identifikaci a určení péče pro všechny formy svalového zranění a dalších svalových potíží s tím spojených. Do ní jsme spolu s Julií poprvé nahlédli.

Více na http://www.krasnacarodejka.cz/