Jednou z metod alternativní medicíny je Bachova květová terapie. Jejím zakladatelem je anglický lékař, homeopat a autor mnoha lékařských a spirituálních textů. Dr. Edward Bach.

O své metodě píše v knize Dvanáct léčitelů: „Tento systém léčení je tím nejdokonalejším, jaký kdy byl lidstvu v jeho živoucí paměti dán.“

Dr. Bach věřil, že fyzické onemocnění je důsledkem emocionální nerovnováhy. Viděl souvislost mezi náladou člověka a jeho nemocí, mezi disharmonií v duši a projevem této disharmonie na těle v podobě nemoci. Proklamoval návrat k jednoduchosti, k přírodě, k přírodním léčebným prostředkům a vyzdvihoval vysoké duchovní hodnoty – tam viděl sílu pro zdraví a svobodu člověka. Celý život proto strávil hledáním jednoduchého a bezpečného systému léčení, o němž byl přesvědčený, že existuje. To se mu nakonec podařilo. Opustil svou lukrativní lékařskou praxi a celou ortodoxní medicínu a poslední roky svého života strávil léčením svých pacientů za pomoci svých esencí. Jeho intuice a senzitivita byly vysoce vyvinuté – stačilo, aby si položil na jazyk nějakou rostlinu, a dostavily se u něj symptomy, které tato rostlina zprostředkovávala skrze svou energetickou hodnotu či své vibrace.

Dr. Bach uvedl do života jednoduchý a účinný způsob, jímž si lidé mohou sami pomoci zbavit se svých neduhů a tíhy a otevřít se radosti a zdraví. Ještě nikdo předtím necharakterizoval tak jasně a srozumitelně lidské emoce a postoje – a zároveň podal jednoduchý návod (a to doslova) k tomu, jak žít ve vnitřní harmonii a spokojenosti.

Je však nutné zdůraznit, že esence nenahrazují lékařskou péči, mohou ji však silně podporovat a ovlivněním psychiky tak urychlit uzdravování.

 

BACHOVY ESENCE                                                                                                                      

Bachova květová terapie tvoří 38 květových esencí připravených z nejedovatých, planě rostoucích rostlin a stromů. Krizová esence neboli 39. esence se skládá ze čtyř Bachových květových esencí, ve formě masti dokonce z pěti esencí. Používat je mohou i alergici (neobsahují pyl ani jiné hmotné části rostliny). Nesprávně zvolenou esenci tělo energeticky nepřijme, a proto nemůže způsobit žádné škody.  Je možné je používat s jiným druhem léčby – včetně alopatické nebo homeopatické medicíny, jsou naprosto přírodní a netoxické, nevytvářejí žádné vedlejší efekty. Akutní či chronická onemocnění, vysoký věk i krizové situace jsou naopak indikací k jejich podání.

Esence jsou volně prodejné, nejsou registrované jako léčivo.

 

JSOU KVĚTOVÉ ESENCE VHODNÉ I PRO ZVÍŘATA?

Podle Charlese Darwina mohou být smysly a různé emoce, jako je láska, paměť, pozornost, zvědavost, napodobování, tak jak je známe u člověka, objeveny i u zvířat. Poukazoval dokonce na to, že savci mají dokonale vyvinutý komplex emocí: nechuť, strach, touha po spravedlivé odplatě, smysl pro humor… Ve své době nenašel pro své názory přívržence, dnes se shodují s nejnovějšími vědeckými poznatky. Květové esence jsou důležité v léčbě zvířat, protože nastolují vyrovnanost a harmonii v jejich přirozené povaze, která velice citlivě reaguje na události v okolí.

 

VÝBĚR SPRÁVNÉ ESENCE
Jedůležité pečlivě pozorovat zvířete, jeho momentálního stav, náladu, zvláštní signály, potřeby, rituály. V tomto bodě nesmíme opomenout vztah mezi zvířetem a jeho majitelem- ten je často východiskem k vyřešení problému. Z celkové situace je dobré si poznamenat klíčová slova, podle kterých vyberte co nejvhodnější esenci a srovnejte popis esence s profilem zvířete. Pokud symptomy poukazují na dvě esence, můžete je zkombinovat.

UŽÍVÁNÍ
Použití „Bachovek“ je velmi široké. Bachovy kapky se míchají konkrétnímu pacientovi na určitý problém po osobní konzultaci majitele s terapeutem. Výjimku tvoří Krizová esence tzv. Krizovka (Remedy rescue), která je určená pro krizové situace a je univerzální. Při míchání individuální terapie se v jedné lahvičce kombinují maximálně čtyři esence, jejich množství však závisí na příčinách, které vytvářejí daný problém. Aby bylo dosaženo maximální účinnosti, je důležité znát dobře působení jednotlivých esencí a odhalit důvody, které vedou k potížím. Pro správný výběr esencí je tedy především důležitá zkušenost terapeuta, jeho vnímavost k situaci a otevřenost majitele při pohovoru.

Kapky mohou být podány přímo do úst zvířete nebo rozetřeny kolem nosu. Mohou se také nakapat do vody, mléka nebo jiné tekutiny, kterou zvíře v průběhu dne upíjí. Obyčejně se používají 4 kapky esence, u větších zvířat (kůň, kráva) 10-15 kapek. Esence je také možné rozmíchat na způsob spraye a používat je přímo na tělo zvířete – tento způsob je zvlášť dobrý u ptáků, ryb nebo vylekaných zvířat, která odmítají přijmout jakoukoliv léčbu. Zvířata můžeme také i koupat nebo mýt ve vodě, do které jsme dali několik kapek příslušné esence.

 

ESENCE JE MOŽNÉ POUŽÍT PŘI POTÍŽÍCH RÁZU:

1./psychického

  • při návštěvě veterináře pro zklidnění, při velkém strachu či panice, při šoku z napadení jiným psem, po srážce s autem, při strachu z rachejtlí na Silvestra, při porodu, při odstavení mláděte od matky, k odstranění zlozvyků, při nespavosti, při nedodržování hygieny, značkování, u pomočování strachy nebo radostným rozrušením…

2./zdravotního

  • po operaci, při jakémkoliv úrazu, při přehřátí, při promrznutí,  pro podporu imunity a kratší průběh nemoci a rekonvalescence, při epileptických záchvatech, u alergiků, při artóze, po dlouhých nemocech…

Bachova květová terapie v žádném případě nenahrazuje lékařskou péči, pomáhá však zásadně při léčbě a rekonvalescenci tím, že navozuje stav psychické rovnováhy u pacienta. Ke správnému výběru léčby Bachovými květovými esencemi je důležitá zkušenost terapeuta, jeho vnímavost k situaci a otevřenost majitele při pohovoru.

 

UNIVERZÁLNÍ KRIZOVÁ POMOC PRO ZVÍŘATA:
Jako třicátá devátá se uvádí tzv. Krizová esence (Rescue Remedy). Tuto esenci můžete použít ve všech stresových situacích, které mohou vašeho zvířecího miláčka v průběhu života potkat.