Vybrali jste toho vhodného kandidáta na otce vašich vytoužených štěňátek? Máte (pokud má být vrh s PP) všechny náležité papíry, krycí list atd? Pokud je to poprvé, jistě jste nervózní a přemýšlíte, co máte čekat a jak se připravit.
Také musíme zvážit, je-li naše fena v dobré tělesné kondici, není-li příliš hubená nebo naopak obézní. Někteří chovatelé fenu před krytím rovněž očkují proti nebezpečnému herpes viru, tuto možnost, stejně jako přidávání vitamínů a jiných doplňků stravy, zkonzultujte se svým veterinářem.
JAK POZNÁME TEN SPRÁVNÝ TERMÍN?
Má-li krytí proběhnout zdárně, je třeba rozpoznat jeho správný termín.
Nejvhodnějším pro první krytí v životě feny je 2.- 4. hárání, kdy je fenka po fyzické stránce dospělá, ale zároveň má její pohlavní cyklus již standardní průběh, tedy mezi druhým a třetím rokem života. Většina slušných chovatelů nekryje fenu po osmém roce života, chovatelské kluby to ostatně nepovolují. Jestliže fena hárá pravidelně a hárání má normální průběh (týden trvající krvavý výtok, fena je kolem desátého dne svolná ke krytí), je ideální krýt 10. nebo 11. den od počátku krvavého výtoku a zhruba po dvou dnech krytí opakovat. Pokud si nejste jistí, jak dlouho fena hárá nebo pokud hárá nepravidelně (případně pokud cestujete za psem do zahraničí), je lépe využít laboratorní vyšetření – stanovení koncentrace progesteronu a endoskopické vyšetření pochvy). Dalším způsobem, jak rozpoznat ten správný termín na krytí, je metoda vatových výtěrů. Majitel potom musí každý den, nejlépe před venčením (žije-ly fenka v bytě), vytřít poševní štěrbinu kouskem vaty a sledovat zbarvení výtoku. Pokud je fena ke krytí připravena, mění se barva výtoku ze sytě červené do hnědě červené, špinavě červené až růžové. Toto období můžeme zaznamenat po cca 3-5dnů. Výtok špinavě žluté barvy signalizuje konec vhodného termínu pro krytí.
KDE A JAK?
Většinou se jezdí s fenou za psem. Pro psa je celý akt psychicky i fyzicky náročnější a proto by měl být ve svém známém prostředí. Ideální je učit psa krýt na tom samém místě – na určitém koberečku, v určité místnosti atd. Pes by měl také snášet manipulaci ze strany majitele pro případ, že by bylo nutno mu pomoci. Je-li fena kryta poprvé, je lépe zvolit zkušeného krycího psa. Rozhodneme-li se pro psa začátečníka, je dobré sehnat si zkušenou osobu, např našeho chovatele, která bude na akt dohlížet a vyřeší případné potíže. Pokud pes, který se má stát otcem, žije s fenou trvale, je nejlepším řešením nechat ten správný den na přírodě, protože oni dva nejlépe poznají, kdy nadešel ten správný čas.
NORMÁLNÍ PRŮBĚH POHLAVNÍHO AKTU U PSŮ DĚLÍME NA 3 FÁZE:
Předehra. Obvykle trvá do 15 minut, kdy dojde k vzájemnému seznámení partnerů – zvířata spolu pobíhají a hrají si. Pes fenu olizuje za ušima a na vulvě, naskakuje na ni a fena mu uniká, očichává psa v okolí předkožky. Účelem této fáze je vzájemné seznámení jedinců a vydráždění sexuálních reflexů. Ve stádiu předehry zůstává feny psovi stát, prohýbá se ve hřbetě, rozkročuje zadní končetiny a trpělivě čeká.
Následuje zasunutí pyje do pochvy feny, tedy vlastní krytí feny. Při optimálních podmínkách se po plném zavedení uvolňuje druhá, na spermie velmi bohatá frakce semene. V tomto stádiu dochází k enormnímu zvětšení topořivých těles a žaludu pyje psa, čímž vzniká podtlak, který je velice důležitý k správnému dopravení života schopných spermií do pochvy feny. Ejakulace probíhá po kapkách s průměrně dvousekundovými intervaly po celou dobu fáze svázání.
Svázání je fáze, kdy spolu pes s fenou zůstávají v poloze, kdy břicho psa je na zádi feny a přední nohy má vedle předních nohou feny nebo se k feně otáčí zády tak, že si zadní končetinu „přehodí“ přes záď feny a stojí tak na všech čtyřech končetinách zádí k zádi. Při těchto polohách dochází k natahování pochvy a dělohy a v děloze vzniká podtlak, který umožňuje nasávání vyměšovaného semene děložním krčkem do dělohy, kde dochází k oplodnění. Svázáni trvá cca 10 až 30 minut. Pozor, fena může zabřeznout, i pokud nebyla se psem plně svázána. Termín krytí nelze považovat za termín oplození. Vajíčko po uvolnění dozrává a je oplozeníschopné dny. Spermie taktéž dozrávají. Přibližně 6-10 hodin po krytí, tzv. kapacitace, a až po tom jsou oplozeníschopné po dobu 4-6 dní. Takže rozdíl termínu krytí a skutečného oplození může být i 6 dní!
Nakrytím hárání nekončí, fena může být překryta ještě dalšími psy a my se můžeme dočkat nehezkého překvapení, proto je třeba fenu hlídat. Kolem 25. dne je ideální čas na návštěvu vašeho veterináře, kde se ultrazvukem dá zjistit březost i přiblišný počet štěňat. Před tímto termínem se ultrazvuk nedoporučuje, fena může štěňata vstřebat.Povedlo se? Máte doma „těhuli“? Gratulujeme, v sekci Březost se dozvíte více. Pokud se to tentokrát nepovedlo, nevěšte hlavu a zkuste to příště.
NEJČASTĚJŠÍ PŘÍČINY NEZABŘEZNUTÍ FENY:
• nevhodná doba připouštění
• onemocnění pohlavní soustavy, ať už krycího psa či chovné fenky
• neodpovídající kondice (otylost, nedostatek pohybu, podvýživa, …)