Říká se: „To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou“. Ale…Víkendový večer, domácí idyla. Hlava rodiny sleduje z křesla sportovní přenos a vy si listujete na gauči společenským magazínem a zobete slané keksy. Děti jsou zalezlé ve svém pokoji u počítače. Selanka.
Pak ale periferním viděním zaznamenáte rušivý pohyb v koutě, kde má svůj pelíšek váš čtyřnohý kamarád. A zas. A znova. A zase znova. Co se to s tím psem děje? Aha, svědí ho kůže, tak se drbe. To se občas stává…
Jenže najednou i vy sama ucítíte nepříjemné bodnutí. Asi jsem si lehla na nějaké smetí, napadne vás. Jenže píchnutí náhle ucítíte i na vnější straně stehna, kde žádné drobky ze sušenek nehrozí. Potom se ozve manžel: Něco mě kouslo!
A je to. Vypukne panika, kterou při bližším ohledání vyvolá objev hbitých parazitů, kterými se kožich vašeho psa doslova hemží. Kam jsem jen dala ten Orthosan? Najdete alespoň poloprázdný spray s Diffusilem a začnete s asanací. Pes se vzpouzí, blechy statečně vzdorují…
Který chovatel domácího zvířete by nezažil podobnou situaci?
Podle veterinářů překvapivě nejčastěji parazitují na psech blecha psí (Ctenocephalides canis) a blecha kočičí (Ctenocephalides felis). Oba tyto druhy také napadají člověka, a to dokonce častěji než blecha obecná (Pulex irritans).
Paradoxně se u psů v daleko větší míře vyskytuje blecha kočičí než typická blecha psí. Třetím nejčastějším psím parazitem v psí srsti je blecha lidská (obecná). Příležitostně parazitují na psech i blechy králičí (Spilopsyllus cuniculi), ježčí (Cerathophyllus erinacei) a slepičí (Ceratohyllus gallinae), která je cizopasníkem i volně žijících ptáků.
S výskytem blech se u našich domácích zvířat setkáváme stále častěji. Někteří chovatelé to přehánějí a blechy jsou pro ně doslova noční můrou, jiní razí teorii, že výskyt blech je u zvířat pohybujících se venku, přirozený. V každém případě bychom výskyt blech neměli brát na lehkou váhu a zablešení zvířete účinně předcházet.
CO BLECHY ZPŮSOBUJÍ
• Blechy sáním krve způsobují svému hostiteli svědění. To se projevuje drbáním, neklidem a nervozitou zvířete. Neustálým škrábáním a vykusováním blech ze srsti dochází k druhotnému poškození a infikování kůže, rozvíjí se její zánět, který je třeba léčit.
• Masivní výskyt blech u štěňat jim může způsobit chudokrevnost, a ovlivnit tak celkový zdravotní stav zvířátka.
• Blechy jsou významným mezihostitelem tasemnice psí. Při vykusování ze srsti a následném pozření blechy se pes touto tasemnicí většinou nakazí. Tasemnice pak způsobuje celkové zdravotní obtíže.
• Velmi častá je alergie na bleší kousnutí. U psů se tato alergie projevuje těžkým poškozením kůže a dlouhodobým onemocněním, jehož diagnostika i léčba bývá složitá a nákladná.
• Blechy také přenášejí nemoci hlavně bakteriálního původu – mor, brucelózu, pasteurelózu a jiné.
JAK POZNÁME, ŽE MÁ NÁŠ PES BLECHY?
Při masívním zablešení nebo u hladkosrstých plemen psů jsou blechy lehce viditelné i pouhým okem. Doprovodným znakem přítomnosti blech v srsti zvířete je výskytu blešího trusu, který připomíná mletou kávu. Bleší trus se nejčastěji objevuje v jemné srsti například za ušními boltci.
Pokud si nejste jisti, zda se skutečně jedná o bleší trus, můžete provést jednoduchý test. Bleší trus je vlastně natrávená krev, která reaguje při styku s peroxidem vodíku (obyčejný kysličník) hnědnutím a pěněním. Dejte drobky trusu na papírový ubrousek a polijte peroxidem. Pokud tečky pění, rozpouštějí se a mají hnědou barvu, je test pozitivní.
JAK S BLECHAMI ZATOČIT?
Málokdo ví, že 90 % veškeré bleší populace přebývá mimo zvíře, v jeho okolním prostředí. Vajíčka a larvy se vyskytují v psím pelechu, v dekách, na koberci, ve spárách parket a v prachu ve skulinách nábytku. Jen dospělé jedince najdeme v srsti našeho psa. Proto je nutné psovi okamžitě umýt srst některým z šamponů proti blechám.Koupíte ho běžně ve všech lékárnách, psích potřebách, ale i ve většině drogerií. Dále pak použijte postřik a vydezinfikujte jím místa, kde se pes nejčastěji vyskytuje. Vyperte pelech a všechny potahy z polštářů, na kterých pes lehává. Postřikem pak ob den ošetřujte psa na nejfrekventovanějším místě jeho těla, tedy u kořene ocasu. Jako samotnou prevenci pak kupte psovi obojek proti blechám a ostatním parazitům.
Vývojový cyklus blechy trvá při dobrých podmínkách průměrně 21 dnů. Dospělá samička klade vajíčka, která vypadávají do okolí zvířete. Po 4 až 12 dnech se líhne larva, jejíž hlavní potravou je trus dospělých blech. Larvy se zavrtají a mohou přežít i několik měsíců. Larva se po dvojím svlečení zakuklí a z ní se pak vyklube už dospělá blecha.
Proto je jen jednorázové odblešení běžným preparátem s krátkodobým působením neúčinné. Takový boj s blechou netrvá jen dva tři dny, ale třeba i dva týdny.