Snad jen majitelé bezsrstých či nelínajících plemen neví, o čem je řeč. My ostatní, se kterými sdílí domácnost psí chlupatec, bychom mohli vyprávět. Chlupy denně luxujeme, vymetáme, lovíme z polévky, někteří z nás i vyklepáváme z peřin… A je jedno, jestli je náš hafan krátkosrstý či dlouhosrstý. Dvakrát do roka, vždy na jaře a na podzim se situace vždy rapidně zhorší – nastává totiž doba takzvaného „línání“.

 

PROCES LÍNÁNÍ

Při línání se pes zbavuje staré odumřelé srsti, kterou nahrazuje nová a čím dříve chovatel zbytky staré srsti odstraní, tím dříve a tím krásnější srst naroste. A protože hranice mezi jarním a zimním línáním se u doma chovaných psů stírají, měla by se stát péče o srst, pravidelnou součástí péče o psa.

Výměna srsti vždy začíná na zadní části těla a postupuje k přední. Tento proces je třífázový: podle plemene a typu srsti narostou chlupy do určité délky, potom se růst zastaví a po určité době jsou chlupy, které odumírají, vytlačeny srstí novou. Proces je postupný a má na něj vliv délka dne (světlo).

PÉČE

Línání je také určováno plemenem psa a tedy typem jeho srsti – kratší, drsná srst vypadává celoročně, vždy když krycí chlup dosáhne určité délky. Aby byl tento typ srsti v perfektní kondici, je třeba mu pomoci tzv. trimováním (vytrhávání odumřelých chlupů

Psi s dlouhou srstí je třeba udržovat pravidelným kartáčováním. Tím odstraňujeme ze srsti odumřelé chlupy, které by jinak způsobovaly plstnatění. Psi línají hlavně z důvodů sezónních změn, jakmile se dny prodlužují a zvyšuje se teplota. Jestliže se v tomto období, hlavně začátkem jara, česání zanedbáte, budete mít zanedlouho problém jak na vašem pejskovi rozčesat dredy. Týká se to zejména plemen, která mají být stříháním upravována do určité formy. Rozčesání takto zanedbané zplstnatělé srsti je potom pro vás časově náročné a pracné. A pro psa je to nepříjemné a bolestivé.

Takže pokud chcete, aby měl váš pes zdravou kůži a nevypadal zanedbaně, a aby se vaše domácnost „neutopila“ v chlupech, nezbude vám nic jiného, než denně kartáčovat.

Pro urychlení líná srsti můžete použít šampon s vhodným pH, popřípadě přidávejte do krmiva přípravek s obsahem vitamínu H (biotin v tabl., nebo prášku).

NEPŘIMĚŘENÉ VYPADÁVÁNÍ

Zvýšené línání se může objevovat také ve spojitosti s pohlavním cyklem, porodem a laktací. Psi chovaní celoročně doma v bytě mají období línání nepravidelné. Nemoci srsti a kůže mohou způsobit infekční onemocnění bakteriálního, virového, plísňového nebo parazitárního původu, také fyzikální nebo chemická traumata nebo hormonální a metabolické poruchy. Také všechny civilizační projevy – znečištěný vzduch, přehřáté a suché místnosti, koberce z umělých vláken – mají negativní vliv na přirozenou vrstvu mazu na psí pokožce, vylučovanou na ochranu chlupů. Chlupy nesprávně vyživované pokožkou jsou vysušené, lámou se, zatuchávají a vybledávají. Mezi další možné příčiny patří i stres u psa, (příchod nového člena rodiny), ale také nesprávná výživa.

Například: Nedostatek kyseliny linoleové, která se nachází především v rostlinných olejích, se projevuje hrubou suchou křehkou srstí, lupy, špatným hojením ran a šupinatou kůží.
Chybí-li tělu protein a aminokyseliny (u psa s vegeteriánským krmením), projeví se to křehkou, depigmentovanou srstí, která snadno vypadává a pomalu se obnovuje. Dlouhodobý nedostatek síru obsahujících aminokyselin, methioninu a cystinu, může způsobit ztrátu srsti.
Některé plemena jsou zase citlivější na nedostatek zinku (sibiřský husky a aljašský malamut), což se u nich projevuje strupovatěním, šupinatěním a zarudnutím kolem tlamy, brady, očí, uší, dále na loktech a na patách, prstních polštářcích i genitáliích. Suchou, ztvrdlou kůží se suchou a nelesklou srstí mají psi s nedostatkem vitamínu A, komu chybí biotin má kůži šupinatou… Jiné vitaminy, které mohou ovlivnit kondici srsti a kůže, jsou riboflavin, pyridoxin, niacin, vitamin B12, kyselina pantothenová, kyselina listová a cholin.

PŘÍZNAKY ONEMOCNĚNÍ SOUVISEJÍCÍ S VÝŽIVOU

  1. tvorba lupů a vloček zvaných “lupy” a škrábání
  2. suchá srst bez lesku
  3. vypadávání srsti
  4. zánět kůže (dermatitis)

Jakmile zpozorujete náhlou nebo podstatnou změnu v kondici kůže nebo srsti u vašeho psa neváhejte se poradit s veterinárním lékařem, který na základě laboratorních vyšetření určí vhodný postup léčby.