Přečtěte si našich šest rad, jak ze sebe na veterině neudělat blázna a pomoci svému psu.

Známe to. Nadáváme na veterináře, že jsou drazí, že tomu nerozumí, že nás podvádí nebo odbývají. Jací jsme ale my coby majitelé jejich pacientů? Usnadňujeme jim jejich práci nebo je to přesně naopak? Takže, jak byste se měli a naopak neměli chovat na veterině?

1. Nelžete!

Svým, lidským, lékařům máme tendenci lhát. Lžeme o tom, jak si čistíme zuby, kolik toho vypijeme nebo vykouříme.  Přestaňme ale lhát svm veterinářům! Pokud něco zatajíte nebo přikrášlíte, můžete způsobit vážný problém. Tak třeba pokud váš pes snědl jointa marihuany – THC v ní obsažené je pro psy jedovaté. Takže se bohužel budete muset přiznat. Veterinář na vás rozhodně protidrogové volat nebude. Podobně pokud pes sežral nějaké léky, přiznejte se. Nečekejte, že to „nějak“ dopadne. Nelžete ani o žrádle. Pokud váš pes dostává od stolu, nevykládejte veterináři, že dostává pouze veterinární dietu.

2. Dodržujte pokyny!

Lékařské pokyny nejsou doporučení. Veterinář své práci rozumí víc než vy. Má vzdělání. Pokud váš pes byl v nemocnici nebo na pohotovosti, po propuštění kontaktujte svého veternáře, nedoléčujte na vlastní pěst.

3. Vyberte si mluvčího!

Váš veterinář toho má většinou na práci víc, než jen vás a vaši rodinu. Prosím, vyberte jednoho člena rodiny pro komunikaci s lékařem, nenuťte veta, aby vše znovu vysvětloval vaší babičce, matce nebo chovateli.

4. Chovejte se k veterináři jako k lékaři!

To nejhorší, co veterinář může slyšet do klienta je: „Nojo, ale na internetu jsem četl, že…“. Všichni čteme na internetu. Ale pokud chceme informace, věřme odborníkům. Pokud vás něco trápí, nebojte se zeptat. Ptejte se i vícekrát, dokud problému neporozumíte. On je odborník, který je tu pro vás. Pokud vám nevyhovuje, změňte veterináře, nehledejte babské rady jinde.

5. Nevydírejte ho psychicky!

Provoz veterinární ordinace něco stojí, stejně jako něco stála studia. Ne, veterinář nemůže ordinovat zdarma. Nevydírejte ho, že pokud vašeho psa nebude léčit zdarma, zabije ho tím. Držení a chov zvířete něco stojí, nemáte-li na veterinu, neměli jste si psa pořizovat. Zkuste se ale s veterinářem dohodnout na splátkách, uvidíte, že nebude proti. Vždy je také možnost zkusit levnější léčbu. Nemá ale cenu hroutit se a dělat scény. Vždy se nějaké řešení najde.

6. Nechoďte deset minut před koncem ordinačních hodin!

Ano, ordinacem je otevřena do konce, ale pokud váš pes zvrací od rána, nechoďte s ním na veterinu deset minut před zavíračkou. Vyšetření přece jen nějakou chvíli potrvá, takže pokud nejde o akutní příhod, buďte ohleduplní.

Pamatujte si – devadesát procent veternářů nedělá svou práci pro peníze. Dělají ji proto, že mají rádi zvířata.