Hiruditerapie je léčba pijavkami a v součastnosti tato léčebná metoda prožívá svoji renesanci. Název Hiruditerapie je odvozen od slova Hirudo, čili pijavka – lat. hirudo medicinalis – Pijavka lékařská.

Léčba pomocí pijavic byla jednou z nejstarších léčebných terapií. Tato metoda byla velmi populární již ve středověku, ale první zmínky o ní pocházejí už od starých Egypťanů, používali ji Aztékové, Mayové nebo Řekové. Nedílnou součástí lékařství se pak stala již dříve než v 5. století před naším letopočtem. „Návrat pijavic“ začal v 80. letech 20. Století.  Pes tehdy ukousl ucho malému chlapci a lékaři, který se ho snažil přišít zpět, se práce nedařila. Teprve když použil pijavici, průtok krve se obnovil a rána se zahojila. Díky substanci ze slin umožňují pijavice spojování přerušených jemných žilek bez rizika vzniku krevních sraženin. Terapie pijavicemi tak slavila svůj úspěch a byla zařazena do možností léčby v úrazové a plastické chirurgii. V současnosti  se tato na pohled drasticky vypadající léčba prožívá svůj comeback, praktikuje v poněkud pozměněné podobě, ale princip zůstává stejný.

 

JAK LÉČBA PROBÍHÁ

Léčba působí spíše nezvykle na pohled, protože kousnutí pijavicí není nijak bolestivé. Cítíte bolest, jako když vás štípne komár. Nepříjemný pocit trvá přibližně 7 minut, než začnou působit tlumící analgetika, která pijavice vypustila do vašeho těla. Zadní přísavkou se přichytí na tělo, z přední kruhové přísavky vysune tři pohyblivé čelisti; každá má 65 ostrých zubů. Ty vám vzápětí proříznou pokožku do hloubky 2,5 mm, vytryskne horká krev. Živočich dychtivě saje a jeho objem se výrazně zvětšuje. Sliny pijavic také obsahují látky zabraňující srážení krve.

„Nejdůležitější jsou ovšem látky, které pijavice vypustí do krevního oběhu. Sliny pijavice obsahují více než sto různorodých sloučenin, mimo jiné i hirudin s antitrombotickými účinky. Výborné výsledky vykazuje hirudoterapie zejména při prevenci a léčbě kardiovaskulárních nemocí, křečových žil, bércových vředů, migrén, vysokého krevního tlaku, gynekologických zánětů, ale i při velkých modřinách po těžkých úrazech a operacích. Je to jednoduchá, neškodná, účinná, stoprocentně přírodní léčba celého organismu a bez vedlejších účinků. Při kousnutí může místo začít mírně svědit, protože se uvolňuje látka podobná histaminu. Nejčastější komplikací u léčby pijavicemi tak jsou alergické reakce nebo bakteriální infekce. Při správném provádění terapie pijavicemi a dodržení všech kontraindikací se ale vedlejší účinky vyskytují velmi vzácně.

 

JE MOŽNÉ POUŽÍT PIJAVICE I PŘI LÉČBĚ PSŮ

Odpověď zní: Ano. Léčba pomáhá při všeobecném onemocnění kloubů, artritidě, artróze, zánětu šlach, luxaci pately, dysplazii kyčelních kloubů, abscesech, všeobecné detoxikaci těla.

Při této proceduře se psi ve většině případů chovají klidně a nevadí jim.

Negativem léčby je její časová náročnost.  Jedno ošetření trvá až 3 hodiny, protože pijavice se pokaždé hned nezakousne do místa, kde je to potřeba.  Nutná je velká trpělivost a klid, dokud se pijavice na určeném místě neprobojuje srstí a nezakousne. Někdy je třeba i trochu pomoci tím, že se srst na daném místě oholí. Přisátí může trvat 30 minut, ale také 2 hodiny. Je potřeba pijavice průběžně kontrolovat, zda „sají“, protože někdy se stává, že takzvaně „usnou“, pak stačí na ně poklepat. Po skončení terapie místo přisátí krvácí, mnohdy 6 – 24 hodin. Rána se tímto krvácením ještě čistí od choroboplodných zárodků, stačí přikládat volný obvaz (odtok krve nezastavovat) a často ho měnit. Rány je nutné kontrolovat až do úplného vyhojení, většinou se dobře hojí.

Léčba se neprovádí u psů, kteří mají silné alergické reakce na účinné látky pijavic, u psů chudokrevných, užívajících léky obsahující rtuť, s poruchou srážlivosti krve, březích fen.