Hlavní teoretické principy homeopatie mají své kořeny v antice, kdy Hippokrates vyslovil myšlenku, že“podobné se léčí podobným“, což je základní homeopatický princip. Z tohoto principu vychází i název, je z řečtiny a znamená podobný (homeo) a nemoc (pathos).

V homeopatii se neléčí pouze jednotlivé potíže, ale celek. Cílem homeopatické léčby není odstranit pouze jednotlivý symptom jako např. bolest, zvýšenou teplotu, vyrážku, ale navrátit pacientovi celkové zdraví. Pomocí homeopatii lze léčit jak akutní stavy, tak dlouhodobé nemoci. Jednotlivé potíže jsou vnímány jako projevy jedné jediné nemoci!

Zakladatel této léčby, Samuel Christian Hahnemann proto používal větu: „Neléčím nemoci, léčím člověka.“ Základem homeopatie je dlouhodobé podávání jednotlivých léků – preparátů. Jde o nepatrné dávky léčivé potence, většinou byliny, zředěné vodou, v podstatě jen informace o léku podaná tělu. Je poměrně obvyklé, že první reakcí těla na lék je zhoršení stavu, to je ale jen dočasné a pak dochází k prudkému, až zázračnému zlepšení stavu.

Pro homeopatii svědčí i to, že prokazatelně funguje i u kojenců a právě ve veterinární léčbě – tedy u pacientů, kteří nevědí, že jsou léčeni a tedy u nich nemůže fungovat placebo efekt.

 

HOMEOPATICKÉ LÉKY

Jsou preparáty ve formě malých bílých cukrových kuliček, jejich podávání je tedy pro psy poměrně jednoduché. Neměli byste na ně sahat, ideální je podat je psovi ve víčku lahvičky, abyste je nekontaminovali. Možné je i rozpouštět je ve vodě a podávat je injekční stříkačkou. Podáváme vždy jeden druh léku, při akutních potížích v potenci 5 – 15 CH (míra ředění), několikrát denně 2 – 3 kuličky, pacient by pět minut před podáním a po podání neměl jíst a pít.

Následující seznam preparátů berte jako informativní – léčbu byste měli konzultovat s odborníkem. Mezi veterináři je dnes již několik homeopatů, asi nejznámější je brněnská veterinářka MVDr. Simona Mullerová.

LÉKÁRNIČKA

Aconitum

náhlá, stoupající teplota, prochladnutí, bolest v krku, šok

Allium cepa

alergická rýma, slzící oči

Antimonium crudum

průjmy v létě ve vedru a z přejedení, onemocnění ze změny počasí z chladného na teplé, nemoc z tepla a sucha, úpal

Arnica montana

jakékoli bolestivé poranění, pohmoždění měkkých tkání bez narušení pokožky, provázené šokem

Arsenicum album

průjem spolu se zvracením, otrava z jídla, neklid, úzkost, nachlazení

Apis mellifica

po bodnutí hmyzem, vyrážky a narůžovělé otoky s prudkou, pálivou, bodavou bolestí, svědění a pocit pálivého horka

Belladona

náhlá vysoká kolísající teplota, rudá, horká kůže, lokální teplo, suché sliznice, tepající bolesti, pocení, podráždění (na zvuky, světlo, dotyk)

Bryonia alba

bolest i při sebemenším pohybu, bolestivé a oteklé klouby, zánět průdušek, zažívací obtíže

Coffea

nespavost, bolest hlavy, předrážděnost

Hepar sulph.

hnisající bodné rány, rýma, nachlazení a zánět sliznic, onemocnění kůže, bolest v krku

China

dehydratace-ztráta tělních tekutin, slabost, zvracení, průjem, malárie, kolaps, horečka

Hypericum

poranění nervových zakončení, např.: špiček uší a spodní části páteře, úleva od bolesti po operacích, úrazech, bodných ranách, pokousání

Kali sulphuricum

chronické onemocnění dýchací soustavy, rýma, hrtan, průdušky

Ledum

bodné rány, kousnutí hmyzem

Mercurius sol.

výrazné pocení, bolest v krku nebo afty, neklid, hnisající procesy, infekce

Podophyllum

velký průjem s plynatostí, zažívací obtíže, silný bezbolestný průjem, hlučné kručení

Rhus tox.

revmatické či artritické bolesti, namožení, podvrtnutí

Ruta

ztuhlost a bolestivost svalů a šlach, podvrknutí nohy

Silicea

menší infikovaná ložiska, kde se začíná objevovat hnis, cizí tělesa- třísky, zadřený písek, osina

Sulphur

poruchy trávení, průjem, úzkost a kožní problémy, při nichž kůže svědí

Staphysagria

ječná zrna, oční záněty z únavy či stresu, řezné a jiné rány po operacích, stres

Homeopatickou léčbu na rozdíl od léčiv klasické medicíny zvířata velmi dobře snášejí.Mnoho zvířat vnímá velmi citlivě pachy a hořkou chuť léčiv a klasické léky proto často odmítají přijímat. Důležité je také, že homeopatická léčba nezatěžuje léčený organizmus, většinou nemá vedlejší účinky a neexistují interakce s jinými léky. V kombinaci s bylinnou terapií dokáže pokrýt široké spektrum nemocí a obě metody se v účinku podporují a doplňují. Vynikající výsledky jsou i s preventivním zvyšováním celkové i specifické imunitní odezvy na různá infekční agens.