Když hromy burácí oblohou…Sotva zapomenete na každoroční bujaré silvestrovské oslavy plné petard a ohňostrojů a na hysterickou reakci vašeho k smrti vyděšeného psího kamaráda, a už abyste řešili nový problém. Bouřky.

 

S pravidelnou přesností přicházejí v obzvlášť parném létě, ale letos, kdy je počasí nějak popletené, nás zaskočily už během nevydařeného deštivého jara. Určitě je vám povědomá situace, kdy se venku „žení všichni čerti“, hromy stíhají blesky, déšť bičuje oblohu a jen kousek čenichu vykukující pod postelí prozrazuje, že v této domácnosti žije i čtyřnohý mazlíček.

 

VÍTE, JAK SE O VYSTRESOVANÉHO CHLUPÁČE POSTARAT?

Podobně jako u lidí i u psů může být strach z bouřky skutečnou fobií. Zdravý pes bouřku a jevy s ní spojené nevnímá jako skutečnou hrozbu. Je-li však bouřka příliš blízko, pes se začne chovat ostražitě a můžeme u něj pozorovat určitý neklid až podrážděnost. Fobie z bouřky může mít příčinu genetickou, může být získána vlivem traumatických a stresujících zážitků, může být způsobena i izolováním štěněte, které tak není dostatečně vystavováno různorodým vjemům.

U psů, kteří mají z bouřky skutečnou fobii, pozorujeme různě intenzivní poruchy chování. V lehčích případech se pes úzkostně drží svého majitele, případně se třese nebo enormně sliní. Výraznějšími projevy fobie je úzkostná snaha bouřce uniknout. Je-li pes venku, snaží se dostat domů, je-li doma, snaží se naopak uniknout ven. Psi se snaží prokousat dveřmi, případně hrabou. S tímto chováním bývají často spojené i úrazy například poškození drápů a zubů.

LÉČBA

Může být zdlouhavá a obtížná. Pes totiž může negativně vnímat řadu podnětů s bouřkou spojených. Je to vítr, déšť, změny intenzity světla, hluk, změny barometrického tlaku a ionizace.

V jednodušších případech může stačit vzít psa domů a pustit nahlas rádio nebo televizi a být psovi nablízku. Uklidnit může i místo, kde se pes cítí bezpečně například pelíšek, nebo tmavá komůrka.

Tam, kde tato jednoduchá opatření selžou, se doporučuje psa navykat na zvukové projevy bouřky. Používá se zvukový záznam nejprve jen deště a postupně i burácení hromu. Záznamy se zpočátku přehrávají tiše a postupně se zvyšuje jejich hlasitost. Pes se při přehrávání uklidňuje hlasem a pamlsky. Vhodná doba přehrávání je 5 až 10 minut.

K potlačení fobie z bouřky lze rovněž použít léky určené ke zklidnění nervového systému. Je zde řada variant. K nejlehčím náleží například přípravky na bázi l-theaninu, aminokyseliny obsažené v zeleném čaji, která navozuje relaxaci mozku. Další variantou jsou krátkodobě působící léky sloužící ke zklidnění na bázi diazepamu. Tyto přípravky je vhodné aplikovat 30 až 60 minut před bouřkou.

V případech, kde dochází i k destruktivnímu chování se vyžívají silná sedativa. Pokud se jedná o jedince, kteří se obecně vyznačují úzkostným chováním, nebo v oblastech, kde sezonně dochází k častým bouřkám, je vhodné pravidelné podávání antidepresiv.

Obecně lze říci, že zvládnutí fobie z bouřky vyžaduje trpělivý a vlídný přístup majitele a v těžších případech jeho spolupráci s veterinářem.“