Jaro je časem alergií -a alergičtí mohou být i psi. Poradíme vám, jak alergii rozpoznat a jak ji léčit nebo mírnit příznaky.
Na rozdíl od lidí naštěstí není u psů klasická jarní, pylová alergie, tak rozšířená, i když se s ní v posledních letech veterináři setkávají stále častěji. Psi nejčastěji trpí alergií na některou složku potravy nebo na štípnutí blechou. Jsou ale psi, u kterých se alergická reakce vyskytne po venčení v kvetoucí trávě nebo v blízkosti kvetoucích stromů nebo pylů, tedy klasická jarní pylová alergie.
Jak se taková alergie projevuje?
Nejvýraznějším projevem možné alergie jsou nezvladatelné pocity svědění v důsledku zánětu kůže (mezi nejsvědivější oblasti patří meziprstí, nadprstí, hlava, tváře, spodní strana krku, hruď a břicho). Pes se drbe anebo si postižená místa úporně drbe. Po rozhrnutí chlupů často vidíte podobné zarudlé boláky, jako u lidských případů alergie. Může se připojit slzení a kýchání. Jindy jsou příznaky alergií zarudlá kůže ušních boltců, záněty kůže nebo svědivý ekzém v okolí análních žlázek. Alergické astma je u psa vzácné.
A jak ji léčit?
Nejdůležitější je zabránit psovi styku s alergenem, tedy vypozorovat, co konkrétně psovi vadí a vyhýbat se inkriminovaným porostům. Při rozsáhlých kožních projevech a svědivosti se používá léčba kortikoidy, příp. antibiotiky, které ale psovi po vyšetření může předepsat pouze veterinární lékař. S každým podezřením na alergii je rozhodně třeba navštívit veterináře. Stejně jako u lidí se i u psů používají kožní testy na stanovení druhu alergenu. Před návštěvou je dobré vysledovat, kdy a jak přesně potíže vznikají a jak se projevují. V případě alergií je anamnéza důležitá a může nám v diagnostice velmi pomoct. Samozřejmě lze nasadit i alternativní léčbu – například homeopatika. Ta je dobré nasadit cca měsíc před očekávaým výskytem alergenu, ale zmírní i akutní příznaky. o jejich použití se opět poraďte s odborníkem, doporučují se následující léky: pollens 15 CH a poumon histamine 15 CH. U lidí používaná antihistaminika u psů příliš nezabírají.