Většina z nás má doma různé druhy léků, které použijeme, když nám není dobře, nebo se objeví nějaké zranění. Podobně vybaveni však bychom měli být i v případě psa.

 

Dobře vybavenou lékárničku oceníte při nutnosti rychlého ošetření vašeho psího miláčka, někdy mu včasným zásahem můžete i zachránit život. Zde jsou některé běžně používané věci, které by v lékárničce neměly chybět.

Specializované prodejny již mají v nabídce standardně vybavenoulékárničku, pořizovací cena je kolem: 150 – 200 Kč.

Podobně vybavenou si při troše šikovnosti můžete doma vybavit sami: Pořiďte si dostatečně velkou vodotěsnou plastovou krabici, vše potřebné do ní naskládejte.

Krabici označte potřebnými údaji – vaše jméno a kontakt, jméno psa, datum narození psa, číslo čipu.

Lékárničku skladujte na suchém a bezpečném místě, pravidelně kontrolujte obsah, zejména pak dobu použitelnosti, a průběžně doplňujte.

                                                  

                                      PEROXID

Peroxid vodíku by měl být součástí každé psí lékárničky. Je znám v používání na desinfekci různých odřenin a škrábanců, ale krom toho pro psy má ještě jedno důležité použití – vyvolává zvracení! Takže pokud víte, že váš pes před chvílí sežral něco jedovatého, zkaženého, nějaký cizí předmět nebo větší množství léků a chcete vyvolat zvracení, dejte mu 1-4 polévkové lžíce peroxidu. Pes ho samozřejmě nevypije dobrovolně, proto byste měli použít stříkačku, nebo lžíci. Vždy se ale nejdříve poraďte se svým veterinářem. Existují totiž situace, kdy se peroxid podávat nesmí.

 

OBVAZY A NÁPLASTI

Mějte vždy zásobu sterilní gázy (čtverce různých velikostí), čistého obvazu a náplasti, dále bandáž, vatové tampony.  Pokud ošetřujete krvácející ránu, budete potřebovat na místo poranění vytvořit obvazem mírný tlak, aby krvácení polevilo. K tomu je vhodné použít elastické obinadlo a náplast pomůže vše udržet na místě.

 

DOPLŇKY

  • Fixační textilní náhubek, případně gáza k ovázání tlamy
  • Plastový nebo nafukovací fixační límec
  • Nůžky ostré, nůžky s tupým hrotem
  • Pinzeta
  • Teploměr
  • Injekční stříkačky několika velikostí na podávání sirupů nebo léků rozpuštěných ve vodě.
  • Sterilní injekční jehla
  •  (lupa, baterka, jednorázový holicí strojek, vlhčené ubrousky, mýdlo, lubrikační gel, energetická pasta, jednorázové gumové rukavice, rehydratační roztok).

LÉKY

Antihistaminikum p.o., Pepto-Bismol/Kaopektátproti průjmu a zvracení, ATB mast (např.Framykoin), Betadine, rozok na vymývání očí a uší, antib. kožní mast, antib. oční mast, Traumacel – na zastavení krvácení, prostředek na alergické reakce, líh, jedlá soda.

 

PODAVAČ LÉKŮ

Podavač léků je chytrý vynález, který vám může pomoci s dáváním léků u pejsků, kteří nechtějí spolupracovat. Většinou stačí podávaný lék obalit šunku, sýrem…, ale některé psy prostě takhle neošidíme. Jestliže se chcete vyhnout strkání ruky do psího krku, vyzkoušejte podavač léků. Je to delší plastová trubička s pístem. Přesný postup při používání vám poradí váš lékař.

Používejte pouze léky doporučené veterinářem.