Pohlavní dospívání nastává, když fena dosáhne určité úrovně hormonální aktivity a na vaječnících vznikají zcela typické změny související s dozráváním prvních vajíček.

Puberta u fen nastupuje obvykle několik měsíců po dosažení velikosti a hmotnosti dospělého jedince. Věk, ve kterém dochází k prvnímu hárání, je u různých plemen odlišný.

V průměru se první hárání se u feny dostavuje mezi 7 – 10 měsícem věku feny u malých a středních plemen, u některých obřích plemen to však může být později, mezi 12. – 18. měsícem. K časnějšímu pohlavnímu dospívání dochází u fen malých plemen, fen křížených, žijících více venku, nebo v kontaktu s jinými psy. Naopak dosažení pohlavní aktivity je výrazně oddáleno špatnou výživou, stresem a zdravotními problémy.  První hárání může trvat déle, fenka při něm může i více krvácet, nebo naopak, doba hárání může být po kratší dobu se slabším průběhem. Znamená to tedy, že jako i v jiných záležitostech se jedná o individuální záležitost. Cyklus hárání se opakuje většinou jednou za půl roku (asi 70% fen), ostatní (30% fen) hárá 1- 4x ročně, nejčastěji na konci zimy nebo začátkem jara a koncem léta nebo na začátku podzimu. Interval je u jednotlivých zvířat stabilní a prodlužuje se stářím, zdravotními problémy, předchozí graviditou, izolací zvířete od ostatních jedinců a špatnou tělesnou kondicí. Délka tohoto intervalu je také závislá na plemeni. Častěji hárají feny např. německého ovčáka, jezevčíka a pudla, naopak dlouhý interval mají feny plemene basenji.
Pohlavní cyklus se rozděluje na několik částí.

 

PROESTRUS – první fáze hárání  – 1. – 10. den říje

Sliznice dělohy je zduřená, fena začíná krvácet, vulva je znatelně oteklá a zvětšená. Zpočátku je výtok průsvitný až bělavý, posléze krvavý až zahnědlý. Krvavý výtok můžete zpozorovat až  2. – 3. den hárání. Na začátku tohoto období si fena velmi intenzivně olizuje pohlavní orgány, pro psy se stává atraktivní, nejprve je odmítá a ke konci této fáze je k nim pasivně tolerantní. Také může být méně poslušná nebo trpět nechutenstvím.

ESTRUS  – druhá fáze mezi 10. – 23. dnem

V tomto období dochází u fen k svolnosti k páření. Sexuální chování je výrazné, fenky vyhledávají psí protějšky a nastavují se jim. Na vrcholu říje se fena psům sama podbízí a při vzeskoku psa drží a dává ocas na stranu.  Červené zbarvení výtoku přechází v růžové až oranžové a postupně slábne, vulva je maximálně zduřená.
Ve vrcholu říje dochází k ovulaci. Ovulace je proces uvolnění vajíček z vaječníku do vejcovodů. Zde vajíčka zrají a čekají na spermie. Pokud dojde ke spojení se psem, tak k oplození vajíček dochází ve vejcovodu. Životaschopnost vajíček se pohybuje okolo 40 hodin.
Výtok v tomto období slábne, a ke konci se stává rezavě nahnědlým až „špinavým“. Na konci říje je sexuální chování nevýrazné, fena ztrácí pro psy na atraktivnosti.

METESTRUS  –  třetí fáze 10 – 65 den po hárání

Pokud nedošlo k nakrytí feny, dostávají se její pohlavní orgány do původního stavu. V případě, žebyla fena oplodněna, nastává březost, která trvá 58 – 67 dnů. Fena v tomto není již svolná k páření, ke psům je často spíše agresivní.

ANESTRUS  – období pohlavního klidu

Po osmém roce života dochází k relativně častým změnám v pohlavním cyklu.  Intervaly mezi jednotlivým háráním jsou delší. Při oplodnění je již procento potratů zvýšené, porod mívá těžší průběh, snižuje se počet narozených štěňat a naopak se zvyšuje množství anomálií u plodů.

Některé fenky trpí na falešnou březost, se všemi příznaky normální březosti. Projevuje se tím, že si fenka do pelíšku nosí hračky, pečuje o ně, přenáší je jako štěňata, buduje pro ně hnízdečko… Některé bývají dotěrné, jiné agresivní, další uzavřené. Nalévají se jim mléčné žlázy mlékem, některé feny ho dokonce odsávají a to je stimuluje k další produkci mléka. Falešná březost v podstatě imituje březost a porod. V případě, že je příliš intenzivní a opakuje se po každém hárání, je vhodné uvažovat o kastraci, pokud časem nechceme fenku zařadit do aktivního reprodukčního procesu a mít v dohledné době štěňata. Největší význam kastrace v této souvislosti je zejména v přerušení nežádoucí tvorby mléka, které jinak při opakovaných falešných březostech často vede k zánětům mléčné žlázy a ve vyšším věku i k jejím nádorovým změnám.

Při těchto problémech se každopádně poraďte s veterinárním lékařem.

Na pomoc proti ušpinění (v případě, že chováte fenku v bytě) jsou dnes již k sehnání takzvané „hárací kalhotky“ nejrůznějších velikostí a stylů.