Jak poznat, že je fena březí? Březost je na feně okem viditelná teprve od 5. – 6. týdne, tedy lehce za polovinou březosti do té doby si zabřeznutím nemůžete být zcela jisti.
Pokud si jistí být chceme, kolem 25. dne se objednáme na veterinu, kde veterinář provede sonografii. Někde vám vyhotoví i “fotku” a přibližně určí počet štěňat, ta ale na monitoru nemusí být vidět všechna.
Zkušený veterinář rozezná štěňata i palpací, tj. hmatem. Před 25. dnem na sonograf raději nechoďte, fena by ještě mohla štěňata vstřebat a navíc tak brzy stejně nebývá nic vidět. Pozor – pokud máte březí fenu, neměla by podstupovat rentgenová vyšetření!
DOBA TRVÁNÍ BŘEZOSTI
Březost trvá průměrně 63 dní, počítáno od prvního krytí, počítejte ale s tolerancí cca čtyři dny. Pokud je štěňat víc, často feny rodí dříve. Pokud fena přenáší, zajistěte ji pravidelné sono vyšetření, aby se monitorovalo, zda štěňata žijí a zda není třeba vyvolat porod.
FENA V OBDOBÍ BŘEZOSTI
Některé feny bývají v průběhu březosti mazlivější, jiné se chovají zcela normálně. Březím fenám se nemají dávat bez porady s veterinářem žádné vitamíny, odčervovací preparáty ani různé pipety proti klíšťatům. První polovina březosti jinak probíhá takřka bez příznaků. Kolem pátého týdne březosti mohou feně poněkud natéci struky, o týden později se začíná zvětšovat i břicho., v té době byste měli feně zvednout krmnou dávku, rozdělte ji ale do více dávek během dne, rostoucí štěňata tlačí feně na žaludek. Tlačí i na močový měchýř, proto choďte s fenou častěji ven, kratší procházky už jí stačí. Od šestého týdne březosti můžete feně její krmnou dávku cca zdvojnásobit, je možné přejít na speciální krmení pro březí feny. K normálnímu krmení i dávkování se vraťte po odstavu štěňat.
JAK POZNAT BLÍŽÍCÍ SE POROD?
Asi 14 dní před koncem březosti lze u feny pozorovat přípravu k porodu. Mléčné žlázy se zvětšují, zvětšuje se také přezka. Fena vyhledává klidná místa, více pije a častěji močí. V tomto období je potřeba nachystat místo k porodu. Ideálním místem k porodu je dřevěná bedna, umístěná na klidném místě. Na pobyt v porodní bedně fenu postupně navykejte již před porodem. Někteří chovatelé používají s úspěchem i dětské nafukovací bazénky – bez vody samozřejmě. Několik dní před porodem fena znatelně omezí svou fyzickou aktivitu, přijímá málo potravy a projevuje se u ní nervozita. V tomto období se také intenzivně snaží vytvořit si vhodné místo k porodu, proto je již mějte připravené a feně do bedny dejte starou deku nebo hadry, které může trhat nebo si v nich pelíšek vyhrabávat. Přibližně 12 – 24 hodin před porodem dochází k poklesu tělesné teploty na 36,5 – 37,5 stupňů Celsia. Ovšem je potřeba zdůraznit, že tak, jako má každá fena jinou povahu, mohou se známky blížícího se porodu různit. Obecně fena nežere, je neklidná, hrabe v pelechu, ale jsou i takové, které se chovají do poslední chvíle zcela normálně.
CO PŘIPRAVIT?
Připravte si dostatek čistých hadrů, ideální jsou dětské pleny, dezinfekci k ošetření štěňat, režnou nit a nůžky na pupeční šňůry, nádobu s teplou vodou a ručníkem na mytí rukou, kuchyňskou váhu ke zvážení štěňat a telefon po ruce, kdyby bylo potřeba vše konzultovat s veterinářem nebo zkušenějším chovatelem. A hlavně klid – většina fen ví, co má dělat.
DOMLUVTE SE S VETERINÁŘEM Zeptejte se svého veterináře předem, jestli je připraven být vám v případě porodních komplikací kdykoli k dispozici. Feny totiž jen zřídka rodí v ordinačních hodinách – většinou rodí večer nebo v noci a nerespektují ani víkendy a svátky. Pokud vám veterinář dá najevo, že návštěvy o víkendu, ve svátek nebo uprostřed noci jsou mu proti mysli, zkuste si včas najít jiného, který s tím nebude mít problémy. Snažte se předejít kritické situaci, kdy se namísto pomoci dovoláte na záznamník. Pro fenu je rovněž velmi strestující a riskantní, kdyby měla být během porodu nebo bezprostředně po něm převážena. V každém případě by měl veterinář fenu a štěňata zkontrolovat a u vás doma následující den po porodu.
A HLAVNĚ
Nezapomeňte, březost (stejně jako těhotenství) není nemoc. Pokud vše probíhá jak má a fenka nemá žádné zdravotní problémy, nechovejte se k ní jako k nemocné. Během prvního měsíce březosti není třeba nijak omezovat pohybovou aktivitu ani upravovat krmný režim, naopak, změnami byste feně spíše uškodili. A ani v druhé fázi březosti nejí fena za dva (natožpak za deset), potřebuje sice hodnotnou stravu, ale nesmíte ji překrmovat.