Kočka je vlastně malý pes a její strava a návyky jsou podobné, a proto se k nim můžeme chovat prakticky stejně. Toto je jeden z mnoha mýtů, který často ve společnosti panuje. Samozřejmě to není pravda. Kočka a pes mají pramálo společného, vyžadují naprosto odlišnou péči, potravu i pozornost. V tomto článku vyvrátíme ty největší nepravdy a mýty o dvou nejpopulárnějších domácích zvířatech a blíže se podíváme na specifika, která jak ke kočkám, tak ke psům neodmyslitelně patří.

První a často slýchaný omyl je ten, že kočky a psi mají podobně vyvinuté čichové smysly. Jak kočka, tak pes mají čich vyvinutý mnohem lépe než člověk, který má cca 15 milionů čichových receptorů, psí čich je ale výrazně citlivější a vyvinutější než ten kočičí. Pro porovnání uveďme, že pes má až 200 milionů čichových receptorů, kočka třikrát méně – zhruba 65 milionů. Podobný poměr je i u vnímání chuti. Psi mají až 1 700 chuťových pohárků, kdežto kočka pouhých 500. Největší gurmán je samozřejmě člověk, jehož chuť ovlivňuje až 9 000 receptorů.  Co se týče zraku, ten opravdu má u obou zvířat podružnou funkci. Barva nemá pro psa ani pro kočku žádný význam při výběru a přitažlivosti potravy. Jediným smyslem, ve kterém má kočka oproti psovi navrch je sluch, jenž má kočka mnohem ostřejší, už jen kvůli tomu, že v přírodě musí být mnohem ostražitější.

Kočka a pes mají téměř totožný trávicí systém, proto jim můžeme dávat stejné krmivo

Tento mýtus je samozřejmě nepravdivý, ba co víc, je pro zdraví vašeho zvířete nebezpečný. V první řadě je kočka na rozdíl od psa striktní masožravec. „Kočičí trávení je rychlé a střeva krátká, což vyžaduje vysoce stravitelnou potravu bohatou na bílkoviny.“ říká MVDr. Dagmar Tarkošová ze společnosti Royal Canin. Kočka žere i pije často a v malých dávkách, klidně i 15x denně, proto dbejte na to, aby měla jak vodu, tak krmivo neustále k dispozici. U psů se naopak dostává potrava do žaludku ve velkých kusech, protože pes hltá. Nejen, že pes nemá podobný trávicí systém s kočkou, psi nemají podobný trávicí systém ani napříč plemeny. „Malá plemena musí mít energeticky bohaté krmivo, naopak u větších psů by krmivo mělo být energeticky vyvážené, protože plemena jako například labradorský retrívr mají sklony k obezitě,“ doplňuje Tarkošová.

Další časté nepravdy a mýty

Často ve společnosti slýcháme i další více či méně bizarní mýty, které mají s realitou pramálo společného. Například to, že kočka udržuje rovnováhu díky vousům. Samozřejmě to není pravda. Vousy jsou u koček orgánem hmatu a s rovnováhou nemají nic společného. Také není pravda, že pes potřebuje pestrou stravu. „Je to přesně naopak. Ideální pro vašeho psa je dostávat tutéž potravu ve stejnou hodinu, na stejném místě a ve stejné misce. Každá náhlá změna jeho stravovacího režimu psovi způsobuje zažívací potíže,“ uvádí Dagmar Tarkošová. A na závěr uveďme na pravou míru ten nejčastější mýtus, který se týká psů. Psi opravdu nevidí jen černobíle. Podle mnoha vědeckých studií můžeme psí zrak přirovnat ke zraku barvoslepých lidí, což ale zdaleka neznamená, že vidí pouze odstíny černé a bílé. Jejich svět se spíše odehrává v šedých, žlutých a modrých barvách.