Není to žádná legrace: dva psi v potyčce mohou být pěkně nebezpeční! Každý majitel psa má z rvačky mezi psy, a to zejména z pořádné bitky, obavy. Pokud si dva psi vjedou do vlasů, vlastně do srsti, je každá rada drahá a vždy je třeba vyjít z momentální konkrétní situace.

 

Když se do sebe pustí dva dobře socializovaní psi, situace se dá obvykle „ustát“. V tomto případě jde spíše o ritualizované měření sil, které i když působí drsněji, obejde se většinou bez zranění. Psi sice cení zuby, hlasitě vrčí, štěkají, dokazují si navzájem svou dominanci, ale po chvíli vyhrocenou situaci sami ukončí tím, že jeden ze psů uzná převahu svého protivníka a druhý si vychutná svou „chvilku slávy“. V takových okamžicích nemá smysl nějak výrazněji zasahovat, jen byste psy proti sobě více popudili. V případě, že již došlo mezi psy k fyzickému napadení, musíte rychle zhodnotit situaci a pokud boj nezašel ještě příliš daleko, můžete chytit zadní nohy útočícího psa, zvednout je do výšky a se současným hlasitým Nesmíš! ho odtrhnout. S druhým psem by měl totéž udělat jeho majitel.

V extrémnější situaci, kdy jsou psi již „naplno v sobě“ nesmí majitel udělat v žádném případě jednu věc: postavit se mezi ně. V tu chvíli pes nerozlišuje mezi přítelem a nepřítelem, vnímá především vlastní boj a může pokousat (i neúmyslně) svého vlastního pána. Jedná se o instinktivní reakci, která je vyvolána vzrušením, vydrážděním a přílivem adrenalinu.

JAK SPOLEHLIVĚ UKONČIT PSÍ RVAČKU?

Zkusit můžete několik možností, při nichž jde hlavně o to, aby psí sokové zaměřili svoji pozornost na něco jiného. Možná si při některých budete připadat hloupě či infantilně, ale věřte, že člověk by v dané chvíli udělal cokoli, jen aby svého psa ubránil a ochránil.

DOBRŮTKY

Už je to tak: když jde o dobrůtku, většina psů všeho nechá. Dobrůtka bývá totiž mnohdy zajímavější než rvačka s protivníkem. A tuto příležitost byste měli využít. Snad každý majitel s sebou na procházku nosí několik dobrůtek, takže sáhněte do kapsy a srdnatě vhoďte hrst pamlsků mezi rváče. Nečekaný déšť dobrůtek záhy prokáže své chladivé účinky. Soustředění na náhlý přísun potravy psům sebere většinou vítr z plachet a v takovém okamžiku je můžete od sebe odlákat.

TAKTIKA ZMATENÍ

U této strategie jde hlavně o rychlé a nečekané zmatení rváčů. Svlékněte si libovolnou část oděvu, kterou můžete postrádat. Není důležité, zda zvolíte bundu, svetr nebo pláštěnku. Oděv poté hoďte na rváče. Pokud se perou menší plemena, tak v náhlé tmě ztratí orientaci, jsou vyvedeni z míry a tak je můžete snáze zpacifikovat.

Ke stejnému účelu se hodí i deštník (máte-li jej s sebou). Prudce ho rozevřete v bezprostřední blízkosti psů: většina z nich se lekne. Dobře se hodí také vodítko. To má s sebou každý – hoďte je po psovi. I tato vaše nečekaná reakce psy zmate.

HLAS

Hlasitý křik a nadávky bývají při boji dvou psů kontraproduktivní, neboť oba protivníky spíše popichují a provokují.

A co by dva válčící kohouti rozvášnění bojem vůbec neočekávali? Že by je páneček či panička oslovili sice rázným, rozhodným, ale klidným hlasem. Chtějte důrazně, ale klidně po psovi splnění notoricky známých povelů: Ke mně, Sedni… Kupodivu právě tento trik přinutí celou řadu rváčů nastražit uši. A přesně o to jde: upoutat pozornost psů, utlumit na chvíli jejich vášeň a využít tohoto okamžiku k jejich odtržení. Tato metoda vám půjde určitě hodně ztuha, málokdo zvládne ve vypjaté situaci zůstat klidný a tzv. v pohodě. Ale funguje to.

Zkusit můžete naopak i hlasité tleskání nebo nějaký neobvyklý zvuk (kopněte do vrat, pískněte, bouchněte karabinou na vodítku do dopravní značky…)..

Udělejte prostě cokoli, co psy zaujme natolik, že se přestanou rvát  a obrátí svoji pozornost jinam. K tomu je nutný silný podnět z vaší strany a navíc musíte odhadnout, kdy a jak můžete zasáhnout.

Prioritou je vaše rozhodnost a schopnost improvizace

Univerzální rada neexistuje, jen mnoho návodů pro řadu situací.

 

JE DOBRÉ BÝT PŘIPRAVEN: UMĚT TĚMTO SITUACÍM PŘEDCHÁZET, ŘEŠIT JE A POPŘÍPADĚ I NÉST NÁSLEDKY.

1./ Předcházet

– včasná socializace

– výcvik (ovladatelnost)

– výstroj (náhubek, postroj)

2./ Řešit

– kastrace

– péče kynologických odborníků

3./ Nést následky

Majitel ze zákona nese odpovědnost za jednání psa. To má své důsledky v rovině veřejnoprávní, kdy za přestupek proti majetku odpovídá majitel psa útočníka a může mu být podle zákona o přestupcích uložena pokuta nebo jiná sankce. Přestupek lze projednat v blokovém řízení přímo na místě nebo následně v přestupkovém řízení. Vznikne-li škoda většího rozsahu, může jít o odpovědnost za trestný čin. V rovině soukromě právní může poškozený majitel uplatnit žalobou u civilního soudu nárok na náhradu vzniklé škody. Jako důkazní materiál zde mohou sloužit závěry šetření policie, výpovědi účastníků a svědků, případně další důkazy.