Ušní infekce jsou důvodem číslo jedna, proč majitelé psa vyhledají veterinárního lékaře. Přitom důkladným a pravidelným čištěním uší a péčí o ně se dá těmto problémům předejít.
Mnohým psům se nelíbí, když si mají své uši nechat ošetřit, což péči o ně ztěžuje. Proto je dobré, svého psa naučit již od malička, že čištění uší je věc naprosto běžná, přirozená a dokonce i příjemná.
Psi s těžkýma, volně převislýma ušima je potřebují čistit častěji než psi se vztyčenýma ušima (postavení umožňuje lepší cirkulaci vzduchu). Plemena, která mají hodně chlupů na vnitřní straně uší, vyžadují pravidelné vytrhávání chloupků (pudl, knírač, bišon, maltézáček, jokšír a další plemena s jemnou srstí). Pokud se chlupy ponechají ve zvukovodu, vytváří často společně s ušním mazem ušní zátku, která brání větrání zvukovodu a vede ke vzniku zánětu. Mechanické vytrhávání chloupků můžete dělat ručně, na trhu jsou k dispozici i přípravky k tomuto účelu. Škubání vyžaduje trochu zručnosti a může způsobit u psa nepříjemné pocity, proto je nejlepší ponechat vytrhávání na profesionálech, kteří s tím mají zkušenosti. Jestliže chcete přeci jen vytrhávání zkusit sami, podívejte se napřed v psím salónu nebo u veterináře jak se to dělá a zjistěte si správný postup, aby váš pes měl potom od vás pozitivní zkušenost.
Nechte si také poradit, jakými přípravky máte uši čistit. Některé zakoupíte v chovatelských potřebách, jiné na veterinárních ošetřovnách. K čištění uší budete potřebovat čistící emulzi, vatové tampóny, papírové kapesníčky, vlhký hadřík a možná někoho, kdo vám pomůže pejska přidržet. Jakmile jsou uši bez srsti, je na čase začít čištění. Nastříkejte malé množství roztoku do zvukovodu. Chrupavčitou trubici zvukovodu promasírujte, až je slyšet šplouchání. Pak vytírejte papírovým kapesníkem namotaným na prst, co pes vyklepe do ústí zvukovodu. Stejným přípravkem můžete očistit i záhyby boltce. Tímto způsobem dokážete ucho vyčistit spolehlivě a bezpečně. Buďte připraveni, že váš pes bude přitom třepat hlavou nebo se různým způsobem oklepávat.
Navlhčeným vatovým tamponem vytřete ještě jednou vnitřek ucha. Očistěte napřed jedno ucho, potom druhé. Jinak hrozí, že případnou infekci přenesete. Na ušní záhyby můžete použít také vatové tyčinky, ale nikdy s nimi nečistěte ucho uvnitř. Hluboké čištění nechte na odborném ošetření. Můžete udělat víc škody než užitku, jednak možným poraněním nebo zatlačením případné nečistoty hlouběji do zvukovodu.
V letním období jsou častými problémy záněty zvukovodu, kvasinkové infekce, ale i osiny zapadlé do zvukovodu. Obilná osina má ostrý hrot a výstupky, které se zachytávají v srsti či dutině zvukovodu. Pravděpodobnost vniknutí osiny do zvukovodu značně snížíte, když srst na vnitřní straně ušního boltce nakrátko ostříháte. Nepokoušejte se osinu vyndávat sami, tyto pokusy končí většinou ještě větším zasunutím do zvukovodu, kde poté může dojít proděravění bubínku. Osina ponechaná ve zvukovodu několik dní zcela jistě způsobí zánět zvukovodu, který může její odhalení zcela znemožnit a celá léčba se tak zkomplikuje. Také „samoléčba“ zánětů zvukovodu může při nesprávné volbě léčiva způsobit rezistenci a přechod problému do chronického stádia, které může ve vážných případech končit i operací zvukovodu. V případě, že je ucho velmi špinavé, zapáchá, jeho povrch je zarudlý nebo zdrsnělý, pozorujete výtok nebo si pes nezvykle často drbe ucho, třepe hlavou, tře uši o koberec apod., určitě s návštěvou veterináře neotálejte. Včas zahájená léčba či odhalená osina ušetří vašemu mazlíčkovi mnoho trápení.
Koupání psa také souvisí s péčí o uši. Některé rasy jsou náchylnější a problematické při styku s vodou. Když psa budete koupat, vždy dávejte pozor, aby mu nenatekla voda do uší, můžete uši přidržovat sklopené a vodu lít jen svrchu, nebo vložit psovi do uší vatu. Po koupání pak uši pečlivě vysušte.
Co se týká koupání psa ve volné přírodě, neměl by to být problém, protože pes se většinou ve vodě pohybuje tak, aby mu do ucha nenatekla, pokud k tomu přeci jen dojde, pes se ji snaží sám vyklepat. Uši je potom nutné dobře vysušit a věnovat jim větší pozornost.