Každý z chovatelů nemá tu možnost nechat svého psa přečkat nejkrutější mráz uvnitř domu, ať už kvůli bytovým podmínkám nebo i kvůli psům samotným.

Mnozí naši čtyřnozí kamarádi totiž pobyt uvnitř bytu odmítají, nechtějí využít ani teplejších garáží, a bez ohledu na své pohodlí a zdraví, raději pobývají venku. Správní majitelé by je neměli k pobytu doma nutit, ale místo toho připravit pro své „psí hlídače“ pořádnou zateplenou boudu, která ho před nepřízní počasí ochrání.

 

A jak na to?

Náš kříženec jezevčíka začal mít problémy s páteří. Údajně se jednalo o onemocnění meziobratlové ploténky a podle vyjádření veterináře se tento stav bude do budoucna zhoršovat. Pro psa je obzvlášť nebezpečné střídání počasí a vlhka, neměl by prochladnout a být v teple.

Jak zajistit tyto podmínky pro psa, který je zvyklý celý rok venku na zahradě, nebo v kotci a nechci a ani ho nemohu zavírat na celý den do garáže? Nejrozumnějším řešení mi přišla pořádná izolovaná bouda s předsíní a „ústředním topením“. Pes měl sice boudu již předtím, ale obyčejnou udělanou ze staré skříňky. Viděl jsem ho být uvnitř za ty léta jen asi 2x a to: když byla bouřka, nebo v zimě při hrozné vánici. Musím přiznat, že dnes se mu ani moc nedivím. Stará bouda nestála za nic. Jak jsem teprve nedávno pochopil, funkční bouda je jen taková, kterou je pes schopen si vytopit svou tělesnou teplotou, a tak být v „teple“ oproti teplotě venkovního prostředí. Samozřejmě že slouží taky jako ochrana proti dešti, větru… Tím pádem se jako nejdůležitější faktor kvalitní boudy jeví její správně zvolené rozměry a velikosti vstupních otvorů+kvalita izolace v závislosti na velikosti psa. Je to naprosto jednoduché. Člověk se přikryje peřinou, která slouží jako izolace vůči prostředí a pes vleze do boudy. Oba si tyto prostory vyhřejí svým teplem.

 

Rozhodl jsem se pro stavbu „svépomocí“.

 

Potřebné nástroje a použitý materiál: 

Postavit psí boudu zvládne každý trochu šikovný kutil. Potřeba nářadí pro stavbu je minimální a má ho doma snad každý. Vystačíme si se šroubovákem, úhelníkem, vrtačkou a přímočarou elektrickou pilkou. Ideální je elektrický šroubovák s momentem, nebo alespoň dvě vrtačky, ať nemusíte pořád přehazovat vrták s nástavcem na šroubování.

Materiál koupíte v obchodě pro „kutily“ – Hornbach, Baumax, OBI. Já jsem se snažil zužitkovat maximálně materiál, který jsem měl doma, což je vidět podle některých obrázků.

Základna a stojiny jsou zhotoveny z dřevěných hranolů o velikosti 75x45mm. Podle těchto rozměrů nám potom vychází tloušťka izolace. V tomto mém případě je to kamenná vata Rockwool o tloušťce 4cm.V jednom balení je však kolem 9m2, takže lépe je koupit polystyrén, který se prodává po kusech. Na povrch stěn jsou použity obkladové palubky. Na základnu a střechu jsem použil dřevotřísku. Pozor! Obyčejná dřevotříska když zvlhne, tak se rozpadne! Lépe je použít tzv. OSB desky (pod plovoucí podlahy), nebo jiný vhodný materiál. Pro spojování hranolů jsou použity kovové úhelníky. Ty se dají koupit již hotové, a ještě vruty do dřeva. Pozor bych dal na nátěry. Já jsem zevnitř nenatíral vůbec a z venku je to ošetřeno bezbarvým lakem s atestem pro nátěry hraček.(Měl jsem obavu, aby ta chemie pejskovi „nesmrděla a vlezl dovnitř“!)

 

Postup stavby

Podle následujících několika obrázků můžete vidět, jak byla vyrobena moje bouda. Mějte na paměti, že se bouda musí občas čistit. Proto je nutno při jejím návrhu na tuto skutečnost nezapomínat a návrh konstrukce tomu přizpůsobit. Ideální je oddělávací bok, v mém případě je to ne zcela ideální přístup stropem.  Čas od času je totiž nutné boudu důkladně vyčistit a vydesinfikovat. A čištění shora vyklápěcí stříškou je méně vhodné.

 

Pokud se Vám nebude nějak zdát rozměr a vnitřní zástavba, tak je to proto, že při stavbě jsem vycházel z doporučovaných rozměrů boudy pro psy středního plemene. Vnitřní velikost a vstupní otvory jsou však zhotoveny podle rozměrů pro malé psy. Do budoucna je tak možnost bez složitých úprav a nákladů vnitřní prostor změnit pro ubytování psa středního vzrůstu. V tomto případě zůstane zachována tloušťka izolace ve všech mezistěnách minimálně 4cm, což by mělo plně dostačovat. Pozor při volbě velikosti. Rozměry vnitřního prostoru se zmenší při zateplení!!! Důležitá je i velikost vstupního otvoru psovi „na míru“, který je možné na zimu zakrývat závěsem z deky.

   
   
   
   
   

Po rychlém zhotovení boudy přišly také hned první nenadálé mrazy. Protože jsem byl samozřejmě zvědavý, jaké jsou teplotní poměry uvnitř boudy, tak jsem instaloval do prostoru ložnice snímač teploty a ještě jeden naprosto stejný na měření venkovní teploty. Naměřené hodnoty byly velice zajímavé a rychle jsem měl možnost ověřitfunkčnost zateplené boudy. Pokud pes dlouhodobě v boudě nebyl, tak teplota venku i uvnitř byla skoro stejná (přesnost na desetiny °C). Pokud však večer pes do boudy vlezl, došlo k poměrně rychlému nárůstu teploty uvnitř ložnice a to o zhruba 7 – 8°C oproti venkovní teplotě. Tento zhruba 8°C rozdíl teplot se neměnil z klesající teplotou k ránu. Taktéž když pes v boudě ráno nebyl, tak pokles teploty v prostoru vyhřáté ložnice byl velice pomalý, což svědčí o její dobré tepelné izolaci. Samozřejmě, že jsem chtěl vyzkoušet i topnou jednotku. Několik málo pokusů ověřilo mou teorii. Topení (temperování)funguje, rostoucí teplota v ložnici má sice poměrně pomalý náběh (instalována 60W žárovka) a trvá to chvilku, než se topná patrona nahřeje, ale to není na závadu. Výkonově to dostačuje a má to zase na druhou stranu dlouhou tepelnou setrvačnost. Následná regulace si teplotu sama pohlídá.

Další měření a bádání jsem však musel ne vlastní vinou ukončit. Psovi po injekci u veterináře „poměrně rychle otrnulo“. Vytáhl si z ložnice bundu, na které leží ven před boudu a opět i při sebevětších mrazech -15°C a víc spí venku. Takže jak to tak momentálně vypadá, tak jsem to vše dělal zbytečně. Satisfakcí za vynaložené náklady a práci je skutečnost, že když mu nebylo dobře, tak v boudě opravdu nějaký čas bydlel.

V posledních několika letech, (kdy pes je už starší a pohodlnější) si své kvalitní boudy užívá v chladných dnech naprosto běžně, takže stavba nakonec zbytečná nebyla. Topení jsem však využil pouze k testům v době, kdy to bylo aktuální. Jinak v praxi ho zatím nepoužívám. Nejraději si ovšem hoví tady. No co už, je to „postarší pán“, tak je trocha toho potřeba :-)).

Autor: Aleš Marek