Problém, který umí potrápit…Zdánlivá banalita, kterou však radíme nepodceňovat. V lepším případě může zanedbání péče o vyprazdňování análních žlázek pejska způsobit jejich zánět, v tom horším rozsáhlý problém, který postihuje celou oblast konečníku.

PROČ SE PSI OČICHÁVAJÍ ZEZADU?

S největší pravděpodobností jsou odpovědí na tuto otázku právě anální žlázky (paraanální pachové váčky), které jsou u každého psa (tedy i fenky) umístěny po obou stranách řitního otvoru, v jeho dolní polovině (podle hodinových ručiček na pozici 4 a 8). Jejich funkce není dosud přesně známa. S jistotou lze říct jen to, že vyměšování sekretu je řízené (důkazem může být i příčně pruhovaná svalovina svěračů análních žlázek) a že ji psi využívají ke značkování teritoria, přivábení opačného pohlaví i jako projev postavení jedince ve smečce. Psi mohou sekret uvolňovat při vykonávání potřeby, nebo jsou-li ve stresu, což objasňuje, proč je očichávání některých psích výkalů pro naše miláčky někdy tak lákavé.

PREVENCE A „ÚDRŽBA“

Řada pejsků i jejich majitelů je potíží s ucpáváním žláz ušetřena a pravidelné ošetřování nepotřebují. Existují však případy, kdy je nutné vyprazdňovat žlázy častěji než jedenkrát měsíčně, třeba i každých čtrnáct dní. Nemáte-li s tímto úkonem žádné zkušenosti a nejste-li si jisti jak moc jsou anální žlázy zanesené, nepouštějte se raději do jejich ošetření sami a vyhledejte pomoc veterináře. Neodborným zásahem byste mohli psa zranit, nebo mu způsobili bolest. Netrpí-li váš pejsek zanášením žlázek, jejich preventivní vyprazdňování se nedoporučuje z důvodu stimulace tvorby sekretu. Velikost žlázek se liší podle velikosti plemene, u větších psů může v naplněném stavu dosahovat velikosti pingpongového míčku. Stejně jako u řady jiných zdravotních potíží předejde včasné rozpoznání problému nepříjemným komplikacím v podobě akutního či chronického zánětu, tvorbě píštělí v okolí řitního otvoru, nebo v nejhorším případě přímo do konečníku.

ALTERNATIVA

Nejběžnějším způsobem léčby zánětu jsou antibiotika. Nechcete-li je svému pejskovi dlouhodobě podávat, zkuste se poradit s veterinářem o vhodné homeopatické léčbě. Osvědčenými přípravky, které pomáhají zmírnit svědění  jsou Arsenicum 9ch, u těžších případů Lycopodium 30ch. V případě, že váš pejsek trpí chronickým a opakovaným zánětem, doporučujeme zvážit chirurgické odstranění análních žlázek. Zákrok není složitý, ale vyžaduje celkovou anestezii a chirurgickou zručnost. Svěřte se raději do rukou odborníka, který již má v tomto směru zkušenosti.