Řekne-li se svaly, nebo svalový systém, každému je hned jasné, že je nenahraditelným pro pohyb těla. Již méně lidí však ví, že svalový systém má celou řadu dalších, velmi důležitých, funkcí v těle a to jak lidském, tak v tom psím.

Jedná se dokonce o jeden z 10 nejdůležitějších systémů v těle psa. Potřebuje ho jak pro pohyb těla, tak proto, aby kosti držely pohromadě a řadu dalších, pro fungování organismu, zásadních funkcí. Jde doslova o základ jeho bytí, a proto je důležité udržovat svaly v co nejlepší kondici.

Jarní slunečné a teplé počasí přímo láká do lesa na vycházku, nebo za nějakými psími sporty, na závody a nejrůznější psí akce. Při aktivitách s našimi psími společníky bychom jejich svaly měli udržovat v co nejlepší formě. První, co je třeba před jakoukoliv aktivitou, je zahřátí svalů. Sportovec před zahájením tréninku, nebo závodů také svaly nejdříve zahřeje a jemně protáhne. Nevyskočí z auta a nevrhne se na trať. Bohužel mi s našimi psy přesně toto děláme. Přijedeme na cvičák, nebo závodiště a ve většině psa vytáhneme z auta pouze na výkon, po kterém ho opět strčíme zpět. Zkuste od nynějška věnovat pár minut navíc péči o svaly vašeho psího miláčka a uvidíte, že dopad na jeho zdraví a pohodu, ale i výkony, budou překvapivé.

Každá buňka v psím těle je takové „malé já“. Potřebuje výživu, aby mohla růst a být plně funkční, stejně jako se zbavovat zbytkových látek. Potřebuje dýchat kyslík, vydechovat oxid uhličitý a rozmnožovat se. Jestli-že něco z toho nefunguje, dříve či později se to projeví na špatné činnosti těla, případně orgánu, v našem případě svalů. Přípravou před akcí vlastně simulujeme práci svalu, jeho jednotlivých buněk. Dalo by se říci, že aktivujeme nervový systém a upozorníme tak mozek na blížící se aktivitu. Spolu s tím svaly zahřejeme, rozproudíme v nich krev, která zajistí více kyslíku a více živin do buněk. Nastartujeme tzv. sympatetický systém odpovědný za aktivitu těla.

Připravení? Jdeme na to . . .
Začínáme krátkou cca 10 minutovou chůzí. Střídáme krok s klusem, kde v převaze by měla být chůze. To je velmi důležité, neboť prodloužený krok v chůzi je nejlepší způsob, jak zaktivovat a zapojit hluboké svalové tkáně. Po zahřátí organismu chůzí provádíme tzv. efloráž, což jsou dlouhé hladivé pohybu po směru srsti psa. Prsty držíme u sebe a celou dlaní „kloužeme“ po kůži psa ve směru od hlavy k zádi. Začínáme na krku a postupně pokrýváme celé tělo až k hýžďovým a stehenním svalům. Pohyb by měl být rytmický spíše rychlejší, s mírným tlakem, aby došlo k již zmíněnému efektu zahřátí. Nakonec můžeme ještě několikrát provést tzv. rolování kůže. Kdy jemně rolujeme kůži po těle psa.

Přípravou na činnost nejen že aktivujeme svaly, ale rovněž pomáháme zvýšit soustředěnost psa na nás a naše povely a zároveň stimulací svalové tkáně předcházíme případným zraněním a zvyšujeme výkonnost psa. Stejně důležitá je i péče po proběhlé aktivitě. Nyní však nepotřebujeme svaly zahřát, ale naopak zklidnit a pomoci tělu snadněji odstranit toxiny a napravit mikroskopická poranění svalu, která vznikají při aktivitě.

I když průběh je více měně stejný, efekt je zcela odlišný. Tak tedy začneme opět chůzí a to do té doby, dokud se dech psa zcela nezklidní. Poté přistoupíme k práci se svalovou tkání pomocí již pospané efloráže. Tentokrát však v pomalém a uklidňujícím rytmu. Narazíme-li na místa, která jsou výrazně teplejší, než ostatní část těla může to znamenat svalové zranění. V takovém případě je nejlepší přiložit studený obklad (vhodné je s sebou vozit např. studenou plechovku coca-coly, nebo jiný nápoj). Tím minimalizujeme poškození svalové tkáně. Nakonec lze opět v jemnosti provést rolování kůže.

Tímto jednoduchým způsobem pomáháme svalům k rychlejší regeneraci, což má za následek nejen regeneraci svalů, ale rychlejší regeneraci celého organismu. Tentokrát stimulujeme tzv. para-sympatetický systém odpovědný za relaxaci organismu. Tím, že pečujeme o svalový systém i po akci je vlastně připravujeme na další aktivitu, čímž zvyšujeme výkon psa.

Je důležité mít na paměti, že ať se jedná o zahřátí nebo zklidnění, VŽDY bychom měli pracovat pouze na povrchu, tzn. s povrchovými tkáněmi. NIKDY nepoužíváme žádné techniky, jako jsou tlak prsty na nějaké místo, nebo nejrůznější krouživé pohyby, neboť bychom mohli způsobit zánětlivou reakci. Jednoduchá péče o svaly našeho psa je prevencí celé řadě obtíží, které se ve většině neprojevují hned, ale po několika měsících a dokonce i letech. Takže bez ohledu zda je váš pes sportovní šampión, nebo „gaučový povaleč“ zkuste mu dopřát trochu péče. Kromě zlepšení jeho zdraví Vás bude ještě více milovat.

www.krasnacarodejka.cz