Dokáže potrápit nejen člověka, ale také naše psí kamarády.

 

Sametkám se lidově říká svilušky, ale to není správně, sviluška je zcela jiné „zvířátko. Správný název je Sametka podzimní. Patří mezi roztoče. Larvy jsou běžně oranžové až cihlově červené s pouze šesti nohami, osm nohou mají až ve stádiu nymfy. Larvy jsou velké do 0.2 milimetru. Dospělý roztoč je velký cca. 1 mm a jeho tělo je uprostřed zúžené a hustě pokryté chloupky, které připomínají samet. Po nasátí sametka zvětší objem těla a její jasně červená barva zbledne na žlutooranžovou. Po stranách štítku jsou patrné oči jako karmínové tečky.

Vývojový cyklus začíná nakladením vajíček parazitů samičkami dospělých roztočů do půdy, kde se ve vlhkém a teplém prostředí přibližně za deset dnů vylíhnou početné populace šestinohých larev. Při vycházce nebo i na zahradě larvy přelezou na těla teplokrevných živočichů (např. psů, koček, hlodavců, ovcí, koní i lidí). Kusadly naruší povrchovou vrstvu kůže, do vzniklé ranky vypustí silně lytický sekret slinných žláz, natráví buňky kožní tkáně a vzniklou tekutinu sají. Po nasycení odpadnou do půdy, kde se za 5 až 6 týdnů promění v již osminohé nymfy a poté v dospělé roztoče. Nymfy i dospělci se živí rostlinnými tekutinami nebo parazitují na hmyzu. Vylíhnuté larvy vylézají na povrch půdy a na přízemní části rostlin, kde čekají na hostitele. Ve volné přírodě jsou napadáni hlavně hraboši.

 

 

Sametka způsobuje onemocnění zvané trombikulóza. Říká se jí také srpnová vyrážka, protože v tomto období bývá výskyt sametek nejčastější.

 

PŘÍZNAKY ONEMOCNĚNÍ 

Prokousnutí kůže vyvolává reakce postiženého organismu – vzniká alergická reakce, objeví se červená skvrna, potom vznikne puchýřek naplněný sérovou tekutinou. Puchýřky úporně svědí. Pokud sametka napadne psa, většinou to hned nezjistíme. Larvička se napije a odpadne a pes místo rozškrábne. Většinou se jedná o místa s jemnou kůží, nejvíce bývají postižené končetiny – meziprstí, podpaží, ale také kolem uší, čumáku nebo řitního otvoru. Pokud tam najdete malé oranžové tečky a pes je neklidný, neustále drbe a postižená místa si olizuje, pak se jedná o útok sametky.

 

PREVENCE A LÉČBA

Preventivně  můžete použít tyto přípravky:

  • Frontline
  • Arpalit
  • Bio Kill – netoxikační a bezpečný, vysoce účinný insekticidní přípravek s dlouhodobým účinkem

 

Jestliže jste zjistili výskyt sametky na vaší zahradě, doporučuje se: časté sekání a kropení trávníku, a ošetření sirnatým přípravkem.

Po příchodu vašeho pejska vždy dobře prohlédněte, zejména tlapky a uši. Pokud najdete na těle psa sametky, doporučuje se mechanické odstranění, např. kartáčkem, vystříhání chlupů a následné ošetření místa desinfekcí.

Problémy způsobí zejména následná bakteriální infekce, která se dostane do rány po jejím rozškrabání. Zánět menšího rozsahu zvládnete ošeřit sami – vystříháte chlupy, pupínky zaschnou a strupy po čase odpadnou. Místo je potom dobré promastit.

Někdo podává psu antihistaminika na zmírnění alergických reakcí – Zyrtec, Fenistil…jiní zkoušejí octovou vodu, natírají místa Alpou, levandulovou vodou, sírovou mastí…Někdy nepomůže nic, jen čas…)

Při větším rozsahu ale určitě navštivte veterináře, který vám poradí, jaká léčba je pro vašeho psa nejvhodnější (antisept. přípravky, masti, antibiotika…). Těžší průběh mívá onemocnění u alergických jedinců.

 

A jaké zkušenosti máte se sametkou vy? Co pomohlo vašemu hafanovi?