Zlomeniny patří mezi nejčastější úrazy u psů. Většinou si ji pes způsobí nešikovným našlápnutím, skokem nebo pádem z výšky, silným úderem, nebo při autonehodě.

 

Rozlišujeme mezi jednoduchými a komplikovanými frakturami, dále podle místa zlomeniny na kosti – mezi nitrokloubními, frakturami nad kloubem a zlomeninami uprostřed kosti. Existují i zlomeniny typické pro mladá zvířata. Dále dělíme zlomeniny podle charakteru – nejčastěji jako příčné, šikmé, spirální a tříštivé. Rozlišujeme též mezi otevřenými a pokrytými frakturami.

 

Jak poznáte zlomeninu?

Příznakem zlomeniny je velká bolestivost a následný otok postižené oblasti Jestliže je zlomený jen prst, pes kulhá, při zlomenině končetiny se na nohu nepostaví, drží ji v chůzi ve výši, kulhá a chodí po třech končetinách. Při pohybu třecích ploch je slyšitelný charakteristický zvuk tření, tzv. krepitace. V případě otevřené zlomeniny je viditelná otevřená rána se zlomenou kostí a hrozí vznik embolie, případně vážných důsledků spojených s infekcí kostní dřeně.

Co dělat, když si váš pes zlomí končetinu?

První pomoc u jednoduché zlomeniny:  Zafixujte končetinu vhodným předmětem. Pokud se úraz stal na procházce, použijte klacek, větev. Dlahu podložte nebo omotejte měkkým materiálem, aby nedošlo k pohmoždění. Dlaha by měla znehybnit dva sousední klouby. Jestli máte možnost, přikládejte na končetinu studené obklady.  Psa urychleně dopravte k veterináři. Menšího pejska přenesete v náručí, na přenášení většího psa je vhodná deka.

Při domácím ošetření použijte pod obvaz silnou vrstvu vaty (1-5 cm) nebo jiný měkký podkladový materiál, který pak stáhnete několika vrstvami gázy. Na povrch můžete pomocí náplasti zafixovat dlahu. Takto zhotovený obvaz však užívejte pouze v případě nutnosti a jen na dobu nezbytnou do ošetření psa veterinářem. Nikdy psa se zlomenou končetinou nenechávejte chodit!

První pomoc u komplikované zlomeniny: nejprve zastavte případné krvácení, například pomocí tlakového obvazu.  Ránu vydesinfikujte a přiložte obvaz.  V žádném případě nezkoušejte vrátit kost do její původní polohy. Zajistěte psovi klid, teplo a dostatek tekutin a co nejrychleji ho dopravte k veterináři.

 

Co dělat, když si pes zlomí ocas?

Ocas zlomený hned u kořene psa omezuje, nedokáže se totiž bez jeho zvednutí vyprázdnit. Dopravte ho v pohodlné poloze co nejdříve k veterináři, který zjistí, zda nejsou navíc poškozené nervy. Tato zlomenina se zafixuje dlahou, hojí se kolem 3 – 4 týdnů.

 

Délka hojení zlomenin

Délka hojení zlomeniny závisí na poškození organismu, na kvalitě ošetření a jak včasně bylo poskytnuto. Při léčbě může nastat řada komplikací – zlomenina se nehojí, pod fixačním obvazem se tvoří hnisající otlaky…. Po zhojení, ke kterému by mělo dojít během šesti až dvanácti týdnů, se obvaz sejme a následuje fyzioterapie. Rehabilitace bývá v těchto případech nutná, protože následkem dlouhodobé fixace končetiny, zvířeti ztuhnou klouby a dochází i oslabení svalstva.