Probiotika jsou živé mikrobiální doplňky krmiva, které prospěšně ovlivňují a zlepšují mikrobiální rovnováhu ve střevě. Přesný mechanismus jejich působení není znám.

Pravděpodobně jde o jejich schopnost působit ve střevě jako regulátory intestinální mikroflóry, jako zdroj trávicích enzymů a jsou zdrojem stimulujících faktorů na imunitní systém hostitele.

Probiotika jsou mikroorganizmy tělu prospěšné (pro-život), můžeme je označit jako protipól antibiotikům (proti-životu).

V průběhu věků člověk a mikrobi dosáhli složitého stavu koexistence, ve skutečnosti jsou všichni teplokrevní živočichové na mikrobiálním světě závislí: většina těchto organizmů je životu prospěšná, hrají důležitou úlohu v udržení zdravého trávicího ústrojí a imunitního systému.

Mezi probiotické bakterie, které jsou využívány ve výživě psů, patří Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus lactis, Bifidobacterium bifidum a Streptococcus faecium. Doplňovat krmnou dávku probiotiky (kefír, jogurt, Actimel, tabletové formy) můžeme kontinuálně, ale používat probiotika

DOPORUČUJEME:

Při léčbě antibiotiky – Podávejte vždy současně s antibiotiky a dále alespoň týden po ukončení antibiotické terapie.

Při průjmu – Probiotické bakterie jsou v organizmu v určité rovnováze. Pokud ale organizmus reaguje např. na stres negativně, může docházet ke změně rovnováhy pH, v důsledku čehož může dojít k rozmnožení patogenních bakterií v zažívacím traktu a vzniku průjmu. Údržba mírně kyselého prostředí v zažívacím traktu psa je velmi důležitá, stejně tak jako kvalita krmné dávky. Doporučujeme proto přidávat do pitné vody nebo přímo do krmné dávky lžíci jablečného octa, který velmi efektně pomůže udržovat kyselé prostředí ve střevech. Cílem probiotických přípravků není eliminace „nepřátelských“ bakterií, ale navození rovnováhy v bakteriální populaci střevního traktu.

Při kožních problémech a alergiích.

Preventivně  – Předcházejí vzniku rakovinných onemocnění zažívacího traktu, které stále více ohrožují život našich psů.

Při odčervení.

Pro posílení imunity. Přispívají k větší imunitě a odolnosti psího organismu, stimulují funkci imunitního systému proti různým onemocněním.

Při cestách. Podávat přibližně 5 – 7 dní před odjezdem z důvodu plánované změny prostředí.

Fenám po odstavu.

Geriatrickým psům.

Dávkování: preventivně 1x denně do krmiva, buď v tekuté nebo práškové formě. Jiné dávkování jen dle doporučení veterináře.
PROBIOTIKA A PREBIOTIKA – JAKÝ JE V TOM ROZDÍL?

Společně s probiotiky se často podávají prebiotika. Ty představují nestravitelnou složku naší stravy, která slouží jako potrava pro probiotika. Prebiotika jsou doslova živný substrát pro přátelské bakterie – tedy probiotika a vytváří pro ně vhodné podmínky pro jejich správný růst a aktivitu. Prebiotikem se rozumí zejména vláknina, a to především na bázi oligosacharidů. Prebiotika se nachází hlavně v obilovinách, ale i v ovoci a zelenině. Ze zeleniny najdeme nejvíce prebiotické vlákniny v česneku, cibuli nebo pórku.

 

Preparátům, které obsahují probiotikum a prebiotikum potom říkáme synbiotikum.