Přesný termín porodu stanovit nelze. Březost trvá okolo 63 dnů, při menším počtu štěňat se termín pohybuje okolo 70 dne, při větším naopak kolem 59 nebo 60 dne.
Mezi příznaky blížícího se porodu patří snížený příjem krmiva, většina fen (až na ty extrémně žravé už dvanáct až dvacet čtyři hodin před porodem nepřijímá potravu. Dalším signálem je změna chování, fena je neklidná, přechází, hrabe v pelechu, zalézá do kouta. Zvyšuje se i frekvence dechu. Tyto příznaky se střídají s obdobími klidu, kdy fena odpočívá.
Zřetelný je i pohyb štěňat. Ta se totiž posunují směrem k děložnímu krčku. Porod sám začíná otevřením tohoto děložního krčku. Tato fáze je pro fenu bolestivá, proto je potřeba fenku hlídat, příliš přecitlivělé feny přestávají tlačit a štěňata se mohou narodit pozdě a udušená, případně může nezkušená matka pod vlivem bolesti novorozená štěňata zakousnout. Takové nervní feny by rozhodně již neměly být používány v dalším chovu. Příznaky otevíracího stádia je hrabání, případně cupování podložky. Fena se často olizuje, má hlenovitý výtok.
Nastává vypuzovací stádium, tedy vlastní porod. Štěně v obalu se do děložního krčku vsunuje buď hlavou napřed (přední poloha) nebo zádí napřed (zadní poloha). Těmto polohám se říká fyziologické. Jiné, nefyziologické polohy, většinou porod zpomalí nebo zkomplikují a je potřeba pomoci veterinárního lékaře. Nejtěžší jsou hřbetní poloha a zvrácená hlavička. Ve vypuzovacím stádiu většinou fena leží na boku nebo na břiše a snaží se silným tlakem štěně vypudit. Do pochvy vstupuje nejprve plodový obal, ten praská a vytéká plodová voda. Pak vychází štěně, obalené druhým plodovým obalem. Ten fena prokusuje a ze štěněte ho lízáním odstraní. Pak překusuje pupeční provazec. Vyjde-li placenta, většina fen ji požírá. Placenta ale častěji vychází později, nezávisle na štěněti. Pokud fena narozené štěně neošetřuje, musí ji pomoci chovatel. Vatou nebo hadříkem vybalí štěně, dosucha je utře, zkontroluje, zda nemá tekutinu v nose a přestřihne pupečník.
Průměrný interval mezi jednotlivými štěňaty je jedna hodina. Ukončení porodu se projeví zklidněním feny, fena olíže štěňata a se štěňaty u struků usne. Stále ještě mohou vycházet placenty, ty fena buď sežere, nebo je odstraníme.
Fena má nápadně propadlé břicho. I pokud to vypadá, že porod je u konce, je možné, že se ještě jedno štěně narodí, do tří hodin je šance, že se narodí živé, později většinou mrtvé.
Je nutné fenu sledovat, zda jsou všechna štěňata u struků a pijí. První mléko je tzv. kolostrum, mlezivo, obsahující vitamíny a minerály, podporující imunitu. Toto mlezivo se tvoří zhruba první dva dny. Zdravá, dobře pijící štěňata jsou spokojená, mlaskají. Štěňata pištící a neklidná mají problém – fena nemusí mít dost mléka nebo se štěňata nedostanou ke strukům – přikládejte je a važte, pokud nepřibývají, proberte s veterinářem možnost přikrmování.