Přírodní medicína je v dnešní době módě nejen u lidí, ale také u psů. Majitelé psů hledají pro své čtyřnohé přátele alternativní léčebné metody, které by jim mohly pomoci při řešení problému.
Většinou se jedná se o pejsky po operaci či úrazu, trpí bolestí, únavou a je potřeba je znovu dostat do kondice. A někteří mají zase páníčka, který jim chce jen dopřát relax…
Jednou z možností, jak pejskovi pomoci je masáž. Zvířata jsou citlivá na dotyk jako lidé, možná ještě citlivější. Prostřednictvím doteků a masáží je i u psů možno odbourávat stres, odstraňovat blokády a pomáhat jim, aby se cítili lépe. Masáž urychlí léčbu po onemocnění nebo zranění, zbaví psa velkých bolestí, zvýší pohyblivost kloubů nebo sníží chronické svalové napětí. Kromě toho působí i na psychickou stránku zvířete, uspokojuje je ho a vytváří silné citové pouto mezi člověkem a psem, takže se například i plachý a bojácný pes se postupně může stát důvěrnějším a otevřenějším kamarádem. Tato metoda slouží i jako zdravotní prevence. Uvolněný pes bude mít méně blokád, protože se mu uvolní svaly.
Nemusíte absolvovat žádné nákladné masérské kurzy. Masáže můžete provádět v domácím prostředí, což eliminuje stresy zvířete z cizího prostředí. Ke spokojenosti vašeho pejska stačí čtyři základní masérské cviky, trpělivost a trocha šikovnosti.
HLAZENÍ
Přibližně tři minuty psa hlaďte pomalu a plynule oběma rukama po srsti. Tyto dotyky upevňují mezi člověkem a zvířetem důvěru. Hlazení psa uspokojí a perfektně ho připraví na další masáž.
1./ MASÁŽ HLAVY
Výhodou je, že tuto masáž můžete realizovat kdykoliv – prostě se jen začněte jemně dotýkat hlavy svého psa (aniž byste ho přitom jakkoli utiskovali). Něžně přiložte ruce a palcem a ukazováčkem začněte vykonávat jemné krouživé pohyby. Někteří psi si tento druh doteků oblíbí okamžitě, jiné je zapotřebí k tomu postupně jemně dovést. Buďte trpěliví a psa nepřetěžujte. Pokud má pes tento druh pohybu rád, můžete okruh trpělivě rozšiřovat.
V oblasti hlavy je mnoho nervových zakončení a a akupunkturních bodů. K přenosu z člověka na psa dochází tam, kde palec a ukazováček krouží na tzv. neurovaskulárních bodech, které při dotyku mají velmi rychlé uvolňující účinky.
(U člověka se tyto body nazývají „body štěstí“ nebo „pozitivní body“, protože velmi rychle přinášejí úlevu.).
2. / MASÍROVÁNÍ UŠÍ
Psí ouško vezměte mezi palec a ukazováček a přibližně minutu ho jemně masírujte. Pokud pes vydrží, můžete i déle. Stejně jako u lidí i zvířecí ušní laloky ukrývají mnoho důležitých nervových zakončení. Jejich pravidelnou stimulací se
mohou postupně zlepšit mnohé problémy, které psa trápí.
3./MASÁŽ TLAPEK
Každou tlapku jednotlivě chyťte mezi prsty a jemnými krouživými pohyby masírujte polštářky na všech tlapkách. Toto cvičení podporuje krevní oběh, psa například po dlouhé procházce uvolní.
4./ INTENZIVNÍ DOTYK
Přiložte obě dlaně na tělo psa a minimálně minutu mu konkrétní místo vědomě prohřívejte. Pokud to dokážete, vysílejte prostřednictvím dotyků psovi i pozitivní energii. Vhodné místo na přenos tepla a energie je především psí tlapka, hřbet, hrudník, hlava a krk. U psa stimuluje nervový systém a předehřívá svalstvo a příjemně ho uspokojí.
Masážemi a léčebnými dotyky byste nikdy neměli nahrazovat návštěvu u veterináře. Prvořadá je vždy pomoc odborného lékaře, který určí délku a způsob léčby zvířete. Nabízejí je jako součást léčby v některých veterinárních klinikách.