Mnoho lidí na depresi u psů nevěří. Není se čemu divit. Vždyť pro českou společnost je téměř příznačné popírání a zlehčování deprese u lidí, natož pak u psů. Proč by ale mělo být tak těžké tomu uvěřit?

Psi jsou velmi senzitivní zvířata, která soužitím s námi přebrala i spoustu našich neduhů. Ne nadarmo se říká jaký pán, takový pes. Ať už tomu tedy věříte, či nikoliv, pokud máte doma psa, jistě z jeho chování vycítíte, když něco není v pořádku.

 

SMUTNÉ PSÍ OČI

Jak tedy poznat, že na vašeho psa dolehl splín? Mezi nejčastější příznaky patří únava a špatná nálada. Jestliže se váš veselý pejsek, který si jindy jen hrál, změní v utrápený uzlíček nervů, na hru nebo nějaké pomazlení nemá chuť a jeho největší zábavou se stalo vyhledávání klidných koutů, něco je špatně. Zvýšená potřeba spánku během zimních měsíců je normální, protože stejně jako lidé mají psi hormon melatonin, který se vylučuje za tmy, způsobuje ospalost a utlumuje i dobrou náladu. Melatonin zajišťuje, že večer usneme a ráno se probudíme. V zimních měsících se ho však kvůli delším nocím vylučuje víc a u někoho to může vést až k depresím. Ani psi nejsou výjimkou a deprese se u nich projevuje velmi podobně jako u lidí. Takže pokud váš hafan může délkou spánku konkurovat i Šípkové Růžence, zpozorněte. Zvláště obezřetní byste měli být ve chvíli, kdy se nechce z pelíšku zvednout, ani když před něj postavíte misku s jídlem.

 

ABY BYL V POHODĚ

Čím větší splín, tím kreativnější musíte být. Hračky by měly být u vás doma samozřejmostí, nicméně bez vaší pomoci si jich váš pejsek bude jen těžko všímat. Buďte akční a vymýšlejte hry – schovávejte mu pamlsky nebo hračky a nechte ho, ať je za vašeho mohutného povzbuzování hledá. Nebo si zahrajte na schovávanou. Jistě, možná u toho budete vypadat jako blázni, ale i sebehloupější hra psa potěší, když se u toho budete bavit i vy. Fantazii se meze nekladou. Možná, že nejste typ co má rád návštěvy, ale v zájmu vašeho mazlíka byste mohli pozvat nebo navštívit vaše přátele, kteří mají psa. Věřte, že i cesta autem nebo tramvají k nim, může být vzpruhou a „zablbnutí“ se psím kamarádem mu určitě zvedne náladu. Někteří majitelé dosvědčují, že splín se rozplynul i pořízením dalšího psa. Pokud vše selže a deprese začne ohrožovat zdraví vašeho psa, poraďte se s veterinářem, který může naordinovat léky proti depresi. Pochmurné počasí nemusí být jedinou příčinou špatné nálady. Navíc stejně jako u ostatních problémů s chováním psa, i tady je nejdřív potřeba se přesvědčit, že po fyzické stránce je pes v pořádku.

Nedílnou součástí léčby je také psychoterapie, což se může sice vyznívat úsměvně, ale v případě deprese je potřeba majiteli depresivního psa vysvětlit, kde dělá chybu. Léčba všech psychických poruch patří stejně jako u lidí i u psů do rukou specialisty.“

 

BUĎTE VY V POHODĚ

Pokud chcete, aby váš pes byl v pohodě, začít musíte u sebe. Pokud vy sami každou zimu doslova protrpíte a máte sklony k depresi, nestyďte se kontaktovat odborníka. Pes vycítí, že je něco v nepořádku a vaše špatná nálada se na něj lehce může přenést. Snažte se proto být pozitivní a užívat si každou chvilku s vaším chlupáčem. Ukažte mu svou radost nad každou vyjedenou miskou, chvalte ho za každou hračku, kterou vám přinese, a hlavně nezapomínejte na mazlení!

Vzhledem k tomu, že psi nemají druhou signální soustavu, prožívání deprese je u nich jiné než u lidí. Psi nemají sebereflexi, náhled, co se to vlastně děje.