Šest nejhorších letních hrozeb pro zdraví vašeho psa! Přečtěte si, čeho se máte vyvarovat.

V nastávajících dobách dovolených a vlnách vedrech by každý zodpovědný majitel psa měl zvážit možná zdravotní rizika. Pokud o nich víte, je jednoduché se jich vyvarovat a zabránit tak tomu, aby se vysněné léto stalo pro vašeho psa dobou utrpení.  Letní radovánky přinášejí mnoho zábavy, ať už jde o kempování, turistiku, plavání nebo dovolenou na vodě, zároveň ale mnoho z těchto letních koníčků mohou vašeho psa ohrozit – může dojít k dehydrataci, popálení pacek, napadení parazity, kolaps z vedra, alergickým reakcím a jiným lahůdkám.

 

Šest nejčastějších letních problémů

1. Dehydratace
V létě byste měli ještě více než kdy jindy dbát na to, aby měl váš pes dostatek čisté chladné vody. Pokud má váš pes problém s příjmem tekutin, ochuťe mu vodu vývarem. Můžete také vyrobit psí zmrzlinu – kostky ledu nebo mraženého vývaru, případně mražený jogurt, zamrazit můžete také oblíbenou psí hračku Kong i s náplní. Pes si bude hrát a zároveň si zvýší příjem tekutin. Výhodné je také podávat vlhčené granule nebo konterovanou stravu, ve které je větší ovsah vody.

2. Popálené tlapky
Obzvlášť pokud žijete ve městě, hrozí vašemu psu popálení tlapek – asfalt se roztéká, i dlažba je rozpálená. Venčete psa brzy ráno a pozdě večer, choďte stínem anebo po trávníku, menšího psa na trávník přeneste. Většímu můžete pořídit psí botičky. Vyzkoušejte si to sami – položte dlaň na asfalt, pokud vás to nepálí, zvládne to i váš pes, naopak, pokud tam neudržíte mít položenou dlaň ani pár sekund, co hudák váš pes?

3. Parazité
Léto je obdobím blech, klíšťat a komárů. Odolný zdravý pes jejich invazi zvládne, zvíře s oslabenou imunitou, staré nebo nemocné, bude trpět. Na trhu je velký výběr antiparazitik, od spotů po obojky, dá se vybrat mezi chemickými i přírodními látkami, ten správný přípravek vám jistě poradí váš veterinář. Udržujte dům i zvíře v čistotě, častou péčí o srst předejte napadení parazity a případné potvory v srsti vašeho miláčka včas odhalíte.

4. Úžeh
Kolaps z vedra může být pro psa smrtelný. Vyhnete se mu tím, že nebudet se psem chodit v největších vedrech a při plném slunci na dlouhé procházky, natož abyste s ním ve vedrech cvičili. Namáčejte ho, nechte ho plavat, napájejte ho –  a hlavně nenchávajte v autě. Každoročně bohužel zahyne mnoho psů v zaparkovaných autech. Nepomůže ani otevřené okénko nebo parkování ve stínu – slunce se pohybuje, během hodiny, co si odskočíte na nákup, může vaše auto stát na plném slunci a změní se v rozpálenou pec.

5. Leptospiroza

Leptospiróza je i pro člověka nakažlivé onemocnění, které může pes chytit na základě kontaktu s nakaženými hlodavci a jinými zvířaty anebo jen s jejich slinami nebo močí. Rizikové jsou v tomto ohledu u nás hlavně záplavové oblasti, ale hlavně některé turistické destinace v zahraničí, kde žijí toulaví psi a hlodavci. Příznaky onemocnění jsou horečka, nechutenství, apatie, později žloutenka a krvácení z tlamy. Psi často umírají na selhání ledvin. Proti leptospiroze existuje očkování – pokud se chystáte se psem do zahraničí, měli byste ho nechat naočkovat.

6. Sezonní alergie
Váš pes může být alergický na jednu nebo více věcí, v létě jde nejčastěji o blechy, trávu a jiné rostliny a plísně. Pokud máte podezření, že váš pes má alergickou reakci – škrábe se a ztrácí srst, navštivte svého veterináře a vyhýbejte se rizikovým oblastem (louky s vysokou trávou atd). Osvědčila se i alternativní léčba, zkustehomeopatika.