Lidi na celém světě uchvacuje krása prehistorických maleb ve francouzské jeskyni Lascaux.Víte, že je vlastně objevil pes?

Jednoho dne se pes jménem Robot zaběhl na procházce a podařilo se mu objevit vchod do jeskynního komplexu v Lascaux s nejkrásnějšími dochovanými prehistorickými malbami.

“Robote! Robote! Kdepak jsi?”

“Haf!”

Byl konec léta roku 1940. Druhá světová válka byla v plném proudu, Francie byla jedním velkým bojištěm. Mimo okupovanou zónu, na jihu v Dordogne, vyrazilo pět chlapců a jejich pes na lov v místních lesích.

 

Kráčeli podél řeky Vezere, když v tom se Robot, bílý kříženec s hnědým flekem přes oko, rozběhl pryč. Uviděl díru v zemi a zmizel v ní, nejspíš si myslel, že v ní najde králíka, které tak rád proháněl. Chlapci běželi za ním, ale pes už zmizel někde v podzemí.

“Robote? Robote?” volání se rozléhalo po lesích. Bylo to zvláštní psí jméno, Robot. Tohle slovo vynalezl český spisovatel Karel Čapek nějakých dvacet let předtím pro svou hru R.U.R., mělo futuristický podtext, který za války vyzníval trochu ironicky. A ještě ironičtěji zněl jako psí jméno, jako jméno psího objevitele.  

“Haf!”

Robot se konečně ozval, jeho štěkání znělo odněkud z jeskyně pod panstvím Lascaux.

“Haf! Haf!” Flekatý psík konečně vylezl z díry zase ven. Ale proč se předtím jeho štěkání tak rozléhalo?Robot díky své psí zvědavosti učinil poslední z velkých objevů – podobné malby byly nacházeny už padesát let předtím, jako třeba v roce 1879, kdy devítiletá dívenka objevila španělskou jeskyni  Altamira, Lascaux je ale svou rozlohou a krásou maleb unikát. Umění na jejích zdech je staré 20 000 let, koně a jeleni z jeskyně v Lascaux jsou přitom vykreslení do úchvatných detailů.

A stejně jako Altamiru objevilo dítě, ani tento objev neučinil žádný vědec – ale jeden obyčejný flekatý oříšek se svými malými pány, kteří byli hlavně rádi, že se jim jejich kamarád z podzemí vrátil. A když se šli podívat do díry, ve které jejich tulák zmizel, užasli…Pes se jménem ze sci-fi objevil jednu z nejstarších památek lidstva…

 

ZAUJAL VÁS PŘÍBĚH TULÁKA ROBOTA? TĚŠTE SE NA DALŠÍ PSÍ PŘÍBĚHY – NA KOSMONAUTKU LAJKU, VĚRNÉHO HACHIKO A MNOHO DALŠÍCH!