Nepřemýšleli jste někdy nad tím, jak by to vypadalo, kdyby se takový pudl dal dohromady s labradorem nebo třeba čivava s jezevčíkem? No, tak teď už nad tím přemýšlet nemusíte. Odpověď je jednoduchá: nanejvýš roztomile. Ale není to jen roztomilý vzhled, který vede chovatele k tomu, aby zkoušeli vytvářet nová plemena. Tak zvaní Designer Dogs, nebo chcete-li Hybrid Dogs, jsou poměrně čerstvým pojmem ze světa kynologie.

 

O CO SE JEDNÁ?

V podstatě jde o to, že křížením více či méně příbuzných plemen vznikne nový designový psík. A tak se psí svět pomalu začíná hemžit labradoodly, chiony, bagle houndy a bůh ví čím vším ještě. Najde se však velká spousta odpůrců tohoto trendu, kteří tvrdí, že Designer Dogs nejsou nic víc, než jen další „voříšci“. Zatímco u voříšků mnohdy nevíme, jaká plemena stála u jejich zrodu, u designových psů probíhá toto křížení záměrně a vybraní psi jsou čistokrevní „papíráci“. Jako další argument proti může být používán pojem hraní si na boha nebo prznění přírody.

Nezapomínejme však na jednu důležitou věc. Na počátku takřka všech dnešních „čistokrevných“ plemen uznávaných standardy, stálo i několik psích ras, které se záměrným křížením vyvinuly do dnešní podoby. Už v počátcích domestikace chovatelé vybírali ty nejsilnější, nejušlechtilejší, zkrátka NEJ, jedince k chovu, aby tak dosáhli požadovaných kvalit. Touha po dokonalosti či originalitě tu byla vždy. Pokud vám teď zasvítily oči při představě, jak krásná štěňátka by měl váš papillon se sousedovic čivavkou, na chvíli zvolněte. Křížení plemen by mělo být vždy pod dohledem odborníků, zkušených chovatelů a samozřejmě veterinářů, kteří potvrdí zdraví vašeho psa. Právě zdraví, respektive genetické poruchy jsou v dnešní době strašákem takřka všech majitelů čistokrevných plemen. Téměř každé čistokrevné plemeno má totiž svoje „mouchy“ v podobě těch nejroztodivnějších nemocí, ke kterým je více náchylné. Za těmito poruchami či nemocemi stojí právě křížení. Není to tedy tak, že bychom se měli obávat, že výsledný designový psík bude mít dvakrát tak dlouhý chorobopis? „Právě naopak“, zakřičí zastánci designových psů. Podle mnohých chovatelů, jsou to právě Designer Dogs, kteří co do počtu nemocí a délky života vítězí nad svými čistokrevnými bratry. K tomuto ale může docházet pouze za předpokladu, že do vytváření designových pejsků jdou majitele s dobrým úmyslem, svědomitě a nikoliv se ziskuchtivými představami, které se zvrtnou v obludnou továrnu na psy. Pokud je vaší jedinou motivací stvořit roztomilého pejska bez ohledu na jeho zdraví a povahové vlastnosti, prosíme, nedělejte to!

 

COCKAPOO

Pro anglicky mluvící jedince může být jeho jméno maličko úsměvné, slabší povahy se mohou snad i vyděsit, co se za takovým názvem může skrývat za „hrůzu“. Nelekejte se. Cockapoo je zkrátka spojením kokršpaněla a pudla (angl. Cocker and Poodle). A spojení je to opravdu náramné. Sice si stejně jako u ostatních designových psů nemůžete být jisti výslednou podobou, ale ať už to dopadne jakkoliv, určitě se vám zalíbí. A to nejen díky chundelatému zevnějšku. Vřelá povaha a velká záliba ve hrách jsou třešničkou na dortu k jejich inteligenci a oddanosti pánovi. Ač mohou ze své „kokří“ strany zdědit určité tendence k tvrdohlavosti, pod dohledem milujícího a zapáleného pána, který věnuje čas jejich výchově, se stanou nepostradatelnými členy domácnosti.

CHIWEENIE

Za takřka indiánským jménem se neskrývá nikdo jiný než čivava a jezevčík. Pokud se vám jméno chiweenie nezamlouvá, zkusit můžete „mexický hotdog“ nebo „německé tacos“. A to je jen zlomek přezdívek, které tomuto designovému psíku vtipálci vymysleli. Ať už hotdog nebo tacos, obojí je k nakousnutí! Počátky chiweenie nejsou úplně jasné, ale první pokusy o zkřížení jezevčíka s čivavou se měly odehrát na konci devadesátých let. Jedno je však jasné – spojení to bylo šťastné a vznikl z toho naprosto okouzlující pes. Od obou plemen si chiweenie odnesl sklony k „tunelování“, a tak by si všichni jeho majitelé měli dávat velký pozor, když nesou hromadu prádla do pračky. Pod jedním z prostěradel by se totiž mohl schovávat malý „mexický hotdog“. Chiweenie je velmi kontaktní pes, který je nejšťastnější po boku svého pána, kterého by nejraději doprovázel všude. A to by díky jeho velikosti neměl být velký problém – stačí si pořídit nějakou šikovnou tašku či batoh a můžete vyrazit.

CHION

Kombinace papillona s čivavou. Dát tyhle dva dohromady už asi napadlo nejednoho chovatele. Těžko říct, kdy k tomu skutečně došlo, ale výsledkem je luxusní balení, které zvedne ze židle nejednoho pejskaře. A to doslova. Ne snad zlostí, ale spíše výzvou ke hře, které jen těžko odoláte, a která se v chionově podání lehce zvrtne až v grotesku. Chion je velmi živý pes, který po obou svých rodičích zdědil krásný vzhled a velkou osobnost. A na to se při jeho výchově nesmí zapomínat. Ač malý vzrůstem, obranářem může být chion náramným (ostatně stejně jako jeho rodiče).

DORKIE

A máme tu dalšího křížence jezevčíka. Tentokrát ale do party přibral jorkšíra. Kromě roztomilosti tato dvě plemena pojí i sklony k tvrdohlavosti.  Rozhodně se nenechávejte unést dorkieho vzhledem „k opusinkování“ a dbejte na jeho řádnou výchovu. Nezapomínejte také na zábavu, dorkie potřebuje podněty k zabavení ve chvílích, kdy na něj zrovna nemáte čas.tického basseta a aktivního bígla? Zkrátka báječný psí kamarád, který si rád vedle vás schrupne na pohovce, ale nečiní mu sebemenší potíže jít si s vámi „zablbnout“ ven a dovádět tam jako čert! Co však mají obě plemena společné, jsou lovecké pudy, a proto není dobré nechávat bagle hounda navolno pobíhat při procházce lesem. Další společná vlastnost basseta a bígla, která se v bagle houndovi snoubí je oddaná láska k pánovi, ke kterému dokáže vzhlížet téměř s nábožnou úctou. Což ovšem neznamená, že si páníčka někdy rád „neotestuje“. Ostatně jako každý jiný pes.

AUSTRALIAN   LABRADOODLE [LABRADUDL]

Tak tady asi nebude těžké rozluštit, o koho se jedná. Samozřejmě jde o křížence labradora a pudla. Labradoodle je nejznámějším a asi i nejušlechtilejším příkladem designového psa. Ačkoliv nalezneme zmínky o labradoodlech i z dřívějších let, jsou to až „zlatá“ osmdesátá léta v Austrálii, které se stávají důležitým milníkem v historii labradoodla. Právě tehdy dochází ke snaze vytvořit takového vodícího psa, jehož srst nebude noční můrou pro alergiky a labradoodle slaví první úspěchy. Skvělé předpoklady pro humanitární účely (asistenční psi, canisterapie atd.), které má labrador a nelínavá srst pudla jsou vítězným balíčkem v podobě roztomilého labradoodla, jehož popularita stoupá raketovou rychlostí. Labradoodle je velmi chytrý a intuitivní pes, kterého si pro jeho radostnou a společenskou povahu snadno a rychle zamilujete.

Australian labradoodle je první a jediné plemeno psa na světě, jehož vznik a šlechtění motivovala myšlenka nikoli na úspěšný lov, obranu majetku či stád, sportovní výkon, nebo reprezentativní až exotický desing apod., ale pomoc pro postižené a potřebné osoby v podobě vitálního, učenlivého, senzitivního plemene s typem srsti, která se vlastnostmi blíží ovčí vlně a tím je přijatelnější i pro postižené osoby vnímavé na psí alergen v srsti.