Pamatujete si na slavnou Warholovu Marylin Monroe? Na její modré rty, zelené vlasy na ostře růžovou pleť? Představte si, že někdo podobně ztvární psy. Americká umělkyně Michel Keck takto vytvořila potréty různých plemen psů a výsledek stojí za vidění. Vliv pop artu rozhodně nezapře: její pejsci jsou pestří a výrazně stylizovaní.

Tahle blondýnka z amerického středozápadu působí jako povodeň. Živelně tvoří a i v soukromí je pěkné číslo. Nestudovala žádnou uměleckou školu, začala malovat prostě jenom tak, sama od sebe. A část jejího díla inspirovali její dva psí miláčci, Moose a Stoney, německý ovčák a greyhound. „Moji dva úžasní kluci stoprocentně ovlivňují můj život,“ říká. Nejdřív začala zpodobňovat je, potom zkusila ostatní rasy. Mezi jejími dílky tak najdeme třeba labradora, čivavu nebo jack russel teriéra. Michel si ráda hraje, klasická malba je jí málo. Proto sáhla ke koláži, umělecké technice, která spojuje různé kousky, často ústřižky nebo fotky, do nového celku. Nalepila kousky různobarevných, vzorovaných papírů na plátno a zbytek jednoduše přikreslila. Pejskové v jejím podání vypadají správně ujetě a lehce komicky, zpravidla má každé jejich ucho jinou barvu. Michel nezpodobňuje jen svoje miláčky, pokud si toužíte nechat zpodobnit toho svého, můžete ji kontaktovat. Stačí jen poslat fotku, Michel podle ní za pět až šest týdnů vyrobí naprosto jedinečný portrét vašeho hafana. Dobrá zpráva pro ty, co se do jejích dílek opravdu zakoukali: posílá je i do České republiky.

Psí filantropie

Nechat si vyrobit na zakázku portrét svého pejska? To zní jako docela dobrý byznys. Ale nebojte se, Michel nemaluje jen kvůli penězům, část výtěžku z prodeje každého obrazu putuje na konta organizace PETA a American Greyhound. Michel má obecně zvířata v lásce a nesnáší, když se jim ubližuje. Na svém webu otevřeně píše: „Dělá se mi špatně z týrání zvířat. Raději nechtějte vědět, co bych udělala těm, kteří jim ubližují!“

Michel Keck je poměrně upovídaná osoba. Na svém webu v sekci „To, co nepotřebujte vědět“ o sobě zveřejňuje spoustu více či méně zajímavých detailů. Třeba, že miluje čerstvý džus, špatně si pamatuje jména lidí anebo že nerada nosí podprsenku. Michel tvořila v podstatě celý život, ale teprve v roce 2003, poté, co překonala těžké zdravotní potíže, se umění začala věnovat na plný úvazek. Mimochodem, spontánní malířka příliš nevěří tradiční medicíně, od jejích problémů jí prý pomohla syrová dieta. Na webu začala svá díla prezentovat nejprve pod jménem The Raw Artist – syrová umělkyně. Že by to nějak souviselo s jejím stravováním?

Přezdívka se pravděpodobněji vztahuje k tomu, že Michel je nebroušený diamat. Nechodila na uměleckou školu, je absolutní samouk. Nespoléhá se na práci aukčních síní, svoje díla prodává po internetu sama. A má úspěch, prodala zhruba 1 500 obrazů, vlastní je sběratelé v osmnácti zemích světa. Kromě USA a Evropy zamířily malby a koláže Michel Keck třeba do Chile nebo Spojených arabských emirátů. Je také často vystavována: zavítala do galerií v Londýně, New Yorku, Chicagu, Las Vegas, je známá prakticky po celém angloamerickém světě.

Pejsci jsou jenom jedním z témat. Možná překvapivě, pokud jste nejdřív viděli její psí portréty, se nejvíce zabývá abstraktním uměním. Její malby jsou zpravidla barevné, fantaskní a skutečně originální. Některé jsou inspirované vírou, protože Michel je praktikující katolička. Samozřejmě se neomezuje jenom na barvy, vytváří také koláže a asambláže. Asambláže jsou obzvlášť atraktivní, protože dávají obrazu třetí rozměr, používají se při nich nezvyklé technologie, jako je lisování, sváření nebo nýtování. „Pokud se podíváte na nějaké umělecké dílo, přemýšlíte nad tím, komu se podobá. Napadá vás Pollock, Klee, Scarlett nebo Miró. To ale není případ Michel. Její umění je opravdu unikátní, silné, umí vyvolávat emoce, je zároveň temné a povznášející. Michel sama je velice inspirativní osobnost,“ říká jeden z jejích sběratelů. Michel Keck opravdu není jednou z mnoha kreslířek kýčovitě krásných pejsků. Přestože vstoupila do výtvarného umění zvenku, rozhodně není žádný outsider. Její díla prostě stojí za to.

Kde najít Michel Keck:

Na jejích stránkách http://www.michelkeck.com/