Divadlo Antonína Dvořáka v Příbrami má na svém repertoáru od května 2011 divadelní adaptaci fantazy Terryho Pratchetta Stráže! Stráže! Premiéru si toto představení odehrálo v pražském divadle Járy Cimrmana, jejich další termíny najdete na stránkách obou divadel.

 

Hlavním hrdinou humoristické fantasy je čestný a naivní mladík Karotka vychovaný přísnými trpaslíky. Přichází do zkaženého velkoměsta a stává se členem městské policie, tzv. noční hlídky. Jenže netuší, že tu existují také dva velmi vlivné cechy, vrahounský a zlodějský. Hlídka začíná řešit zapeklitý případ, sérii vražd. Stopy vedou až do nejvyšších kruhů. A potom přiletí draci…

 

Představení je pro nás „pejskaře“, ale pro „normální, obyčejný lid“ zajímavé tím, že si roli bahenního dráčka Errola zahrála fenka francouzského buldočka. Režiséru Milanu Schejbalovi se líbil nápad scénografky Kateřiny Baranowské, a přestože bylo zřejmé, že s tímto nezvyklým „hercem“ mohou přijít i nezvyklé problémy, souhlasil.

Errol, Dobromil Bágl Žulobrk z Quirmu – alias Bettynka z CHS Anima Canis se v roli chová naprosto profesionálně.  A její chovatel o ní říká, že si na divadelní prostředí velice rychle zvykla, dokonce se sem vyloženě těší. Čeká jí tu vždy spousty mazlení, dovádění a pamlsků. Kostým dráčka je jednoduchý, vše je našito na obyčejném psím postroji a háracích kalhotkách, na které je Bettynka zvyklá. Nejvíce si prý oblíbila Petra Beleše, který hraje roli knihovníka proměněného v orangutana. Možná má k němu tak nějak blíž…

Za svůj herecký výkon je vždy odměněna potleskem, který si opravdu užívá. Na představení rozhodně doporučujeme zajet. A nezapomeňte při závěrečné děkovačce dát psí „hérečce“ Bettynce pytlík piškotů!

www.divadlopribram.eu a www.zdjc.cz.