Odhalte tajemství nejlepšího přítele člověka

 

Žádný jiný suchozemský savec není tak rozmanitý jako pes. Je těžké uvěřit, že německá doga a čivava patří ke stejnému živočišnému druhu. Seriál Zázraky psů oslavuje krásu, schopnosti a jedinečnost těchto zvířat, ale zároveň hledá odpovědi na řadu otázek. Vývoj psů je pravděpodobně největším úspěchem v živočišné říši – jak jinak nazvat proměnu pradávného predátora v domácího mazlíčka, který má bezpracně zajištěnou potravu a bezpečí?

 

Průvodci pořadem, Kate Humble a Steve Leonard, mapují pozoruhodnou cestu psa domácího od jeho jediného společného předka až po stovky dnes známých plemen. Společně s předními odborníky podrobují široké spektrum psích plemen různým testům s cílem odhalit příčiny rozmanitosti psí říše. Uvidíte také historičku Ruth Goodman, která bude vyprávět mimořádné příběhy některých ze světově nejznámějších plemen.

 

 

Pokud zalistujeme v Guinessově knize rekordů, zjistíme, že nejmenší žijící pes z hlediska výšky je fenka čivavy jménem Miracle Milly, která je pouhých 9,65 cm vysoká. Nejmenším psem na délku je rovněž fenka čivavy, Heaven Sent Brandy, která měří 15,2 cm od špičky čenichu po konec ocásku. Oproti tomu nejvyšší pes je samec německé dogy jménem Zeus, který v kohoutku měří neuvěřitelných 111,8 cm, tedy zhruba stejně jako průměrný osel. A když si stoupne na zadní, shlíží tento sedmdesátikilový „miláček“ na své majitele z výšky více než 2 metrů. Co se rychlosti týče, psím rekordmanem je chrt. Rychlosti 70 km/h dosáhne už po třiceti metrech po vypuštění. Rychlejší je mezi pozemskými zvířaty jen gepard, a přestože má chrt podobnou stavbu těla a obdobný styl běhu, proti velké kočce nemá nejmenší šanci.

 

V seriálu Zázraky psů se dozvíte, jak pudl přišel ke svému slavnému „účesu“, odhalíte tajemství chrtí rychlosti a prozkoumáte, jak se jednotlivá psí plemena liší svými smysly a schopnostmi. Zhoršuje krátký čenich čich? Znamenají volně visící uši slabší sluch? Jaký vliv má tvar lebky na periferní vidění?

 

Zjistěte vše, co jste kdy chtěli vědět o psech a ještě mnohem více, například jak se lidská historie odráží v psí DNA! V lednu na Viasat Nature!