„Dokud můžeme pomáhat, pomáhejme. Nikdy nevíme, kdy budeme pomoct jiných potřebovat sami.“

Asistenční pes je pro handikepovaného nejen praktickým pomocníkem, ale také kamarádem a oporou v jejich nesnázích. Pejsci jsou schopni jakýmsi šestým smyslem rozpoznat invaliditu člověka a chovat se k němu jinak – klidně a ohleduplně. Jsou upřímní, bezelstní a svého pána milují takového, jakým je.

Obecně prospěšná společnost Pomocné tlapky již 10let vychová a cvičí speciální psí pomocníky, které  předává zdarma do dlouhodobého užívání tělesně postiženým, zejména těm, kteří jsou zcela nebo částečně upoutáni na invalidní vozík, ale i lidem nevidomým, neslyšícím a pacientům se záchvatovými onemocněními. Vycvičení psi dokáží podat různé předměty, vyndavat prádlo z pračky, pomáhat při nákupu, reagovat na podněty a prostě vše, co klient potřebuje a to včetně vykouzlení širokého úsměvu na jeho tváři a možnosti zabořit se do husté srsti chlupatého parťáka.

Začátky jejich působení nebyly zrovna jednoduché. Pojem „asistenční pes“ byl velkou neznámou, a tak i výcvik prvních pejsků šel čistě na náklady cvičitelů. „Mnoho přátel z kynologické oblasti nás sledovala v krušných začátcích a nechala nás v tom tak trochu „vymáchat“,“ přiznává ředitelka společnosti, Hana Pirnerová, a dodává, že dnes je jim za to vděčná. „Na začátku jsme museli přesvědčit, že máme kromě nadšení a zkušeností také vytrvalost a bojovnost.“ Tyto vlastnosti rozhodně nejsou cizí J. Tomášů, H. Pirnerové a M. Freeman, zakladatelům společnosti. Pomocné tlapky byly založeny v únoru 2001 a dnes jsou zárukou kvality, spolehlivosti a serióznosti.

Budoucí čtyřnozí asistenti jsou převážně zástupci retrívrů a pocházejí z čistokrevných papírových vrhů. První rok se štěňátka ujímá adoptivní rodina, aby hopředvychovala. Vychovatelé se s pejsky účastní pravidelných dvoudenních setkání, kde se svými svěřenci pracují pod dohledem zkušených trenérů po celý den. „Máme možnost sledovat třídu štěňat při práci v nákupním středisku, při venčení anebo třeba v restauraci,“ uvádí ředitelka. „Někteří vychovatelé to chtějí jenom zkusit. Vychovají jednoho psa, hodně si popláčou a pořídí si svého psa. Někteří však vychovávají už svého šestého psa.“

I výcvik pejska probíhá v rodinném prostředí. Budoucí psí asistent se svým trenérem absolvuje vše, co v průběhu dne trenér podnikne. Dostane se tak na nákupy, k holiči či k doktorovi, na všechna obvyklá i neobvyklá místa, aby ho nic nevyvedlo z míry a mohl se z něj stát ostřílený čtyřnohý průvodce klienta. Přibližně od poloviny výcviku se postižený setkává se svým budoucím parťákem a nakonec dojde na týdenní secvičování, kdy se klient naučí o pejska starat a povelovat ho. Celý výcvik je zakončen mezinárodně uznávanou zkouškou a slavnostní promocí. „Je úžasné vidět tu hrdost v očích vychovatelů při slavnostní promoci asistenčních psů. Zde mají možnost seznámit se s tím, pro koho konkrétně štěně vypiplali a mají tu čest předávat certifikát asistenčního psa klientovi“, uvádí Hana Pirnerová.

Kromě výcviku asistenčních psů Tlapky pořádají i přednášky ve školách a zájmových klubech. Také cvičí a testují canisterapeutické týmy (pán&pes) které následně jako dobrovolníci docházejí za klienty do zdravotnických zařízení. Na svět takto pomohli již více jak stu dobrovolníků (www.canisterapie.cz). Připravují i tzv. šikovné pomocníky, kteří zastávají práci jak canisterapeutickou, tak asistenční. Jsou přidělováni do rodin, kde se nachází těžce handikepovaný klient a pomáhají nejen postiženému, ale i pečující osobě.

„Měli jsme báječnou představu, že psi pomůžou v životě našich klientů a ti pak budou samostatnější, nezávislejší a spokojenější,“ ohlíží se zpět Hana Pirnerová. Sama věřila, že jejich činnost bude jen samý ten happy-end. „Nedošlo nám, že i když toto vše budou naši klienti mít, nezabráníme tomu, aby je nedostihla jejich nemoc. Velice kruté bylo první setkání se smrtí našeho klienta. Vždy říkám: Nevím, co cítíte, ale vím, že je to velice těžké, moc na Vás myslíme. Toto je na práci nejtěžší, stejně tak když onemocní a zemře pes, který je druhým já pro klienta. To, že musíme brát smrt jako součást života, to je na této práci nejtěžší,“ přiznává ředitelka Pomocných tlapek.

Tlapku na to!

Tlapky nestaví vzdušné zámky, ani si do cílů nedávají něco, co by nebylo v jejich silách. I nadále chtějí ročně připravovat 10-12 psů a dobře proškolit všechny své klienty. Na začátku stály před důležitým úkolem přesvědčit veřejnost, že podpora jejich činnosti je důležitá. Dnes pořádají sbírky v ulicích velkých měst a benefiční koncerty Čechomoru za spolupráce s pojišťovnou Kooperativa. Díky osvětě, kterou provádějí, už dnes pojem asistenčního psa není neznámý a tak lidé, kteří na ulici potkají psa ve žluté košilce, už ví, že si ho nemohou jen tak pohladit.

Vychovat ze štěňátka psího asistenta je náročné jak na odbornost, tak na náklady – 2letá výchova a výcvik psa stojí cca 210tis korun. Tlapky jsou tak plně závislé na finančních darech od sponzorů a partnerů, na výdělcích z dobročinných akcí a na spoustě ochotných dobrovolnících. www.pomocnetlapky.cz

I HAF YOU!

Zašlete DMS ve tvaru: DMS POMOCNETLAPKY na číslo 87777 cena zprávy je 30 KčPomocné tlapky obdrží 27 Kč, službu zajišťuje Fórum dárců. Také se můžete stát partneremPomocných tlapek a na výcvik hafíků pravidelně přispívat.

Navštivte http://eshop.pomocnetlapky.cz/ a pořiďte si nějaký originální předmět nejen s motivem Pomocných tlapek. K dostání jsou například pixličky s pamlsky pro mlsné jazýčky, deštníky, různé odznáčky či samolepky, hrníčky anebo třeba trička s popiskou „I haf! You“.

Staňte se adoptivní rodinou! Buďte součástí prvního roku života pejska a sledujte, jak za vaší péče a s pomocí Pomocných tlapek z malého rošťáka roste oddaný a pracovitý čtyřnohý asistent.

QR kód –http://www.youtube.com/watch?v=ehH_TvyytiQ&feature=player_embedded#at=60