Přinášíme vám 5 nejrozšířenějších mýtů o psím chování, které mohou vést až k tragédii.

Když vám pes chce dát najevo, že vás má rád, neobejme vás. Proto byste to neměli dělat ani vy.

Jako pejskaře mě vždy vytáčí novinové titulky a TV reportáže na téma Pes utracen za pokousání dítětě. Jako v případě křížence beagla jménem Mikey, psa, který nikdy nikomu neublížil. Jednoho odpoledne pospával na svém oblíbeném gauči, když do místnosti vešel šestiletý syn od sousedů. Chlapec se posadil na gauč a začal hladit spícího psa. Pes ho pokousal do obličeje. U incidentu nebyli žádní svědci. Pes byl majiteli utracen coby nebezpečný…

Je důležité věnovat se osvětě a učit děti, jak se chovat ke psům, ale také maitele psů, jak své miláčky zabezpečit a chránit.Psi totiž často platí svými životy za lidská selhání.

Jistě, je roztomilé, když dítě objímá pejska. Ale psi tak svou náklonnost nevyjadřují. Pro ně objetí znamená projev dominance. Lidé by to měli vědět a chápat – ale přesto jsme zaplaveni dojemnými pohlednicemi s motivem psů a dětí a k pokousání dochází znovu a znovu.

Následuje několik obecně rozšířených omylů ohledně psího chování:

1. Když se se psem seznamujete, dejte mu očuchat ruku!

Psi se neseznamují pomocí očichávání pacek – a stejně jako my ocení, když se jich někdo dovolí před tím, než se jich dotkne. Zeptejte se majitele, zda si můžete psa pohladit – a pak se zeptejte i psa. Poklepte si rukou o stehna, což na psa působí přátelsky, toto gesto simuluje vrtění ocasem. Pes se uvolní a očichá si vás, aby se ujistil, že mu od vás nic nehrozí.

2. Plemeno určuje temperament.

Psi jsou v prvé řadě šelmy, smečková zvířata. Temperament neurčuje ai tak plemenná příslušnost, jako pozice ve smečce. Dva psi stejného plemene se málokdy chovají stejně. Nelze tedy říkat, že všichni ovčáci hlídají, všichni špicové štěkají nebo všichni jezevčíci koušou…Je to o výchově a o tom, jakou pozici má váš pes v rodinné smečce.

3. Když vás napadne pes, už se nedá nic dělat.

Když po vás pes vyjede, je si nejistý. Neví, zda jste nepřítel. Chovete se tedy jako přítel. Sundejte si klobouk, sluneční brýle apod, aby vám pes viděl do obličeje. Uvolněte se, psi jsou velmi dobří v čtení řeči těla. Poklepte si dlaní na stehna, mluvte na psa klidným hlasem, nedejte najevo strach.  Nedívejte se přímo na psa, dejte mu prostor projít kolem vás.

4. Umístění cedule „Pozor zlý pes“ vás zbaví odpovědnosti za způsobené škody.

Psi se orientují podle lidské řeči těla. Podobné cedule přinutí návštěvníky chovat se vyděšeně, a psi tak naopak častěji zaútočí. Používejte neškodné cedule typu Pozor hodný pes. A každopádně zabezpečte pozemek, pokud váš pes pokouše někoho přes plot, žádná cedule vás odpovědnosti nezbaví.

5. Jen zlí psi zlých majitelů koušou.

Každý, sebehodnější pes, může někoho pokousat. Nikdy si nemůžete být jistí, že váš hodný, klidný miláček nevyhodnotí nějakou situaci jako ohrožení. Může mít pocit, že mu někdo che sebrat hračku, jídlo anebo třeba pozornost jeho pána.