Známá trenérka psů z pořadu Buď já nebo pes

 

Deset zásadních bodů podle Victorie Stilwell:

1)   Nejdříve zjistěte PROČ má váš pes problémy. Pokud nezjistíte příčinu nesprávného chování, těžko s ním můžete něco udělat

2)   Pokud znáte příčinu, můžete se sami sebe zeptat, JAK mu můžete pomoct

3)   Naučte se PŘEMÝŠLET a MLUVIT jako pes. Dobrá komunikace značně posiluje pouto mezi psem a jeho pánem.

4)   Zjistěte, co vašeho psa MOTIVUJE a používejte to při tréninku. Nejúčinnějšími prostředky jsou například pamlsek, hračka, pochvala nebo hra. Každý pes je ale jiný a vyhovuje mu jiná odměna.

5)   Buďte při výcviku psa laskaví! Nikdy na něj nekřičte ani ho nebijte.

6)   Nesnažte se překonávat strach psa tím, že jej ještě víc vystrašíte. Pokud zjistíte, že váš pes má obavy, pomalu a citlivě mu je pomozte překonat.

7)   Velmi opatrně zacházejte s úzkostnými zvířaty. Některé z nich se mohou bránit agresí. V tomto případě zkuste změnit vnímání stimulu, který v psovi vzbuzuje úzkost.

8)  Důležité je pravidelné cvičení! Hodně psů žije v prostředí, které je chudé na smyslové podněty, hromadí se v nich energie, kterou potřebují vybít. Toho můžeme docílit fyzickou (běh, procházky) nebo mentální aktivitou (různé hry pro psy).

9) Vztah člověka se psem posiluje společná hra. Je to něco, co je vám společné, člověk i pes jsou velice hravé živočišné druhy.

10) Pokud si nebudete vědět rady, nebojte se obrátit na kvalifikované odborníky.